TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Dwie koncepcje lubelskiego dworca autobusowego
TransInfo,pl - Opublikowano: 22.11.2017 19:51:01 1 komentarz
Dwie koncepcje lubelskiego dworca autobusowego - opcja 1

22 listopada zaprezentowano dwie propozycje zagospodarowania rejonu nowego dworca metropolitalnego. Dzisiaj trafiły one konsultacji z mieszkańcami. Propozycją dotyczą bryły nowoczesnego obiektu, nowego układu drogowego z otwarciem placu Dworcowego dla ruchu pieszego oraz układu parkingów dla podróżnych. Na uwagi do koncepcji miasto czeka do 6 grudnia.

W ramach budowy Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego zmieni się przestrzeń w obrębie ulic: Młyńska, Gazowa, Krochmalna, Dworcowa, 1-go Maja, oraz Pocztowa. Zmianą dotkną jezdnie, chodniki, ścieżki rowerowe, nowo projektowaną zieleń i małą infrastrukturę. Nowy wygląd otrzyma również plac Dworcowy, który po całkowitym usunięciu ruchu kołowego stanie się deptakiem połączonym wizualnie oraz funkcyjnie z głównym wejściem do dworca kolejowego. Powstanie układ nowych dróg przewidzianych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, które usprawnią ruch i komunikację nowego Dworca Metropolitalnego, centrum Lublina oraz terenów ekspozycyjnych Targów Lublin.

W ramach projektu powstanie także nowy budynek dworca autobusowego wraz z peronami, który będzie mógł sprawnie obsługiwać autobusy komunikacji miejskiej oraz pozamiejskiej, jak również dalekobieżnej. Na terenie wokół budynku dworca powstanie około 85 miejsc postojowych dla autobusów i busów komunikacji miejskiej i zamiejskiej, w tym miejsca pod pętle komunikacji miejskiej oraz stanowiska do ładowania trolejbusów.

W otoczeniu budynku dworca powstaną parkingi tzn. KISS & RIDE, natomiast pod budynkiem dworca powstanie podziemny parking na 200 pojazdów dla podróżnych, na który zostaną przeniesione stanowiska TAXI. Dodatkowo, w bliskiej odległości dworca przy ul. Krochmalnej, zostaną wybudowane parkingi dla autobusów i mikrobusów komunikacji zamiejskiej, których czas oczekiwania na odjazd przekracza 15 min.

-"To jedna z bardziej potrzebnych Lublinowi inwestycji. Od lat czekamy na poprawę jakości przestrzeni i obsługi pasażerów w rejonie obecnego dworca PKS i PKP. Prace projektowe dla tak skomplikowanego i wielobranżowego obiektu potrwają około dwóch lat, ale liczę na to, że wszyscy będziemy zadowoleni z ostatecznego efektu, a dworzec stanie się prawdziwą wizytówką Lublina Zachęcamy do merytorycznej dyskusji na temat tej inwestycji oraz czekamy na uwagi, dzięki którym dworzec i przestrzeń wokół będzie odpowiadała potrzebom mieszkańców – zapowiada Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Jednym z elementów przebudowy tej części miasta będzie także jej przyrodnicza odnowa oraz powstanie nowoczesnych, przyjaznych przestrzeni publicznych.

KONCEPCJA 1

zakłada zachowanie połączeń drogowych w rejonie ronda Sportowców oraz dopuszcza ruch kołowy tylko dla transportu publicznego i pojazdów uprzywilejowanych na placu Dworcowym.
W ramach dworca powstanie 86 stanowisk stanowisk autobusowych (w tym: 50 dla komunikacji zamiejskiej, 16 dla komunikacji miejskiej i 20 dla komunikacji zamiejskiej z okresem oczekiwania do 15 min), 2 stanowiska dla komunikacji miejskiej i 1 dla komunikacji zamiejskiej. W ramach zajezdni dla komunikacji zamiejskiej i dalekobieżnej zaprojektowano 63 miejsca postojowe dla autobusów i 78 miejsc postojowych dla mikrobusów. Koncepcja zakłada powstanie ok. 185 miejsc postojowych oraz 6 w ramach postoju TAXI.

