TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

CUPT z filmem o transportowej dostępności [FILM]
TransInfo.pl - Opublikowano: 09.09.2020 12:00:32
CUPT z filmem o transportowej dostępności [FILM]

Centrum Unijnych Projektów Transportowych przygotowało film, który promuje inwestycje umożliwiające bezpieczny i wygodny transport publiczny, dostępny dla osób z niepełnosprawnościami.

Zdjęcia do klipu kręcono głównie w Warszawie, Katowicach i Gdyni.

Gdynia w spocie CUPT

To, że gdyński transport publiczny jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, potwierdza m.in. obecność miasta w opublikowanym z okazji nowego roku szkolnego spocie, przygotowanym właśnie przez CUPT.

Bohaterami spotu są uczniowie szkół podstawowych i liceów, ich rodzice, a także nauczycielka. Mieszkają oni w różnych miastach Polski - obok Warszawy czy Katowic pojawia się również Gdynia. Film pokazuje drogę bohaterów, jaką w dniu rozpoczęcia roku szkolnego przemierzają do swojej placówki, czy też w przypadku nauczycielki – do swojego miejsca pracy. Pomimo niepełnosprawności, są oni w stanie bezpiecznie i wygodnie odbyć podróż, a dzieje się to właśnie za sprawą dostosowanego do ich potrzeb transportu.

W filmie pokazane są m.in. nowoczesne pojazdy na usługach gdyńskiego ZKM. Bohaterki podróżują niskopodłogowym trolejbusem, który nie tylko wyposażony jest w funkcję "przyklęku", ale także w rampę zjazdową, którą motorniczy otwiera na życzenie pasażera.

Spot przygotowany przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych pokazuje też migawki z dwóch przystanków Pomorskiej Kolei Metropolitalnej – Gdynia Karwiny i Gdynia Stadion. Gdynia współfinansowała ich budowę. Dzięki windom, oznakowaniem peronów oraz komunikatom wizualnym i głosowym stacje dostępne są wszystkich podróżnych.

Zobaczcie fakt finalny:

Unijne wsparcie

Na przestrzeni lat Gdynia znacznie inwestowała w tabor, jak i infrastrukturę. Środki na te działania Gdynia często skutecznie pozyskiwała z Funduszy Europejskich, korzystając przy tym ze wsparcia Centrum Unijnych Projektów Transportowych – m.in. za sprawą projektu pn. "Rozwój zrównoważonego transportu publicznego w Gdyni poprzez zakup ekologicznego taboru" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. W ramach niego zakupiono łącznie aż 85 pojazdów: 30 trolejbusów (w tym 16 przegubowych) oraz 55 autobusów (32 przegubowych i 23 standardowych).

Kolejne 6 pojazdów zakupiono w ramach projektu "Obniżenie zużycia energii i paliw w transporcie publicznym w Gdyni poprzez zakup bezemisyjnego taboru z napędem elektrycznym", który współfinansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach Programu priorytetowego "System zielonych inwestycji (GIS – Green Investment Scheme). Część 2) GEPARD - Bezemisyjny transport publiczny". Mowa tu o nowoczesnych supertrolejbusach, które posiadają podwójną homologację i znaczną część trasy mogą poruszać się bez sieci trakcyjnej, a z wykorzystaniem baterii.

W styczniu tego roku Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni i Lech Żurek, prezes zarządu PKA Gdynia podpisali z CUPT umowę o dofinansowanie unijne na realizacje projektu pn.: "Rozwój elektrycznego transportu publicznego w Gdyni poprzez zakup elektrycznego taboru wraz z rozbudową infrastruktury oraz budową punktów doładowań"

-"Gdynia od wielu lat stawia na transport zbiorowy. Zachęcamy mieszkańców naszego miasta do tego, by korzystali z komunikacji miejskiej, która jest po prostu znacznie bardziej wydajna i przyjazna dla środowiska. Inwestując czy to w tabor, czy infrastrukturę, pokazujemy również, że podróż autobusem lub trolejbusem może być komfortowa i dostępna dla wszystkich. Nie może więc dziwić, że kupowane przez nas pojazdy czy remontowane przystanki posiadają szereg udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Co dalej?

Ukazane w spocie udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami stanowią jedynie część tego typu rozwiązań, które dostępne są w Gdyni. Coraz więcej przystanków autobusowych i trolejbusowych w Gdyni również staje się przyjazna dla osób z niepełnosprawnościami. W mieście realizowany jest obecnie projekt pn. "Rozwój zrównoważonego transportu publicznego w Gdyni poprzez inwestycje infrastrukturalne, m.in. utworzenie węzła integracyjnego Gdynia Chylonia", współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Jednym z jego zadań jest przebudowa zatok komunikacji miejskiej wraz z ich dostosowaniem do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz montażem tablic informacji pasażerskiej. Do realizacji w ramach projektu wyznaczono łącznie 30 zatok autobusowo-trolejbusowych w całej Gdyni. Na chwilę obecną prace zakończyły się już przy 19 z nich. Wbudowano także 29 z planowanych 41 tablic informacji pasażerskiej.

-"Nowe zatoki to nie tylko odświeżona nawierzchnia dla pojazdów, ale przede wszystkim wygoda i bezpieczeństwo dla pasażerów. Przystanki są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami m.in. poprzez budowę odpowiednich systemów prowadzących dla osób niedowidzących czy zastosowaniu specjalnych, profilowanych krawężników, ułatwiających wsiadanie i wysiadanie z pojazdów przez osoby na wózkach inwalidzkich – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju – Zadanie to wpisuje się w szerszy projekt infrastrukturalny, jakim jest utworzenie węzła integracyjnego Chylonia. Projekt ten finansowany jest przy wsparciu z Funduszów Europejskich, jednak warto wspomnieć, że koszt samej modernizacji zatok autobusowych w pełni pokrywamy ze środków z budżetu miasta.

Wśród inwestycji, wspierających dostępność transportu publicznego, znajdują się również te, przy których prace jeszcze trwają. Tak jest m.in. w przypadku projektu "Utworzenie węzła integracyjnego transportu publicznego przy przystanku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej – Gdynia Karwiny", współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2014-2020. Dla poprawy dostępności w tym miejscu zastosowane zostaną zasady "projektowania uniwersalnego", czyli takiego kształtowania przestrzeni, aby mogła ona być użytkowana w pełni przez osoby o ograniczonej mobilności i percepcji. W ramach projektu wybudowane zostanie dostępne dla niepełnosprawnych dojście do istniejącej kładki nad torami oraz schodów i wind prowadzących na perony. Na chodnikach zastosowane zostaną płytki z fakturą kierunkową, ostrzegawczą oraz z fakturą uwagi typu, zgodnie ze standardami dostępności. Ponadto projekt uwzględnia miejsca odpoczynku, w zależności od lokalizacji wyposażone w ławki lub przysiadaki.

Również w ramach powstawania wspomnianego węzła integracyjnego Gdynia Chylonia w budowanym parkingu podziemnym wyznaczonych zostanie 10 miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami oraz wybudowana winda osobowa, a także i zespół toalet ogólnodostępnych. Oznaczenia na węźle wykonane zostaną również przy użyciu tyflografiki.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
niepełnosprawny
unia
CUPT
Gdynia
Warszawa

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....