TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

GZM pyta rząd: co podwyżką prądu?
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 19.12.2018 08:30:27
GZM pyta rząd: co podwyżką prądu?

Do przygotowania wystąpienia ws. skali podwyżek cen energii zobligowały we wtorek - 18 grudnia - zarząd Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii gminy członkowskie tej organizacji.

Podczas wtorkowych obrad zgromadzenia GZM samorządowcy nie zdecydowali, czy adresować wystąpienie do szefa rządu, czy też do obecnego, a także wybranego w przetargu na przyszły roku dostawcy energii elektrycznej – grupy Tauron. Analizą tej kwestii zajmie się zarząd Metropolii.

W rozstrzygniętym w połowie listopada br. przetargu grupy zakupowej Metropolii wybrana została oferta spółki Tauron Sprzedaż GZE. W przyszłym roku za prawie pół terawatogodziny energii elektrycznej w 2019 r. 73 członków grupy, skupiających 289 jednostek, zapłaci 192,4 mln zł brutto. Grupa pierwotnie przewidywała budżet tego zamówienia na poziomie 150,6 mln zł brutto.

Ogólnopolskie podwyżki

Jak akcentował na zakończenie wtorkowych obrad zgromadzenia GZM prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, samorządom grożą podwyżki cen prądu – na poziomie 30-60 proc., w zależności od taryf.

"W związku z tym, co słyszeliśmy z ust najważniejszych postaci w naszym państwie, czyli m.in. pana premiera (Mateusza Morawieckiego – PAP), w Polsce nie grożą nam jednak podwyżki cen prądu; wręcz powiedziano: nie będzie podwyżek cen prądu" - mówił prezydent Sosnowca.

"Niektóre duże miasta, chyba Rzeszów jako pierwsze, wystąpiły już z prośbą, zapytaniem czy interpelacją w tej sprawie. Myślę, że my – jako GZM – też powinniśmy wystąpić do operatora, który nas obsługuje, grupy Tauron. Aby zgodnie (...) dotrzymał zapowiedzi pana premiera i żebyśmy od 1 stycznia 2019 r. mieli ceny zbieżne z tegorocznymi" - zaznaczył Chęciński.

Jak zdiagnozował, są na to "różne sposoby", jak dotacje czy subwencje. Zasugerował, że samorządy mogłyby zostać objęte programem, który zapobiegłby obciążeniu podwyżkami cen prądu mieszkańców – poprzez podrożenie związanych z cenami energii usług samorządowych.

Prezydent Tychów Andrzej Dziuba wskazał, że podobny apel wystosowała już rada miasta Łodzi. Zaproponował, aby zobowiązać w głosowaniu zarząd GZM do przygotowania precyzyjnego stanowiska "wyrażającego sprzeciw i niepokój miast i gmin Metropolii proponowanymi stawkami podwyżek cen prądu – z prośbą do prezesa Rady Ministrów o zajęcie się problemem".

"Każdą umowę można zmienić za zgodnym oświadczeniem woli obu stron umowy. Natomiast poczekajmy i poprośmy o wolę – również zgodną, ze strony Tauronu" - zaapelował prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.

W tej sytuacji o przygotowanie propozycji stanowiska miasta zwróciły się do zarządu GZM. W głosowaniu za byli przedstawiciele wszystkich gmin członkowskich Metropolii – poza jednym z dużych miast, które wstrzymało się od głosu.

Przetargowa historia

Rozstrzygnięty w połowie listopada przetarg na zakup energii w 2019 r. był drugim przeprowadzonym w tym roku przez GZM. Pierwotnie grupę zakupową Metropolii pod kątem zakupu prawie 1 TWh (terawatogodziny) energii na dwa lata utworzyło 88 podmiotów obsługujących 307 jednostek. W trwającym od początku sierpnia br. pierwszym przetargu również Tauron złożył najtańszą z propozycji – za 402,1 mln zł brutto.

Założony przez uczestników grupy zakupowej budżet opiewał wtedy na 336,7 mln zł. Ponieważ najtańsza oferta przekroczyła go o 20 proc. (65 mln zł), nie wszyscy członkowie grupy zdecydowali się z niej skorzystać i przetarg na początku października został unieważniony.

Przedstawiciele GZM przyznali, że w drugim przetargu nieznacznie wzrosła cena za jedną megawatogodzinę (średnia cena dla wszystkich grup taryfowych objętych postępowaniem). W pierwszym przetargu wynosiła ona 331,97 zł/MWh netto, a w drugim - 335,71 zł/MWh netto.

Jak jednak wyjaśniał zarząd GZM, grupa zakupowa zdecydowała, aby drugi przetarg dotyczył tylko 2019 r., ponieważ ceny energii wzrosły tak mocno, że jej uczestnicy nie chcieli wiązać się nimi na dłużej; wolą obserwować tendencje na rynku energii, aby podejmować kolejne decyzje w przyszłości.

Do drugiej metropolitalnej grupy zakupowej przystąpiło o 15 zamawiających i o 18 jednostek mniej, niż w poprzednim postępowaniu. Różnica ma wynikać z faktu, że część zamawiających, biorących udział w poprzednim przetargu, była zainteresowana zakupem energii tylko na 2020 r. ponieważ na 2019 r. posiadają jeszcze obowiązujące umowy.

Z przeprowadzonych po pierwszym przetargu analiz zatrudnionych przez Metropolię specjalistów wynikało, że na podwyżki cen energii wpłynęło kilka czynników, np. wzrost kosztów produkcji energii czy zakupu zielonych certyfikatów.

We wtorek szef KPRM Michał Dworczyk, pytany w radiu RMF FM czy będą podwyżki cen prądu w 2019 r. zaznaczył, że "odpowiedzi na to pytanie udzielili w ostatni weekend pan premier (Mateusz - PAP) Morawiecki, prezes (PiS Jarosław - PAP) Kaczyński, również mówiąc jednoznacznie, że podwyżek prądu nie będzie".

Dworczyk poinformował, że Ministerstwo Energii przygotowuje konkretny projekt ws. cen prądu, który ma być znany w najbliższych dniach.(PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
energia
ME
GZM

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....