TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Białostocka podwyżka biletów. Do akcji wkracza wojewoda
TransInfo.pl - Opublikowano: 23.01.2020 13:30:19
Białostocka podwyżka biletów. Do akcji wkracza wojewoda; fot. UM Białystok

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski zbada zgodność z prawem grudniowej uchwały Rady Miasta Białegostoku, na mocy której, od 1 marca w mieście mają wejść w życie podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej.

21 stycznia wojewoda poinformował na konferencji prasowej o wszczęciu z jego polecenia postępowania nadzorczego w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały wprowadzającej podwyżki. Zaznaczył, że decyzję podejmie do 29 stycznia.

Uchwała do urzędu wojewódzkiego wpłynęła 30 grudnia 2019 r.; postępowanie nadzorcze wszczęto w poniedziałek.

Naruszenie kompetencji

Wojewoda tłumaczył, że podstawę wszczęcia tego postępowania nadzorczego stanowi naruszenie przez Radę Miasta Białystok zapisów ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. Rada miałaby przekroczyć swoje kompetencje, bo zgodnie z przepisami może ustalać maksymalne ceny biletów, a nie konkretne jak w grudniowej uchwale.

"Tak zresztą były kształtowane poprzednie uchwały Rady Miejskiej. Mamy też pewne wątpliwości dotyczące tak zwanych stosowanych ulg" - mówił wojewoda. Wyjaśnił, że pojawiła się wątpliwość, czy "tak szeroki" zakres ulg może uchwalać Rada Miasta, czy raczej są to zadania operatora i organizatora przewozów, a przewozy organizuje prezydent miasta.

Bohdan Paszkowski zaznaczył, że wszczęcie postępowania nadzorczego nie przesądza o tym, że będzie ono wydane.

Historia podwyżki

W grudniu Rada Miasta Białegostoku uchwałą podniosła ceny biletów za przejazdy miejskimi autobusami. Z początkiem marca 2020 r. bilet normalny w wersji papierowej ma kosztować 4 zł, a w wersji elektronicznej o złotówkę mniej. Obecnie normalny bilet jednoprzejazdowy w pierwszej strefie w Białymstoku kosztuje 2,80 zł (o 10 groszy mniej w formie elektronicznej). Po zmianach z puli biletów znikną najtańsze, ważne przez 20 minut i 40 minut od skasowania, które kosztują odpowiednio 2 zł i 2,8 zł. W ich miejsce pojawi się bilet 30-minutowy za 3,6 zł (normalny).

W połowie stycznia Prokuratura Regionalna w Białymstoku zaskarżyła do sądu administracyjnego uchwałę białostockich radnych dotyczącą nowych cen biletów komunikacji miejskiej (w trybie prawa do wnoszenia skargi przed sądami administracyjnymi po analizie aktów prawa miejscowego).

W ocenie prokuratury, Rada Miasta przekroczyła swoje kompetencje, ustalając konkretne ceny i ulgi; dlatego prokuratura chce, by sąd stwierdził nieważność tej uchwały. Uchwale zarzucono również naruszenie przepisów Konstytucji RP i ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. W ocenie prokuratury, przepisy tej ustawy dają radzie kompetencję do ustalania nie konkretnej ceny biletów, ale cen maksymalnych, zaś ich "konkretyzowanie", w tym ustalanie stawek ulgowych, to kompetencja organu wykonawczego gminy (w tym przypadku prezydenta Białegostoku).

Wojewoda Bohdan Paszkowski przyznał we wtorek, że nie spotkał się jeszcze z sytuacją, w której prokuratura wnosi swoją skargę na tak wczesnym etapie sprawy. Zaznaczył, że zna stanowisko prokuratury jedynie z informacji w mediach. "Przyznam, że jak sięgam pamięcią, jest to pierwsza sytuacja, kiedy organy prokuratury występują tak wcześnie ze skargą z uwagi na to, że jeszcze nie upłynął okres na wydanie rozstrzygnięcia nadzorczego przeze mnie" - powiedział wojewoda.

Ani skarga prokuratury, ani też badanie uchwały przez wojewodę nie wstrzymują na razie wejścia w życie podwyżek cen biletów w Białymstoku od marca. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
budżet
bilet
Białystok

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....