TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Białostocka podwyżka cen biletów trafi do sądu!
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 17.01.2020 11:30:37
Białostocka podwyżka cen biletów trafi do sądu!

Prokuratura Regionalna w Białymstoku zaskarżyła do sądu administracyjnego uchwałę białostockich radnych dotyczącą nowych cen biletów komunikacji miejskiej. W jej ocenie, rada przekroczyła swoje kompetencje, ustalając konkretne ceny i ulgi; chce, by sąd stwierdził nieważność tej uchwały.

W grudniu rada Białegostoku uchwałą podniosła ceny biletów za przejazdy miejskimi autobusami. Z początkiem marca bilet normalny w wersji papierowej ma kosztować 4 zł, a w wersji elektronicznej o złotówkę mniej. Obecnie normalny bilet jednoprzejazdowy w pierwszej strefie w Białymstoku kosztuje 2,80 zł (o 10 groszy mniej w formie elektronicznej). Po zmianach z puli biletów znikną najtańsze, ważne przez 20 minut i 40 minut od skasowania, które kosztują odpowiednio 2 zł i 2,8 zł. W ich miejsce pojawi się bilet 30-minutowy za 3,6 zł (normalny).

Uchwałę tę Prokuratura Regionalna w Białymstoku zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku. Skarga zgodnie z przepisami wpłynęła do biura rady miasta. Rada ma miesiąc na odpowiedź na skargę i przesłanie wszystkich tych dokumentów do sądu.

Rola Prokuratury

Prokurator jest jedną z osób uprawnionych do wniesienia skargi przed sądami administracyjnymi.

-"Jeżeli uchwała lub zarządzenie organu samorządu terytorialnego albo rozporządzenie wojewody są niezgodne z prawem, prokurator zwraca się do organu, który je wydał, o ich zmianę lub uchylenie albo kieruje wniosek o ich uchylenie do właściwego organu nadzoru; w przypadku uchwały lub zarządzenia organu samorządu terytorialnego prokurator może także wystąpić o stwierdzenie ich nieważności do sądu administracyjnego" - głosi art. 70 ustawy o prokuraturze.

"Analizujemy akty prawa miejscowego i jeśli jest do tego podstawa, wywodzimy skargi kierowane do sądu" - powiedział w czwartek PAP rzecznik Prokuratury Regionalnej w Białymstoku Paweł Sawoń. Podał przykład zaskarżenia przez tę prokuraturę m.in. ustalenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych oraz zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania takich napojów, a także utrzymania porządku i czystości na terenie gminy.

Naruszenie Konsytuacji

Uchwale radnych prokuratura zarzuca naruszenie przepisów Konstytucji RP i ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. W jej ocenie, przepisy tej ustawy dają radzie kompetencję do ustalania nie konkretnej ceny biletów, ale cen maksymalnych, zaś ich "konkretyzowanie", w tym ustalanie stawek ulgowych, to kompetencja organu wykonawczego gminy (w tym przypadku prezydenta Białegostoku).

Ustalenie tych cen (i ulg) przez radę oznacza jej wejście w "nienaruszalne, przyznane ustawą kompetencje organu wykonawczego" - podkreślono w uzasadnieniu skargi do WSA. Prokuratura przywołała też wyrok WSA w Gliwicach z 2018 roku dotyczący kompetencji organów samorządu do organizowania transportu publicznego, ale też zwróciła uwagę na orzecznictwo sądów administracyjnych i Trybunału Konstytucyjnego dotyczące wydawania aktów prawa miejscowego.

"Dozwolone jest tylko to, co prawo wyraźnie przewiduje" - taki wniosek z orzecznictwa NSA dotyczącego działalności organów samorządu w sferze zobowiązań publicznoprawnych przywołała prokuratura. Zwróciła przy tym uwagę, że wcześniejsze uchwały dotyczące cen biletów były podejmowane przez radnych w innym stanie prawnym; przepisy, na które powołano się w skardze, obowiązują bowiem od połowy 2014 roku.

Zdaniem miasta

Skargą jest zaskoczony przewodniczący rady miasta Łukasz Prokorym. W jego ocenie, rada nie przekroczyła swoich kompetencji. Zwrócił też uwagę, że nie wszczął wobec tej uchwały postępowania nadzorczego wojewoda podlaski.

Skarga prokuratury nie wstrzymuje wejścia w życie uchwalonych podwyżek. Od orzeczenia WSA w Białymstoku stronom będzie jeszcze przysługiwała skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego.(PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
sąd
budżet
bilet
Białystok
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....