TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Białostocka podwyżka cen biletów trafi do sądu!
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 17.01.2020 11:30:37
Białostocka podwyżka cen biletów trafi do sądu!

Prokuratura Regionalna w Białymstoku zaskarżyła do sądu administracyjnego uchwałę białostockich radnych dotyczącą nowych cen biletów komunikacji miejskiej. W jej ocenie, rada przekroczyła swoje kompetencje, ustalając konkretne ceny i ulgi; chce, by sąd stwierdził nieważność tej uchwały.

W grudniu rada Białegostoku uchwałą podniosła ceny biletów za przejazdy miejskimi autobusami. Z początkiem marca bilet normalny w wersji papierowej ma kosztować 4 zł, a w wersji elektronicznej o złotówkę mniej. Obecnie normalny bilet jednoprzejazdowy w pierwszej strefie w Białymstoku kosztuje 2,80 zł (o 10 groszy mniej w formie elektronicznej). Po zmianach z puli biletów znikną najtańsze, ważne przez 20 minut i 40 minut od skasowania, które kosztują odpowiednio 2 zł i 2,8 zł. W ich miejsce pojawi się bilet 30-minutowy za 3,6 zł (normalny).

Uchwałę tę Prokuratura Regionalna w Białymstoku zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku. Skarga zgodnie z przepisami wpłynęła do biura rady miasta. Rada ma miesiąc na odpowiedź na skargę i przesłanie wszystkich tych dokumentów do sądu.

Rola Prokuratury

Prokurator jest jedną z osób uprawnionych do wniesienia skargi przed sądami administracyjnymi.

-"Jeżeli uchwała lub zarządzenie organu samorządu terytorialnego albo rozporządzenie wojewody są niezgodne z prawem, prokurator zwraca się do organu, który je wydał, o ich zmianę lub uchylenie albo kieruje wniosek o ich uchylenie do właściwego organu nadzoru; w przypadku uchwały lub zarządzenia organu samorządu terytorialnego prokurator może także wystąpić o stwierdzenie ich nieważności do sądu administracyjnego" - głosi art. 70 ustawy o prokuraturze.

"Analizujemy akty prawa miejscowego i jeśli jest do tego podstawa, wywodzimy skargi kierowane do sądu" - powiedział w czwartek PAP rzecznik Prokuratury Regionalnej w Białymstoku Paweł Sawoń. Podał przykład zaskarżenia przez tę prokuraturę m.in. ustalenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych oraz zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania takich napojów, a także utrzymania porządku i czystości na terenie gminy.

Naruszenie Konsytuacji

Uchwale radnych prokuratura zarzuca naruszenie przepisów Konstytucji RP i ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. W jej ocenie, przepisy tej ustawy dają radzie kompetencję do ustalania nie konkretnej ceny biletów, ale cen maksymalnych, zaś ich "konkretyzowanie", w tym ustalanie stawek ulgowych, to kompetencja organu wykonawczego gminy (w tym przypadku prezydenta Białegostoku).

Ustalenie tych cen (i ulg) przez radę oznacza jej wejście w "nienaruszalne, przyznane ustawą kompetencje organu wykonawczego" - podkreślono w uzasadnieniu skargi do WSA. Prokuratura przywołała też wyrok WSA w Gliwicach z 2018 roku dotyczący kompetencji organów samorządu do organizowania transportu publicznego, ale też zwróciła uwagę na orzecznictwo sądów administracyjnych i Trybunału Konstytucyjnego dotyczące wydawania aktów prawa miejscowego.

"Dozwolone jest tylko to, co prawo wyraźnie przewiduje" - taki wniosek z orzecznictwa NSA dotyczącego działalności organów samorządu w sferze zobowiązań publicznoprawnych przywołała prokuratura. Zwróciła przy tym uwagę, że wcześniejsze uchwały dotyczące cen biletów były podejmowane przez radnych w innym stanie prawnym; przepisy, na które powołano się w skardze, obowiązują bowiem od połowy 2014 roku.

Zdaniem miasta

Skargą jest zaskoczony przewodniczący rady miasta Łukasz Prokorym. W jego ocenie, rada nie przekroczyła swoich kompetencji. Zwrócił też uwagę, że nie wszczął wobec tej uchwały postępowania nadzorczego wojewoda podlaski.

Skarga prokuratury nie wstrzymuje wejścia w życie uchwalonych podwyżek. Od orzeczenia WSA w Białymstoku stronom będzie jeszcze przysługiwała skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego.(PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
sąd
budżet
bilet
Białystok

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....