TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Innowacyjna sieć elektromobilności w Koprivnicy
MOBILNA GDYNIA - Opublikowano: 01.12.2015 22:14:30
Innowacyjna sieć elektromobilności w Koprivnicy, fot Mobilna Gdynia

Miasto partnerskie Gdyni w projekcie CIVITAS DYN@MO ? Koprivnica (Chorwacja), w grudniu 2014 roku uruchomiło pierwszą sieć publicznych punktów ładowania pojazdów elektrycznych oraz system car-sharing pojazdów elektrycznych dla jednostek miejskich. Miasto ma nadzieję, że jego nowa sieć elektromobilności zmniejszy emisję gazów cieplarnianych floty i koszty operacyjne. Koprivnica, dzięki temu projektowi, stała się krajowym pionierem w rozwoju infrastruktury dla czystych i energooszczędnych pojazdów.

Jak podaje ?Mobilna Gdynia?, projekt stworzenia nowej sieci elektromobilności w Koprivnicy rozpoczął się w 2013 roku i został zrealizowany dzięki finansowaniu z Chorwackiego Funduszu Ochrony Środowiska i Efektywności Energetycznej (EPEEF) oraz Programu Elektromobilności krajowego dostawcy energii elektrycznej HEP (ELEN). Oba te źródła pokryły 1/3 kosztów zakupu pojazdów elektrycznych, reszta środków pochodzi z projektu CIVITAS DYN@MO oraz budżetu miasta.

Pięć stacji ładowania pojazdów elektrycznych (EV) zostało zainstalowanych w ramach programu ELEN w różnych punktach miasta. Koszt ich montażu wyniósł 200000 €. Lokalizacje obejmują główny budynek urzędu miasta i spółek komunalnych, jak również, siedziby ważnych, lokalnych firm oraz siedzibę przedsiębiorstwa HEP. Aby wspomóc budowanie "zielonej" floty komunalnej, Koprivnica zakupiła za 186000 € 1 pojazd hybrydowy, 1 hybrydowo-elektryczny oraz 5 typowo elektrycznych.

Nowy system car-sharing, który kosztował 14000 € jest wykorzystywany przez 200 pracowników z administracji miasta, przedsiębiorstw komunalnych i instytucji. System opiera się na stronie internetowej i zakłada możliwość korzystania z pojazdów elektrycznych i hybrydowych należących do miasta oraz osób prywatnych. Rozwiązanie to ma na celu uczynienie korzystania z tego systemu bardziej opłacalnym. Poprzez wdrożenie systemu car-sharing ma być zmniejszona ogólna liczba pojazdów będących własnością instytucji publicznych i spółek komunalnych. Ponadto, starsze samochody floty miasta będą stopniowo zastępowane przez czystsze i bardziej oszczędne modele. Krótkoterminowym celem Koprivnicy jest zmniejszenie kosztów eksploatacji floty miasta o 24%, a następnie redukcji emisji gazów wynikających z jej użytkowania o 27% do końca 2016 roku.

System car-sharing, w tym wszystkie samochody we flocie miasta były testowane w lipcu i sierpniu 2015 roku. System jest w pełni funkcjonalny od września 2015 roku. W najbliższym czasie miasto planuje zachęcić inne firmy do zakupu pojazdów elektrycznych i hybrydowych, aby przynajmniej podwoić liczbę tego rodzaju samochodów w całej Koprivnicy.

Korzyści płynące z systemu

Znaczna oszczędność na kosztach paliwa. Każdy z samochodów elektrycznych przejechał więcej niż 6 000 km i zaoszczędził już ok. 3 200 €.

Redukcja emisji CO2. Oba pojazdy hybrydowe przejechały ponad 40 000 km. Według dostępnych statystyk, konwencjonalne samochody tej samej wielkości, wyprodukowałyby 7 000 kg CO2. Pojazd hybrydowy produkuje 15-35% mniej CO2 w mieście i 25-55% poza miastem.

W Koprivnicy powstał pierwszy w Chorwacji system publicznych punktów ładowania pojazdów.

System car-sharing powstał z udziałem pięciu pojazdów elektrycznych oraz dwóch hybrydowych.

200 pracowników zostało przeszkolonych w obsłudze nowych pojazdów oraz systemu car-sharing.

"Chociaż minęło zaledwie kilkanaście miesięcy, od kiedy realizujemy ten projekt, widzimy korzystną tendencję zmniejszania kosztów operacyjnych i utrzymania pojazdów. Mimo to, jest zbyt wcześnie, aby wyciągać wnioski na podstawie tego, że wyniki są obiecujące." mówi Nebojša Kalanj z projektu CIVITAS DYN@MO.

Przełom w rozwoju elektromobilności w Chrorwacji był dużym wyzwaniem. Wybór pojazdów na rynku był niewielki, a lokalne przepisy niedostosowane do sytuacji. Pomimo wielu wyzwań i napotkanych problemów, inicjatywa okazała się sukcesem.

Według Koprivnicy istnieją trzy, ważne kwestie dla miast, które chcą wdrożyć podobną sieć. Po pierwsze, jest to praca w partnerstwie z lokalnymi interesariuszami od samego początku, wspólne ustalenie potrzeb i celów współpracy. Warto utrzymywać tą współpracę również przy innych zadaniach, nie tylko przy tym konkretnym. Po drugie, ważna jest informacja dla mieszkańców. Powinni oni być o wszystkim informowani, a ich opinie potraktowane jako cenne źródło inspiracji i wiedzy. I po trzecie, należy rozważyć możliwość połączenia się z innymi miastami w regionie i zachęcić ich do udziału w sieci. Umożliwi to użytkownikom e-samochodów podróżować na większą skalę.

Synergia Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i krajowego dostawcy energii, którzy byli chętni do wdrożenia rozwiązań w dziedzinie elektromobilności, okazały się korzystne dla wszystkich stron. Dla miasta początkowe koszty były znacznie niższe, dzięki zewnętrznemu wsparciu finansowemu. W zamian za to, partnerzy otrzymali możliwość przetestowania nowych rozwiązań i przyczynili się do osiągnięcia własnych celów we wdrażaniu innowacyjnych technologii.

Monitorowanie i ewaluacja dostarczy cennych danych dla tych partnerów i przyszłych użytkowników. System jest bardzo intensywnie promowany przez sieć miast CIVINET Słowenia-Chorwacja i zyskuje na popularności w całej Europie.

Koprivnica to miasto w północno-zachodniej części Chorwacji liczące 31000 mieszkańców, znane jako najbardziej rowerowe miasto w tym kraju. Koprivnica jest także edukacyjnym, kulturalnym i przemysłowym centrum o znaczeniu regionalnym. Aktywna polityka zrównoważonej mobilności i duże zaangażowanie władz miasta spowodowały wysoki procent rowerzystów i pieszych w centrum miasta. Jako miasto demonstracyjne CIVITAS DYN@MO - projektu dot. mobilności miejskiej współfinansowanego przez UE, Koprivnica opracowuje obecnie Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (pierwszy w Chorwacji) i pierwszy system transportu publicznego, który w dużym stopniu opiera się na autobusach elektrycznych.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Gdynia
Chorwacja
car-sharing
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....