TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

ETZT 2019: Lublin z eko-festynem na Krakowskim Przedmieściu
TransInfo.pl - Opublikowano: 13.09.2019 14:30:06
Konferencja prasowa Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Lublinie; fot. UM Lublin

W dniach 16 – 22 września w Lublinie odbędzie się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.

Dla kierowców, którzy przesiądą się do komunikacji miejskiej darmowe przejazdy, dla jeżdżących rowerem miejskim darmowa godzina, a dla zainteresowanych ekologią weekendowy festyn na jednym z pasów Krakowskiego Przedmieścia, który na ten czas zostanie wyłączony z ruchu.

– Lublin jest liderem elektromobilności. Już teraz spełnia najwyższy, 25% próg udziału autobusów zeroemisyjnych we flocie pojazdów przewidziany w ustawie o elektromobilności. Na przestrzeni 9 lat liczba pasażerów, którzy korzystają z komunikacji miejskiej, wzrosła o 74%. Od zeszłego roku z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską korzystają uczniowie do 16 roku życia. W 2019 roku rozszerzyliśmy uprawnienia do bezpłatnych przejazdów o osoby, które ukończyły 65 rok życia. Świadomie i skutecznie budujemy w Lublinie zrównoważony transport – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

10 lat z ETZT

Już ponad 10 lat Lublin aktywnie włącza się w Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Slogan tegorocznej edycji wydarzenia, w którym udział bierze ponad 2200 europejskich miast, brzmi "Chodź z nami!". Podobnie jak w ubiegłym roku centrum wydarzeń stanie się ul. Krótka, gdzie prezentowane będą zalety wielu nisko-emisyjnych środków transportu, jakimi możemy poruszać się po mieście. Przez cały tydzień mieszkańcy będą mieli okazję zapoznać się z zaletami transportu publicznego, jakim dysponuje nasze miasto czy porozmawiać z osobami na co dzień zajmującymi się komunikacją miejską.

Ekologiczne środki transportu to także ich użytkownicy, dlatego na przestrzeni ul. Krótkiej specjaliści przybliżą najmłodszym mieszkańcom zagadnienia związane z ekologią w formie przystępnych gier. A skoro mottem edycji jest chodzenie, to miejski konserwator zabytków zabierze chętnych na spacer historycznymi traktami komunikacyjnymi Krakowskiego Przedmieścia.

Transportowa wystawa

Ekologiczne pojazdy wykorzystywane w transporcie miejskim pojawią się w weekend, a na dwa dni (21-22 września) część Krakowskiego Przedmieścia stanie się "Żywą Ulicą". Wyłączony z ruchu zostanie jeden pas między ul. Chopina, a ul. Wieniawską (po stronie ul. Krótkiej). Odbędą się tam koncerty, gry, zabawy, impro spektakle.

W sobotę będzie też można obejrzeć autobus Ekovolt, który na co dzień jeździ ulicami Lublina oraz elektryczny samochód osobowy, rower cargo, skutery i hulajnogi. Lublinianie odwiedzający "Żywą Ulicę" będą mogli obejrzeć pokazy kulinarne i pokazy mody oraz skorzystać ze strefy gastronomicznej. Partnerzy wydarzenia przygotowali dla uczestników konsultacje fryzjerskie i kosmetyczne. Odbędą się animacje i zawody deskorolkarzy dla dzieci, a także pokaz deskorolkowy. Wystąpią Dwa Słowa Teatr Improv i zespół Ethnopolia. Do udziału w obchodach ETZT na Krakowskim Przedmieściu zaproszenie przyjęli okoliczni przedsiębiorcy, którzy aktywnie włączyli się w tworzenie programu.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to także dobrze znane z poprzednich edycji darmowe przejazdy komunikacją miejską za okazaniem dowodu rejestracyjnego auta i pierwsza godzina roweru miejskiego w dzień bez samochodu. Obie akcje odbędą się w niedzielę, 22 września. Na uwagę zasługują również akcje edukacyjne prowadzone przez Zarząd Transportu Miejskiego, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne oraz Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji prowadzone na terenie Miasteczka Ruchu Drogowego Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy Al. Zygmuntowskich. Do tegorocznego ETZT włączyły się także: Biuro MAZ, Miejski Konserwator Zabytków oraz Stowarzyszenie Architektów RP.

Bombardowanie Włóczką

Ponadto Bombardowanie Włóczką przygotowuje własnoręcznie dekoracje z włóczki do trolejbusu komunikacji miejskiej przez co zamieni środek transportu w kolorowe, radosne i szalone wnętrze. W niedzielę na ulice miasta wyjedzie także dobrze znany Lublinianom trolejbus ZIU-tek.

Na 130 autobusach i trolejbusach pojawią się naklejki o treści "Pozwól mi włączyć się do ruchu". Będą one widniały na tylnej szybie pojazdów i mają przypominać innym uczestnikom ruchu drogowego, aby umożliwić pojazdom komunikacji miejskiej wyjeżdżającym z zatoki przystankowej bezpieczne włączenie się do ruchu.

Na przestrzeni 9 lat liczba pasażerów komunikacji miejskiej wzrosła o ponad 70% tj. o 56 mln (porównanie roku 2009 do 2018), a w ciągu ostatnich 10 lat liczba wozów w ruchu wzrosła o 52%. Lublin posiada największy system trolejbusowy w kraju. 89 trolejbusów jeździ po ponad 70 km trakcji. Większość trakcji trolejbusowej powstała w ramach projektów unijnych realizowanych w ostatnich latach.

Pełen program lubelskiego ETZT TUTAJ
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
akcja
ETZT
Lublin

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....