TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Białystok planuje podwyżkę: z 2,8 zł do 4 zł za bilet
TransInfo.pl - Opublikowano: 05.12.2019 15:30:54
Białystok planuje podwyżkę: z 2,8 zł do 4 zł za bilet; fot. UM Białystok

4 zł (o złotówkę mniej w wersji elektronicznej) ma kosztować po podwyżce najpopularniejszy bilet normalny na komunikację miejską w Białymstoku. Obecnie taki bilet kosztuje 2,8 zł. Władze miasta tłumaczą, że wzrost cen ma zapewnić utrzymanie jakości usług; przeciwna tak dużej podwyżce jest opozycja w radzie miasta.

Od 2012 roku normalny bilet w pierwszej strefie miejskiej Białegostoku kosztuje 2,8 zł. Jednak w programie najbliższej sesji rady jest projekt uchwały, w którym zapisano podwyżki. Jeśli w tej wersji zostanie uchwalony, podstawowy bilet będzie droższy o 1,2 zł (w wersji elektronicznej o 20 gr) od obecnego; z puli biletów wieloprzejazdowych znikną też najtańsze, ważne przez 20 minut i 40 minut od skasowania (cena odpowiednio 2 zł i 2,8 zł). W ich miejsce miałby pojawić się bilet 30-minutowy w cenie 3,6 zł (normalny).

Projektem radni mają zajmować się na sesji 9 grudnia.

Argumenty miasta

Magistrat argumentuje, że zmiana cen ma zapewnić "utrzymanie poziomu podaży oraz jakości usług komunikacyjnych". Jak podano w uzasadnieniu projektu uchwały, porównanie dochodów i wydatków komunikacji miejskiej w latach 2012-2018 wykazało, iż wpływy z biletów w roku 2018, w porównaniu do 2012 roku, spadły o 9,51 mln zł, gdy wydatki w tym czasie wzrosły o 18,121 mln zł.

Magistrat podaje, że dotacja do komunikacji miejskiej wzrosła z 24,6 mln zł w 2012 r. do 45,39 mln zł sześć lat później. Wyższa cena biletów ma tę dotację zmniejszyć, co ma też znaczenie dla - prognozowanego - spadku dochodów miasta w przyszłym roku.

"Który w głównej mierze będzie spowodowany zmianą zasad finansowania samorządów, wprowadzonych przez Sejm i Radę Ministrów Rzeczypospolitej. Działania legislacyjne skutkujące uszczupleniem dochodów samorządu, a dla licznych grup społecznych przekazaniem znacznych środków finansowych w postaci zasiłków i programów pomocowych, upoważniają do zwiększenia partycypacji użytkowników w kosztach utrzymania komunikacji miejskiej, stanowiącej znaczący wydatek w budżecie Białegostoku" - napisano w uzasadnieniu.

Magistrat krytycznie odniósł się też do zmian taryfowych wprowadzonych w latach 2012-2018 i ocenił, że nie przyniosły one wzrostu zainteresowania przejazdami i nie podniosło wpływów.

"Obecne realia makroekonomiczne i pozytywne zmiany w gospodarce polskiej, w tym spadek bezrobocia i wzrost zamożności społeczeństwa pozwalają na bezbolesną zmianę rozwiązań taryfowych" - podano w uzasadnieniu projektu.

Zdaniem opozycji

Do projektu krytycznie odnieśli się w czwartek radni PiS. W obecnej kadencji są oni opozycją w Radzie Miasta Białystok (w poprzedniej mieli samodzielną większość). "Mieszkańcy są oburzeni (z powodu planowanej podwyżki - PAP), zwrócili się do nas, radnych o pomoc, żebyśmy w jakiś sposób tej podwyżce przeciwdziałali" - mówił na konferencji prasowej szef klubu radnych PiS Henryk Dębowski. Zapowiedział interpelację ze sprzeciwem w sprawie wzrostu cen biletów.

"Domagamy się odstąpienia od podwyżki i prosimy o dokonanie rzetelnej analizy ekonomicznej w zakresie funkcjonowania trzech spółek komunikacji miejskiej" - mówił. Powoływał się na wyniki kontroli NIK, mówił iż należałoby zastanowić się nad ich połączeniem w jeden podmiot, by obniżyć koszty funkcjonowania komunikacji miejskiej w Białymstoku.

Dębowski podał też informację o tym, że należności wymagalne za jazdę bez ważnego biletu w mieście (stan na koniec sierpnia 2019 roku) przekraczają 47 mln zł; przyrównał to do rocznej dotacji do komunikacji. "Można byłoby podwyżkę co najmniej o rok przesunąć, gdy skutecznie wyegzekwowano te wszystkie zaległe środki, a przez ten czas można przeprowadzić bardzo szerokie konsultacje i analizy, czy podwyżka naprawdę jest konieczna, czy w tej wysokości i formie i czy inne działania nie powinny być przeprowadzone wcześniej" - dodał radny PiS Paweł Myszkowski. Zwracał uwagę, że podwyżka uderzy przede wszystkim w osoby "wykluczone cyfrowo", które nie będą miały możliwości zakupu biletu elektronicznego (tańszego od papierowego o złotówkę).

Radni PiS przeciwni są też likwidacji biletu 20-minutowego, uważają że jest on wśród pasażerów bardzo popularny. Przypominali na konferencji, że w poprzedniej kadencji był to pomysł właśnie radnych tego klubu. "O podwyżce w rozsądnych granicach moglibyśmy rozmawiać. Natomiast o doprowadzeniu w niektórych przypadkach do stawek wyższych, niż warszawskie, w sytuacji gdy są takie dysproporcje w zarobkach (...), na to nie możemy się zgodzić" - dodał Myszkowski, ale zaznaczył, że decyzja jest w rękach klubu większościowego Koalicji Obywatelskiej.(PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
budżet
bilet
Białystok

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....