TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Car-sharing w Krakowie coraz bliżej
TransInfo.pl - Opublikowano: 25.08.2016 14:29:58
fot. krakow.pl

Na przełomie 2016 i 2017 roku planowane jest ogłoszenie przetargu w sprawie uruchomienia wypożyczalni samochodów elektrycznych w Krakowie. Miasto jest już po wstępnych rozmowach z zainteresowanymi firmami. Do dialogu zgłosiło się dwanaście podmiotów z czego sześć spełniło wymogi formalne.

Na przełomie czerwca i lipca tego roku zostały przeprowadzone rozmowy z firmami, interesującymi się obsługą krakowskiego car-sharingu. Tematem spotkań było omówienie wstępnych zasad świadczenia usługi miejskiej wypożyczalni samochodów elektrycznych.

Obecnie planowane jest uruchomienie usługi wypożyczalni car-sharing wewnątrz II obwodnicy Krakowa oraz w obszarach charakteryzujących się znacznym deficytem miejsc postojowych. Docelowo usługa może obejmować teren całego miasta. Zgodnie z założeniami, samochody na prąd będą zeroemisyjne, wielkoseryjne z możliwością użytkowania przez cały rok.

Doświadczenia wdrożeń systemu na świecie pokazują, że użytkownicy car-sharing chętniej realizują potrzeby transportowe za pomocą komunikacji miejskiej lub rowerów miejskich. Po dołączeniu do usługi 25% użytkowników rezygnuje z zakupu nowego pojazdu i jeździ o 44% mniej niż przeciętni kierowcy, 15% całkowicie rezygnuje z własnego samochodu, ok. 50% korzysta z komunikacji miejskiej a 25 proc. częściej wybiera rower jako środek transportu.

Jak pokazują dane z rynku niemieckiego czy włoskiego, jeden pojazd car-sharingowy może zastąpić nawet 17 samochodów prywatnych, co w znaczący sposób przyczynia się do uwolnienia miejskich powierzchni parkingowych. Użytkownicy car-sharingu jeżdżą średnio o 31% mniej niż kiedy korzystają z prywatnego auta, a do atmosfery wydobywa się znacznie mniej szkodliwych substancji. Statystycznie, samochód prywatny jest użytkowany średnio przez zaledwie 1 godzinę dziennie. Auto użytkowane w systemie car-sharing zwiększa tę efektywność do 8 godzin.

Wdrożenie efektywnego systemu car-sharing oznacza udostępnienie mieszkańcom usługi znacznie polepszającej jakość dostępnych rozwiązań komunikacyjnych i szansę na długofalowe radykalne zmniejszenie problemów związanych z parkowaniem pojazdów.

Car-sharing to również wymierne korzyści środowiskowe ? ograniczenie czasu podróży miejskich, urbanizacyjne ? odblokowanie centrum miasta, wizerunkowe ? usługa car-sharing zaprojektowana z myślą o prostocie obsługi, buduje obraz miasta nowoczesnego i otwartego na zmieniające się potrzeby komunikacyjne społeczeństwa mobilnego.

Kraków był pierwszym miastem w Polsce, w którym wprowadzono system bezobsługowej wypożyczalni rowerów miejskich, a obecnie jest pionierem w kwestii wprowadzenia najnowocześniejszych rowerów czwartej generacji. System car-sharing cieszy się w Europie coraz większą popularnością. Kraków może stać się jednym z pierwszych miast w Polsce, w którym zostanie uruchomiona miejska wypożyczalnia tego typu.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Kraków
ZIKiT Kraków
car-sharing

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....