TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Bank Światowy o transporcie publicznym w Zachodniopomorskim [FILM]
TransInfo.pl - Opublikowano: 13.05.2019 18:30:44
Transport na żądanie w drodze do transportu inkluzyjnego [FILM]

8 maja, w Warszawie, odbyła się konferencja zorganizowana przez PIE i Bank Światowy pt. "Rola transportu lokalnego w rozwoju regionalnym". Podczas spotkania został zaprezentowany raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego pt. "Transport Inkluzywny" oraz analiza Banku Światowego nt. transportu lokalnego w województwie zachodniopomorskim.

O opinię na temat aktualnej sytuacji w tym regionie poprosiliśmy Dominica Patella, starszego specjalistę ds. transportu w Banku Światowym:

-"W Polsce ponad jedna czwarta sołectw nie posiada żadnej komunikacji publicznej. Jednak nawet tam, gdzie teoretycznie komunikacja funkcjonuje, jej poziom odbiega od oczekiwań pasażerów i współczesnych standardów. Przykładem może być centralny obszar województwa zachodniopomorskiego, gdzie pracujemy w ramach projektu doradczego "Regiony Rozwijające się" finansowanego ze środków Komisji Europejskiej. Tam białych plam jest tam tylko 10%, co jest świetnym wynikiem. Jednak w niektórych powiatach po 16:30 nie da się dojechać do 60% sołectw w dni nauki szkolnej, zaś 70% w wakacje.

Taka sytuacja utrudnia ludziom dostęp do edukacji, do pracy, co z kolei – z punktu widzenia pracodawców - ogranicza potencjalne zasoby pracowników. W słabiej rozwiniętych regionach Polski, wciąż dużo osób pracuje w rolnictwie, gdzie wydajność pracy jest niewielka, a zatem dochody ludności nie odpowiadają aspiracjom. Sprawny i względnie tani transport publiczny mógłby być szansą dla tych ludzi, aby podjąć lepiej płatną pracę poza miejscem zamieszkania. Transport publiczny to też oszczędności finansowe dla pasażerów. Podróż autobusem mniej męczy niż prowadzenie samochodu. Dodatkowo, oczywiste są korzyści środowiskowe.

Niestety, bardzo często usługi oferowane przez lokalnych przewoźników nie są satysfakcjonujące dla pasażerów - przejazdów jest zbyt mało, a bilety zbyt drogie w stosunku do jakości i dochodów społeczeństwa. Doświadczenia europejskie pokazują, że nie można pozostawiać transportu publicznego tylko rynkowi i potrzebne jest wsparcie publiczne, aby uzyskać najlepsze rezultaty. To działa od lat w transporcie miejskim. Jednak poprawa jakości wymaga zarówno większych środków publicznych jak i zmian systemowych oraz prawnych. Na przykład, poszczególne szczeble samorządu lokalnego powinny prowadzić skoordynowaną politykę transportową na danym terenie. Jednocześnie trzeba dać samorządom większe uprawnienia, na przykład w zakresie wykorzystywania technologii do wprowadzania elastycznych rozwiązań, takich jak transport na życzenie. Dzięki temu można osiągnąć pewne oszczędności.

W powiatach drawskim, świdwiński, łobeskim i kamieńskim, gdzie obecnie pracujemy, rekomendujemy wprowadzenie transportu na życzenie. Taki transport został z powodzeniem wdrożony w innych krajach, na przykład w Finlandii, Niemczech czy Wielkiej Brytanii, a także w niektórych miastach w Polsce, na przykład w Szczecinie i Krakowie.

Linie autobusowe na życzenie działają w ten sposób, że pasażerowie zamawiają u dyspozytora – telefonicznie bądź przez aplikację na smartfona - kurs z punktu A do punktu B o wybranej godzinie. Ta innowacyjna forma wsparcia regularnej komunikacji publicznej pozwoliłaby większej liczbie mieszkańców uzyskać dostęp do transportu publicznego - zwłaszcza wieczorami, czy rano - a co za tym idzie zwiększyła możliwości podejmowania pracy i edukacji, podnoszenia kompetencji czy korzystania z dodatkowych zajęć pozaszkolnych."

Poniżej prezentujemy film o transportowej sytuacji w Drawsku Pomorskim przygotowany przez Bank Światowy:Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
konferencja
raport
Bank Światowy

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....