TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Centra przesiadkowe w województwie śląskim za unijne pieniądze
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 26.07.2018 17:22:53
Centra przesiadkowe w województwie śląskim za unijne pieniądze

Budowę centrum przesiadkowego w Mikołowie (Śląskie), a także termomodernizacje budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej w Mikołowie i Piekarach Śląskich - przewiduje sześć umów o unijne dofinansowanie podpisanych w czwartek przez władze regionu oraz obu miast.

Jak akcentował podczas obu uroczystości marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa, zarówno termomodernizacje budynków, jak i budowa centrów przesiadkowych czy dróg rowerowych, wiążą się ze szczególnie dotkliwym w tym regionie zanieczyszczeniem powietrza.

"To priorytet regionu. Chcemy pokazać mieszkańcom, że traktujemy walkę ze smogiem poważnie i chcemy oddychać czystym powietrzem" – mówił w czwartek Saługa.

Największy z projektów, których dofinansowanie środkami Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego zakontraktowano tego dnia, dotyczy budowy łącznym kosztem ponad 21 mln zł węzła przesiadkowego w miejscu obecnego dworca autobusowego w Mikołowie (Śląskie). To obecnie największa inwestycja w ok. 40-tysięcznym mieście.

Przedsięwzięcie dotyczące tego węzła przesiadkowego zostało podzielone na trzy etapy. Pierwszy już się rozpoczął i polega na budowie nowego łącznika drogowego pomiędzy ulicami Kolejową i Waryńskiego, co pozwoli rozładować wzmożony ruch na ul. Prusa, gdzie często tworzą się korki. Do węzła będzie wiodła ścieżka rowerowa, powstanie też parking na ponad 200 samochodów.

W drugim etapie powstanie nowy dworzec autobusowy, złożony z pięciu zadaszonych peronów. Park obok obecnego dworca zostanie odrestaurowany, a teren wokół zagospodarowany. Węzeł będzie zlokalizowany tam, gdzie dziś znajduje się dworzec autobusowy, choć nowe perony zostaną o kilkanaście metrów przesunięte z powodu przebudowy układu drogowego w tym rejonie.

W trzecim etapie - w 2020 r. - nastąpi modernizacja dróg w okolicach dworca - istniejące rondo u zbiegu ulic Prusa i Miarki zostanie przesunięte i powiększone, tworząc tzw. dwupasmowe rondo turbinowe. Dodatkowe ronda planowane są w miejscach istniejących wysepek na skrzyżowaniach pobliskich ulic. Efektem ma być odkorkowanie centrum miasta i upłynnienie ruchu, a tym samym ograniczenie emisji spalin – podstawowej przyczyny powstawania smogu.

Pod kątem znacznej części tej inwestycji mikołowski samorząd złożył projekt o wartości bliskiej 13,8 mln zł i wnioskowanym dofinansowaniu przekraczającym 13 mln zł w konkursie RPO dotyczącym rozwoju infrastruktury transportu niskoemisyjnego. W maju br. projekt ten został wybrany do dofinansowania, obok dziewięciu innych inwestycji (wśród nich jest m.in. Katowicki Inteligentny System Zarządzania Transportem za 56,5 mln zł).

Do 10 grudnia br. w subregionie centralnym woj. śląskiego można obecnie składać kolejne projekty z obszaru efektywności energetycznej. W tym rozdaniu do dyspozycji wnioskodawców będzie ponad 68 mln zł.

Inny trwający nowy nabór wniosków dotyczy transportu niskoemisyjnego. W dwóch rundach – od 30 kwietnia do 20 sierpnia i od 1 października do 28 grudnia samorządy i ich jednostki czy organizacje mogą składać wnioski o dotacje na: infrastrukturę transportu zbiorowego (np. węzły przesiadkowe, drogi rowerowe, parkingi Park&Ride i Bike&Ride, buspasy, systemy rowerów miejskich), inteligentne systemy transportowe i zakup taboru autobusowego. Łącznie do podziału będzie tu ponad 291 mln zł.

Ta część środków RPO rozdzielania jest z wykorzystaniem narzędzia ZIT, które w woj. śląskim wykorzystywane jest we wszystkich subregionach (w największym subregionie centralnym pod nazwą Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych - ZIT; w pozostałych jako Regionalne Inwestycje Terytorialne – RIT).

W woj. śląskim poprzez lokalne samorządy wdrażające ZIT i RIT rozdzielanych jest ok. 32 proc. środków tamtejszego RPO na lata 2014-2020 (RPO). Dostały one do podziału łącznie 1,1 mld euro.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
centrum przesiadkowe
Mikołów

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....