TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Białystok zmienia uchwałę. Podwyżka bez zmian
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 25.01.2020 10:00:33
Białystok zmienia uchwałę. Podwyżka bez zmian; fot. UM Białystok

24 stycznia białostoccy radni zmienili po południu przyjętą w grudniu uchwałę, na mocy której od 1 marca w mieście mają obowiązywać wyższe ceny za bilety komunikacji miejskiej.

W piątkowej uchwale znalazły się uzupełnienia ws. ustalenia "cen maksymalnych" za usługi przewozowe i bilety.

Za głosowało 15 radnych, 11 było przeciwnych. W białostockiej Radzie Miasta większość ma KO, PiS jest w opozycji.

Jakie zmiany?

Brak wymaganego zapisu o cenach maksymalnych zarzuciła uchwale Prokuratura Regionalna w Białymstoku, która w połowie stycznia zdecydowała o wniesieniu skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Jako podstawę do takiego działania prokuratura wskazała tryb prawa do wnoszenia skargi przed sądami administracyjnymi po analizie aktów prawa miejscowego. Skarga jest wnoszona za pośrednictwem Rady Miasta, biuro Rady nie przygotowało jeszcze dokumentów. Postępowanie nadzorcze w sprawie stwierdzenia nieważności tej uchwały wszczął również - z tego samego powodu - wojewoda podlaski, który swoją decyzję ma wydać do 29 stycznia.

Piątkową sesję Rady Miasta zwołano na wniosek prezydenta Białegostoku. Jak wyjaśnił na sesji zastępca prezydenta Zbigniew Nikitorowicz, w związku z postępowaniem wszczętym przez wojewodę, w odpowiedzi na uwagi wojewody, władze miasta zmieniają uchwałę wprowadzając określenia o cenach maksymalnych, rozszerzono również podstawę prawną do uchwały. Ocenił, że te określenia, "w sposób jednoznaczny i nie budzący wątpliwości interpretacyjnych" określają przedmiot uregulowań w zmienianej uchwale. Wyraził nadzieję, że zakończy to sprawę postępowania nadzorczego.

Wyjście na przeciw

Przewodniczący Rady Miasta (KO) Łukasz Prokorym wyjaśnił dziennikarzom, że projekt uchwały zmieniającej grudniową uchwałę ws. podwyżek ma wyjść na przeciw temu, by z powodu braku słów "maksymalny", uchwała była przedmiotem postępowania nadzorczego czy sporu sądowego.

"W trosce o pewność prawa i o to, żeby w przyszłości nie było ryzyka, że ta uchwała będzie uchylona, uznaliśmy, że nie ma sensu o jeden wyraz chodzić po sądach, angażować Wojewódzki Sąd Administracyjny w tę sprawę. Uznaliśmy, że lepszym wyjściem jest poprawienie o tę kosmetyczną zmianę uchwały, która stała się przedmiotem postępowania nadzorczego wojewody" - wyjaśnił Prokorym.

Dodał, że w jego opinii przyjęta uchwała, "czyni zadość" uwagom ze strony wojewody i prokuratury. Zaznaczył, że projekt zmiany był konsultowany z prawnikami wojewody. "Gorąco wierzę, że ta dzisiejsza sesja ten temat podwyżek zakończy" - powiedział Łukasz Prokorym. Wyjaśnił, że grudniowa uchwała "wypada z obrotu prawnego", zastępuje ją ta przyjęta w piątek. Dodał, że mimo to, Rada Miasta przygotuje materiał do skargi, którą do WSA złożyła prokuratura (prokuratura składa ją za pośrednictwem Rady Miasta), bo taki ma obowiązek, jednak według niego, jeśli nawet zapadnie wyrok w sądzie, będzie on miał - jak to określił - "walor komentatorski".

Historia biletowej uchwały

W grudniu Rada Miasta Białegostoku uchwałą podniosła ceny biletów za przejazdy miejskimi autobusami. Z początkiem marca 2020 r. bilet normalny w wersji papierowej ma kosztować 4 zł, a w wersji elektronicznej o złotówkę mniej. Obecnie normalny bilet jednoprzejazdowy w pierwszej strefie w Białymstoku kosztuje 2,80 zł (o 10 groszy mniej w formie elektronicznej). Po zmianach z puli biletów znikną najtańsze, ważne przez 20 minut i 40 minut od skasowania, które kosztują odpowiednio 2 zł i 2,8 zł. W ich miejsce pojawi się bilet 30-minutowy za 3,6 zł (normalny).

"My jako klub radnych PiS nie przyłożymy swojej ręki do podwyżek cen biletów w Białymstoku w przeciwieństwie do radnych KO i pana prezydenta" - mówił w piątek szef opozycyjnego w Radzie Miasta klubu PiS Henryk Dębowski. Odnosząc się do piątkowej uchwały oceniał, że "nieudolne działania pana prezydenta i radnych Koalicji Obywatelskiej zajmują czas radnych i marnotrawią pieniądze podatników. Sytuację określił jako "kuriozalną".

Jak powiedziała w piątek PAP rzeczniczka wojewody podlaskiego Anna Dzierszko, Podlaski Urząd Wojewódzki swoją decyzję w tej sprawie ma wydać do najbliższej środy, a rada miasta ma siedem dni, by piątkową uchwałę dostarczyć do urzędu wojewódzkiego. Dzierszko zauważyła, że jeśli rada zrobi to wcześniej, będzie to przedmiotem analizy organu nadzoru i kontroli PUW. "Jeśli uchwała będzie zgodna z prawem, wówczas prowadzone postępowanie będzie bezprzedmiotowe i zostanie umorzone" - dodała rzeczniczka.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
budżet
bilet
Białystok

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....