TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Dzisiaj łódzkie związki podejmą decyzję ws. strajku
TransInfo.pl - Opublikowano: 04.05.2020 10:30:06
Dzisiaj łódzkie związki podejmą decyzję ws. strajku; fot. UMŁ

Przypomnijmy, że pod koniec kwietnia zarząd spółki i miasto zerwały negocjacje ws. podwyżek płac dla pracowników spółki MPK-Łódź.

Dwa tygodnie

Jeżeli dzisiaj związkowcy podejmą decyzję o strajku generalnym w MPK-Łódź to zgodnie z prawem muszą poinformować o tym zarząd spółki z dwutygodniowym wyprzedzeniem. Czyli teoretycznie najbliższy termin to 18 maj.

Przypomnijmy, że od blisko dwóch miesięcy związki zawodowe w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Łodzi planują akcję strajkową. Protest spowodowany jest niezrealizowanymi przez miasto żądaniami płacowymi. Sytuacja w MPK jest napięta. Tym bardziej, że - jak przypominają kierowcy i motorniczowie - podczas pandemii zatrudnieni w łódzkiej komunikacji miejskiej są szczególnie narażeni na zakażenie koronawirusem i zachorowaniem na Covid-19.

Władze miasta apelują do pracowników MPK, aby zaniechali planów strajkowych podczas pandemii. W środę list do protestujących napisał wiceprezydent Łodzi Wojciech Rosicki. Zwrócił uwagę, że jeśli pracownicy miejskiej komunikacji zastrajkują, uderzy to w mieszkańców Łodzi. I to podczas epidemii koronawirusa. Rosicki napisał m.in., że wpływy z biletów w czasie pandemii drastycznie spadły i miasta nie stać na podwyżki, a chce utrzymać załogę w nieokrojonym składzie.

Ewentualny strajk w MPK skrytykował przewodniczący komisji transportu łódzkiej Rady Miejskiej, radny Koalicji Obywatelskiej, Krzysztof Makowski.

-"Związkowcy planują rozpocząć akcję protestacyjną, jeżeli Zarząd Spółki MPK nie spełni ich oczekiwań finansowych. Należy pamiętać, że obecnie trwa pandemia, życie ludzkie jest szczególnie zagrożone. Nawet jeśli uda się zatrzymać wzrost zakażeń, to podejmowanie teraz strajku jest niezgodne z prawem. Takie uzyskałem zapewnienie prawników " - podkreślił Makowski.

Zdaniem związków

Waldemar Krenc przewodniczący Zarządu Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ "Solidarność" powiedział PAP, że takimi działaniami władze Łodzi prowokują pracowników MPK do strajku próbując podzielić załogę spółki.

-"Czy Łódź jest w aż tak fatalnej sytuacji finansowej, że władze szukają tematu zastępczego" - pytał Krenc. Szef łódzkiej "Solidarności" uważa, że zarówno wiceprezydent Łodzi jaki i szef komisji transportu nie mają pojęcia o sytuacji w MPK, bo powtarzają, że związkowcy dążą do strajku a załoga nie. Krenc oświadczył, że brak porozumienia związków i pracowników to kłamstwo a atmosferę wokół MPK podgrzewają niektórzy przedstawiciele władz miasta.

-"Po takich +apelach+ władz miasta, pracownicy powinni - jak w 1980 roku - zażądać, aby ci, którzy mają tyle do powiedzenia na temat strajku, przyjechali do MPK na rozmowy. Zanim pracownicy przyjadą do nich" - podsumował szef łódzkiej "Solidarności".

Pracownicy MPK domagają się podwyżek podwyżek płac o 504 złote i o 3 zł więcej w stawce godzinowej. W lutym w spółce przeprowadzono referendum, w którym za strajkiem opowiedziało się ponad 70 proc. pracowników. Tymczasem wg władz miasta w budżecie nie ma na to pieniędzy, tym bardziej teraz kiedy samorządy ponoszą koszty walki z pandemią.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
strajk
związki
Łódź

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....