Ta koncepcja placu Dworcowego bazuje na "ostrych liniach" wytyczających główne arterie piesze i kołowe, rowerowe oraz zielone przestrzenie publiczne, które mają swoja kontynuację na dachu nowego dworca autobusowego.

Sama bryła dworca autobusowego to 15 filarów o konstrukcji wspornikowej ustawionych w 3 rzędach po 5 w każdym, których forma odwołuje się do winorośli. Budynek jest 2 kondygnacyjny z miejscem na informację turystyczną, punkt promocji miasta i regionu, z użytkowym dachem zielonym otwartym dla pieszych.

Powierzchnia użytkowa budynku to 1 800 m2, powierzchnia użytkowa dachu wynosi 590 m2, powierzchnia użytkowa parkingu zaś 6710 m2. Koncepcja zakłada powstanie ok. 185 miejsc postojowych oraz 6 w ramach postoju TAXI.

KONCEPCJA 2

całkowicie zmienia organizację połączeń drogowych zarówno w rejonie ronda Sportowców jak i placu Dworcowym. Rondo Sportowców rozbudowane zostało o przyszłe połączenie drogowe północnej i południowej części miast poprzez tunel pod torami. Natomiast plac Dworcowy pełni funkcję otwartej przestrzeni przeznaczonej dla ruchu pieszego.

W ramach dworca powstaną 74 stanowiska autobusowe (w tym: 48 dla komunikacji zamiejskiej, 2 podwójne dla komunikacji miejskiej i 22 dla komunikacji zamiejskiej z okresem oczekiwania do 15 min), 9 stanowisk dla komunikacji miejskiej – autobus rozpoczynające trasę i 1 stanowisko dla autobusu kończącego trasę, 1 podwójne stanowisko dla komunikacji zamiejskiej dla autobusów wysadzających pasażerów. W ramach zajezdni dla komunikacji zamiejskiej i dalekobieżnej zaprojektowano 63 miejsca postojowe dla autobusów i 50 miejsc postojowych dla mikrobusów. Przestrzeń placu bazuje na łagodnych liniach.

Budynek dworca został zaprojektowany w postaci podwójnej bryły, której główna część zewnętrzna konstrukcyjna jest oparta na czterech słupach żelbetowych z głowicami stalowymi. Część wewnętrzna to szklany kubik mieszczący dwie wydzielone od siebie funkcje: obsługi pasażera i biurową zamknięte w "otwartej" przestrzeni hali dworcowej.

Powierzchnia użytkowa budynku to 1 350 m2, zaś parkingu 6293 m2, ze 178 miejscami parkingowych oraz
8 miejscami postojowymi dla TAXI.

Plan inwestycyjny

Po doprecyzowaniu koncepcji dworca ruszą prace przy projekcie budowlano-wykonawczym, który ma być gotowy na początku 2019 r. Wtedy też rozpocznie się procedura przetargowa na wybór wykonawcy robót. Inwestycja rozpocznie się w 2020 roku i potrwa 3 lata. Budowa Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego jest planowana do współfinansowania w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Konsultacje społeczne

W dniach 22 listopada - 6 grudnia 2017 roku można zgłaszać swoje uwagi na temat dwóch koncepcji wielofunkcyjnego obiektu Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego. Celem konsultacji jest uzyskanie opinii mieszkańców na temat prezentowanych koncepcji inwestycji oraz realizacja projektu odpowiadającego na potrzeby wszystkich zainteresowanych korzystaniem z obiektu mieszkańców i mieszkanek Lublina. Uwagi w formie elektronicznej prosimy kierować na adres: konsultacje@lublin.eu. Informacje dotyczące konsultacji dostępne są na stronie www.lublin.eu/konsultacje.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
dworzec
UM Lublin
ZTM Lublin
konsultacje
  • kla51 – 01.12.2017

    w powiatowym pleszewie dworzec po pks został całkowicie zniszczony a ruch autobusów miejskich i dalekobieżnych odbywa się na ulicy, ciasnej , ludzie nie mają gdzie oczekiwać na autobus bo istnieje tylko jedn wiata a toaleta publiczna wybudowanw chyba jeszcze we wrześniu jest ogrodzona i nieczynna

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....