TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

ETZT 2019: Gdańsk z Kongresem i Ulicą Pełna Życia
TransInfo.pl - Opublikowano: 18.09.2019 09:30:58
ETZT 2019: Gdańsk z Kongresem i Ulicą Pełna Życia; Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

W Gdańsku właśnie rozpoczął się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, w którym miasto uczestniczy od 14 lat. To dobra okazja, by przekonać się do innych niż samochód środków transportu.

Tydzień Zrównoważonego Transportu organizowany jest w Europie od 2002 roku. Podobnie jak w latach poprzednich, odbywa się w dniach 16 - 22 września, a jego głównym celem jest przekonywanie i zachęcanie mieszkańców do korzystania z ekologicznych środków podróżowania.

- My w Gdańsku także przypominamy, co roku (od 14 lat - red.), o innych niż transport indywidualny zachowaniach mobilnościowych, które chcemy promować i wspierać w naszym mieście - podkreślał podczas poniedziałkowego briefingu Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska. - Dlatego przygotowaliśmy sporo atrakcji z tej okazji.

Ulica pełna życia, 9-22 września, Dolne Miasto

Ideą tego projektu jest przekształcenie skrzyżowania ulic Jaskółczej, Śluzy i Jałmużniczej na Dolnym Mieście w przyjazne miejsce spotkań sąsiedzkich, z przestrzenią przeznaczoną na aktywne działania artystyczne, kreatywne i sportowe. Ma to uświadomić mieszkańcom, że ulica nie jest wyłącznie miejscem służącym do jazdy samochodem, ale może stać się przestrzenią należącą do mieszkańców, z której każdy może korzystać w aktywny sposób. Na tym skrzyżowaniu pojawiła się więc strefa relaksu z usypaną "plażą" na środku ulicy, leżakami i beczkami z egzotycznymi roślinami, stojącymi wcześniejna terenie Szafarni, a także instalacje florystyczne. Znajdują się tu miejsca do zabawy i zajęć plastycznych dla najmłodszych. Organizowane są tu m.in. warsztaty budowy mebli, w ramach których uczestnicy przekonają się, że wspólnymi siłami można stworzyć własną przestrzeń.

- Chodzi o to, by zwrócić uwagę na to, że ulica która jest wokół nas, nie musi być przeznaczona jedynie na cele transportu indywidualnego. Jako uczestnicy ruchu nie musimy korzystać z ulicy jedynie jako miejsca do transportu indywidualnego, ale jako miejsca do życia - zaznaczał wiceprezydent Grzelak. - Ten projekt to również element drugiego etapu rewitalizacji Dolnego Miasta, która także realizowana jest ze środków europejskich.

- Chcemy przede wszystkim pokazać, że to, w jaki sposób będziemy korzystać z przestrzeni publicznej zależy tylko i wyłącznie od nas. Mogą to być przestrzenie zajęte przez ruch samochodów, mogą to być też przestrzenie, które będą służyły do tego, aby wspólnie spędzać czas, bawić się czy wypoczywać. W ten sposób nasza akcja ma zachęcić do tego, by zmienić trochę oblicze ulic, które nas otaczają, ale też zmienić nasz sposób myślenia o tym, jak możemy wykorzystywać ulicę - tłumaczy Remigiusz Kitliński, kierownik Referatu Aktywności Mobilnej. - Gdańsk jest jednym z wielu miast, które organizują taką akcję.

Akcja Ulica Pełna Życia realizowana jest przez Miasto Gdańsk w ramach projektu cities.multimodal współfinansowanego ze środków programu Interreg Region Morza Bałtyckiego. Koszty akcji w 85 proc. pokryte są ze środków EU. Odbywa się ona we współpracy z GZDiZ, Szkołą Podstawową nr 65, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia oraz lokalnymi stowarzyszeniami mieszkańców i działającymi w okolicy zakładami usługowymi i instytucjami.

Testy autonomicznego busa, 6-30 września, ul. Karwieńska

Po Kongsbergu, Helsinkach i Tallinie, Gdańsk jest kolejnym miastem, które w ramach projektu Sohjoa Baltic: "Przejście do ekologicznego i autonomicznego transportu publicznego ostatniej mili w Regionie Morza Bałtyckiego" oswaja mieszkańców z nowoczesną technologią. D

o Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego kursuje bowiem od kilku dni autonomiczny pojazd bez kierowcy, nie wytwarzający spalin. Projekt dofinansowany jest z programu Interreg Regionu Morza Bałtyckiego oraz w 85 proc. ze środków UE, w ramach realizacji projektu Sohjoa baltic.

