TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Badanie: chcemy stref ekologicznych
PAP wkr/ amac/ tl/ PAP - Opublikowano: 02.08.2017 10:24:34
Badanie: strefy niskiej emisji pomogą w walce ze smogiem w miastach

Zdecydowana większość ankietowanych w badaniu Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ocenia, że utworzenie stref niskiej emisji w miastach pomoże w walce ze smogiem. Niemal taki sam odsetek opowiada się za stopniowym tworzeniem takich stref.

Utworzenie stref niskiej emisji przełoży się na zmniejszenie smogu i poprawę jakości życia w miastach - uważa 70,7 proc. uczestników badania, które w ramach Obserwatorium zrealizowało Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych. Niemal tyle samo, bo 68,9 proc. badanych zadeklarowało, że zaakceptuje zamknięcie centrum miasta dla pojazdów z tradycyjnym napędem, pod warunkiem, że restrykcje będą wprowadzane stopniowo, nie z dnia na dzień. Prawie 78 proc. respondentów uważa również, że problem smogu da się ograniczyć przez wymianę taboru komunikacji miejskiej na droższy, ale niskoemisyjny.

Projekt ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, nad którym pracuje Ministerstwo Energii, zakłada możliwość tworzenia przez gminy stref zeroemisyjnych (ZEZ - zero emission zone), po których będą mogły poruszać się wyłącznie auta elektryczne. W zamyśle autorów projektu, wprowadzenie takich stref ma się również przełożyć na wzrost popularności aut elektrycznych.

Kierunek jest dobry, ale rozwiązanie zbyt restrykcyjne. Powinno się zacząć od tworzenia stref niskoemisyjnych (LEZ - low emission zone), do których nieograniczony wjazd miałyby także pojazdy hybrydowe czy zasilane gazem CNG - powiedział PAP Maciej Mazur z Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych. Jak zaznaczył, niewiele europejskich miast, w których tego rodzaju obszary istnieją nawet od lat 90-tych, decydowało się od razu na tworzenie stref zeroemisyjnych. Londyn planuje wprowadzenie takiej strefy dopiero w 2020 r., po 12 latach funkcjonowania strefy niskoemisyjnej - wskazał.

Jego zdaniem, jeśli polskie przepisy będą od razu zbyt radykalne, mogą odstraszyć wiele gmin. Ustawodawca mógłby zrezygnować z zerowej emisji na rzecz niskiej i np. dodatkowo zobligować gminy powyżej 100 tys. mieszkańców do opracowania planów utworzenia takiej strefy - ocenił Mazur. Jego zdaniem przykład Berlina świadczy o wystarczającej skuteczności stopniowego wprowadzania restrykcji.

Stolica Niemiec w 2008 r. utworzyła strefę niskoemisyjną na obszarze 85 km kw. - 10 proc. powierzchni miasta - zamieszkałym przez 1,3 mln mieszkańców. Przez pierwsze dwa lata do strefy mogły wjeżdżać pojazdy z silnikami diesla, spełniające normę EURO 2 i z benzynowymi z katalizatorem, spełniające normę EURO 1. W 2010 r. przepisy dla diesli zaostrzono i do strefy mogą wjeżdżać pojazdy z tymi silnikami, spełniającymi co najmniej normę EURO 4. Kolejnym krokiem będzie całkowite zamknięcie centrum dla diesli, tak jak planuje to zrobić Paryż, Madryt czy Ateny.

Według berlińskiego ministerstwa rozwoju obszarów miejskich i środowiska takie podejście dało szybkie efekty. Liczba zarejestrowanych aut osobowych w Berlinie niespełniających norm strefy spadła w ciągu pierwszego roku o 70 proc. W przypadku pojazdów użytkowych spadek ten wyniósł 50 proc. W tym samym czasie emisja cząstek stałych w strefie spadła o 24 proc., a tlenków azotu - o 14 proc.

Badanie dla Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL zostało zrealizowane w lipcu przez agencję SW Research, metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 1010 ankiet z osobami powyżej 18. roku życia.(PAP)


wkr/ amac/


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
smog
Berlin
strefa ekologiczna

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....