TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

GZM przejmie od gmin utrzymanie przystanków
PAP - Opublikowano: 18.09.2019 14:30:26
GZM przejmie utrzymanie przystanków; fot. GZM

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia chce przejąć od swoich gmin członkowskich zarządzanie infrastrukturą przystanków komunikacji miejskiej. To już kolejne obejmowane przez Metropolię zadanie związane z organizacją komunikacji miejskiej na jej terenie.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła działać od 1 stycznia 2018 r. Organizacja - mocą ustawy przygotowanej przez rząd specjalnie dla regionu - skupia 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, zamieszkanych przez blisko 2,3 mln osób. Jednym z jej ustawowych zadań jest transport publiczny.

Na wtorkowej sesji zgromadzenia GZM w Tychach przedstawiciele gmin członkowskich przyjęli uchwałę ws. przekazania Metropolii zadań z zakresu budowy, przebudowy i remontu wiat przystankowych lub innych budynków służących pasażerom, posadowionych na miejscu przeznaczonym do wsiadania i wysiadania pasażerów lub przylegających do tego miejsca.

Jeden standard

"To kwestia przejęcia przez Metropolię – od tych gmin, które wyrażą na to zgodę – zadań związanych z przystankami. Jest oczekiwanie dużej części gmin, aby tę infrastrukturą można było w jednym standardzie, w jeden sposób i oczywiście bardziej ekonomicznie zarządzać z poziomu Metropolii" - mówił we wtorek w Tychach przewodniczący zarządu GZM Kazimierz Karolczak.

Zarządzanie przystankami będzie już kolejnym etapem przejmowania przez Metropolię zadań związanych z organizacją komunikacji miejskiej na tamtym terenie. Od początku tego roku Metropolia przejęła – poprzez swój Zarząd Transportu Metropolitalnego - organizację funkcjonowania całej komunikacji miejskiej od trzech dotychczasowych organizatorów.

Po integracji systemu taryfowo-biletowego komunikacji miejskiej na terenie ok. 50 miast i gmin, Metropolia 25 czerwca wprowadziła też Metrobilet, czyli bilet okresowy, umożliwiający podróżowanie autobusami, tramwajami i trolejbusami organizowanymi przez ZTM oraz pociągami Kolei Śląskich. Emitują go Koleje Śląskie; sprzedaje ZTM.

Kierunek bilety

We wtorek Karolczak wyraził nadzieję, że oferta ta będzie rozwijana dalej. "Docelowo mam nadzieję, że również jednorazowe bilety emitowane przez przewoźnika Koleje Śląskie będą dostępne w naszej sprzedaży. Będzie to, myślę, z korzyścią dla pasażerów, którzy będą mieli znacznie łatwiejszy dostęp do Kolei Śląskich" - zaznaczył.

"Obserwujemy już całkiem spore zainteresowanie Metrobiletem; wydaje się, że z każdym miesiącem ono rośnie - podobnie, jak w przypadku uruchomionych kilka miesięcy temu połączeń autobusowych na lotnisko. Praktycznie miesiąc w miesiąc jest wzrost zainteresowania; pod koniec września powinniśmy mieć zestawienie sprzedaży w okresie wakacji" - zasygnalizował Karolczak. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przystanek
ZTM
GZM

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....