TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

25. rocznica uruchomienia tunelu pod kanałem La Manche
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 09.05.2019 12:50:34
25. rocznica uruchomienia tunelu pod kanałem La Manche

60 tysięcy pasażerów, 7,3 tys. samochodów, 4,6 tys. ciężarówek i 140 autokarów średnio przeprawia się codziennie przez łączący Wielką Brytanię i Francję Eurotunel pod kanałem La Manche.

Budowa 50-kilometrowego tunelu - z czego 38 kilometrów przebiega pod wodą - wymagała zaangażowania 13 tys. budowniczych, zajęła aż sześć lat (lata 1988-1994) i kosztowała ponad 4,6 mld funtów (ekwiwalent dzisiejszych 12 mld funtów) - blisko dwa razy więcej niż założono w budżecie. Dziś jednak to właśnie przez Eurotunel przepływa 26 proc. towarów uczestniczących w wymianie handlowej między Wielką Brytanią a kontynentalną Europą.

Pierwsze propozycje stworzenia takiego połączenia pojawiły się już w 1802 roku, kiedy francuski inżynier Albert Mathieu-Flavier przekonywał Napoleona Bonaparte do budowy tunelu pozwalającego na przeprawę konną pod kanałem La Manche (ze stacją pośrodku). Przez kolejne 180 lat zgłoszono ponad sto innych pomysłów, które obejmowały m.in. mosty i stworzenie specjalnego pociągu metra.

Ostateczna decyzja została podjęta w 1988 roku, kiedy po stronie brytyjskiej do projektu przekonała się ówczesna premier Margaret Thatcher. Dwa lata później, w grudniu 1990 roku dwaj robotnicy - Anglik Graham Fagg i Francuz Philippe Cozette - na głębokości stu metrów poniżej poziomu wody, przekopując się pod kanałem, podali sobie rękę.

Co ciekawe, w wywiadzie z okazji 25-lecia otwarcia tunelu Fagg - którego dziennikarz telewizji BBC nazwał żartobliwie "pierwszym człowiekiem, który przeszedł pieszo na kontynent od ośmiu tysięcy lat" - przyznał się do tego, że w referendum z 2016 roku... zagłosował za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

"Nie widzę w tym żadnej sprzeczności. (Wchodząc do UE) głosowaliśmy za porozumieniem handlowym. Nie pamiętam, żeby ktokolwiek mówił mi wówczas: +zmienimy to w federalną Europę, będziemy ustalać zasady, a wy będziecie musieli ich przestrzegać+" - tłumaczył w rozmowie z agencją AFP.

Na Eurotunel faktycznie składają się trzy tunele: dwa do codziennego użytku oraz trzeci, mniejszy, na wypadek sytuacji awaryjnych.

Oficjalna ceremonia otwierająca Eurotunel odbyła się w maju 1994 roku i brali w niej udział królowa Elżbieta II oraz francuski prezydent Francois Mitterrand. Zażartował wówczas, że teraz oba kraje "mają granicę lądową", i podkreślał znaczenie inwestycji dla wzmocnienia Unii Europejskiej oraz wspólnego rynku UE. Jeszcze w listopadzie tego samego roku na trasie pomiędzy Paryżem a Londynem przejechał pierwszy pociąg Eurostar.

Obecnie przeprawa samochodowo-towarowa pomiędzy Folkestone w pobliżu Dover i Coquelles obok Calais po francuskiej stronie kanału trwa ledwie 35 minut - znacznie mniej niż przy wykorzystaniu promów. Jednocześnie z położonego w centrum brytyjskiej stolicy dworca St Pancras codziennie startują połączenia kolejowe łączące Londyn m.in. z Paryżem, Marsylią i Brukselą, a od kwietnia ubiegłego roku także z Amsterdamem.

System rezerwacji pociągów Eurostar został także w ostatnich latach zmodernizowany w taki sposób, by pozwolić na łatwy zakup biletów na dalsze podróże po kontynentalnej Europie. W związku z niepewnością towarzyszącą brexitowi zawieszone zostały jednak plany stworzenia kolejnych połączeń z Frankfurtem i Kolonią w Niemczech. W ciągu ostatnich lat wydano ponad 15 mln euro w ramach przygotowań do ewentualnych zakłóceń w handlu towarzyszących opuszczeniu Wspólnoty przez Wielką Brytanię i - jak zapewniono - tunel jest w pełni przygotowany na każdą okoliczność.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
tunel

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....