Bus będzie kursował do końca września, nieodpłatnie przewożąc pasażerów przez siedem dni w tygodniu, w godz. 10.00 - 15.00, średnio co pół godziny. Trasa wiedzie od przystanku przy wejściu do ZOO, przez przystanek pośredni przy parkingu samochodowym do przystanku końcowego przy ul. Spacerowej, i z powrotem.

Eko-piknik Komunikacyjny, 21 września, Europejskie Centrum Solidarności

Sobotni piknik, organizowany przez Zarząd Transportu Miejskiego, odbędzie się pod hasłem "Chodź z nami - będziesz EKO", w godz. 10.00-14.00, na błoniach przy Europejskim Centrum Solidarności. Wśród atrakcji zaplanowano: przejażdżki historycznymi autobusami i tramwajami, pokazy robotów i zawody sportowe. Będzie można też oddać krew w mobilnym krwiobusie.

Gra Rowerowa "Kręć Kilometry dla Gdańska"

Zabawa, której celem jest zmotywowanie mieszkańców do regularnej jazdy na rowerze, np. do pracy, poza sezonem letnim. Polega ona na zbieraniu punktów, które przyznawane są za wykonywanie codziennych rowerowych podróży. Tegoroczna, 7. edycja kampanii Kręć Kilometry dla Gdańska wystartowała 1 września i potrwa do końca października. Akcja już po raz drugi odbywa się w okresie jesiennym. Wystarczy zainstalować na swoim smartfonie aplikację "Activy" i przez cały wrzesień i październik używać roweru jako środka transportu w codziennym podróżowaniu po mieście. Wszystkie "wykręcone" kilometry będą przeliczne na punkty, a na tych, którzy zdobędą ich najwięcej czekają nagrody.

Europejski dzień bez samochodu, 22 września

W niedzielę, 22 września, przypada Europejski Dzień Bez Samochodu. Tego dnia każdy właściciel lub współwłaściciel samochodu osobowego, który legitymuje się ważnym dowodem rejestracyjnym (warto mieć również przy sobie dowód osobisty), będzie miał możliwość bezpłatnego przejazdu komunikacją miejską organizowaną przez ZTM w Gdańsku, ZKM w Gdyni, MZK Wejherowo oraz pociągami SKM i PR na obszarze województwa pomorskiego. Ta akcja będzie wieńczyć Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.

Specjalna edycja biletów ZTM

W tym roku, z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku wyemitował bilety okolicznościowe, nawiązujące do tego wydarzenia. Bilety, 250 tys. sztuk na linie dzienne, z każdego nominału, dostępne są w sprzedaży w Punktach Obsługi Klienta ZTM w Gdańsku już od poniedziałku, 16 września. Tegoroczna emisja jest już drugą. Na rewersie biletów znajduje się logo tegorocznego ETZ wraz z hasłem: "Chodź z nami" i logiem Unii Europejskiej. Bilety będą w sprzedaży do wyczerpania zapasów.

X kongres mobilności aktywnej, 24 i 25 września - Stadion Energa / ECS

Kongres Mobilności Aktywnej poświęcony będzie szerokim aspektom mobilności - ze szczególnym naciskiem na ruch rowerowy i pieszy, oraz dobrym praktykom budowania przestrzeni miejskiej pod kątem wysokiej jakości życia. Wydarzenie skierowane jest do przedstawicieli samorządów, instytucji rządowych, firm, szkół, organizacji pozarządowych i innych instytucji działających w zakresie transportu i mobilności oraz zagospodarowania przestrzeni publicznych.

- To jest to miejsce, do którego zjeżdża się cała środkowo-wschodnia Europa, by dyskutować o tym, w jaki sposób zmieniać zachowaniamobilnościowe w naszych miastach. Wiemy, że transport indywidualny nie jest jedynym możliwym transportem, który jest w stanie zapewnić sprawną komunikację w dużych europejskich metropoliach - zaznaczał Piotr Grzelak.

Więcej informacji o X kongresie mobilności TUTAJSpodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
akcja
ETZT
Gdańsk

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....