TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Co zastąpi ŚKUP? Będzie dialog
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 07.01.2019 15:00:42
Co zastąpi ŚKUP? Będzie dialog

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia rozpoczęła już prace nad rozwiązaniem, które w 2021 r. rozwinie lub zastąpi krytykowany w regionie system Śląskiej Karty Usług Publicznych. Jeszcze w styczniu powinna rozpocząć się procedura tzw. dialogu technicznego w tej sprawie.

Poinformował o tym w opublikowanej w mediach społecznościowych Metropolii rozmowie z internautami odpowiedzialny za transport członek zarządu GZM Grzegorz Kwitek. Wdrożony z kilkuletnim opóźnieniem, w 2015 r., system ŚKUP krytykowany jest jako awaryjny, trudny w obsłudze i niefunkcjonalny.

W założeniu karta miała stać się rodzajem portmonetki umożliwiającej wygodne opłacanie szeregu usług publicznych, świadczonych przez samorządy regionu. Faktycznie, obok płatności za komunikację miejską (m.in. całkowicie zastąpiła bilety okresowe), używana bywa do opłacania parkowania w wybranych miastach. Terminale ŚKUP w takich miejscach, jak biblioteki czy baseny, są praktycznie nieużywane.

Jedną z istotnych cech systemu jest jego działanie off-line. Umożliwia to np. natychmiastowe kasowanie kartą biletu w kasowniku (bez łączenia z siecią), ale też wiąże się często z wielogodzinnym czasem przekazywania na kartę kupionych przez portal ŚKUP biletów (informacja o takim zakupie musi dotrzeć do wszystkich kasowników), a także długim uruchamianiem systemu po każdym wyruszeniu pojazdu na trasę.

Nowa organizacja

GZM od 1 stycznia br. przejęła - poprzez własną jednostkę Zarząd Transportu Metropolitalnego (ZTM) - organizację komunikacji miejskiej na swoim terenie od trzech dotychczasowych organizatorów, w tym największego KZK GOP, który koordynował wdrażanie systemu ŚKUP. Przejmując prawa i obowiązki organizatorów Metropolia przejęła też nadzór nad ŚKUP; jednocześnie już w poprzednich miesiącach sygnalizując przygotowania do możliwych w krótkiej perspektywie poprawek systemu.

W rozmowie z internautami w pierwszych dniach stycznia Kwitek zapewnił, że system jest modernizowany, w związku z pojawianiem się nowych rozwiązań technicznych; usuwane są też mankamenty związane z jego funkcjonowaniem. "Jeżeli chodzi o przyszłość, trzeba pamiętać, że mamy trwałość projektu (unijnego – PAP) do 2021 r., a w związku z tym system ŚKUP w tej obecnej formie lub trochę zmienionej, będzie do tego czasu funkcjonował" - przypomniał przedstawiciel władz Metropolii.

Czas na dialog

-"Natomiast równolegle trwają prace związane z określeniem zasad systemu, który powinien funkcjonować po okresie trwałości projektu (unijnego, dzięki któremu współfinansowano wprowadzenie ŚKUP – PAP). W tej chwili zostały już przyjęte założenia do tego systemu. W tym miesiącu rozpoczynamy dialog techniczny i przymierzamy się do określenia, jak ten nowy system powinien wyglądać" - uściślił Kwitek.

Dialog techniczny to jedna z przewidzianych w prawie zamówień publicznych procedur o charakterze doradczym. Jego rozpoczęcie nie jest równoznaczne z ogłoszeniem przetargu. To etap poprzedzający ewentualne ogłoszenie takiego postępowania. Jego celem jest uzyskanie informacji, potrzebnych do precyzyjnego opisu przyszłego zamówienia.

Nowe biletomaty

Odpowiadając na pytanie o rozszerzenie dotychczasowego, przejętego od poprzednich organizatorów, systemu sprzedaży biletów o biletomaty w pojazdach, Kwitek wskazał że zdaje sobie sprawę z uciążliwości obecnego rozwiązania, opartego o automaty ŚKUP na wybranych przystankach. Zapowiedział, że w przyszłym roku Metropolia chce je rozszerzyć o kolejne biletomaty na głównych przystankach. Mają one mieć m.in. nową funkcję informacji pasażerskiej.

-"Jeżeli chodzi o zmiany, zamiast biletomatów chcielibyśmy, aby w przyszłości można było płacić kartą we wszystkich pojazdach. Na pewno taka możliwość pojawi się w Tychach (gdzie nie działał dotąd ŚKUP – PAP) dlatego, że w ramach systemu, który będziemy tam instalować (zgodnego ze ŚKUP - PAP), będą to nowe kasowniki, które będą już umożliwiały zapłatę za przejazd również kartą płatniczą. Zakładam, że taka możliwość pojawi się pod koniec tego roku" - zasygnalizował.

Kwitek zaznaczył ponadto, że niezależnie od wykonywania już przez ZTM zadań związanych z komunikacją powierzonych przez kilkanaście gmin, które nie należą do GZM, a porozumiały się w tej sprawie z Metropolią, jej władze rozmawiają z władzami Jaworzna (poza Metropolią) nt. możliwości wzajemnego honorowania biletów, a także z władzami Rybnika nt. możliwości używania tamtejszych kart w pojazdach ZTM oraz ŚKUP w pojazdach rybnickich.

Historia ŚKUP

Umowę na dostarczenie i wdrożenie ŚKUP KZK GOP podpisał z konsorcjum Asseco Poland (obecnie Asseco Data Systems) i BRE Banku (obecnie mBank) w styczniu 2012 r. Finansowany m.in. unijnymi środkami system miał zacząć funkcjonować w 2013 r. Ostatecznie był stopniowo wdrażany w drugiej połowie 2015 r.; w listopadzie 2015 r. rozpoczęło się jego funkcjonowanie.

Obecnie karty systemu ŚKUP – poza m.in. funkcją nośnika elektronicznych biletów okresowych – są jedynym nośnikiem wprowadzonego od 1 stycznia ub. roku przez GZM uprawnienia do bezpłatnych przejazdów dla dzieci i młodzieży do 16. roku życia.(PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
bilet
karta
ŚKUP
ZTM

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....