TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Jak polskie miasta walczą ze smogiem: Kraków
ZIKIT TransInfo.pl - Opublikowano: 26.02.2018 18:00:56
Jak polskie miasta walczą ze smogiem: Kraków (foto: ZIKiT)

W Krakowie podejmuje się szereg inicjatyw mających na celu ograniczenie emisji spalin. I pierwsze efekty zaczynają już być widoczne. O szczegółach opowiada Dyrektor Naczelny ZIKiT Andrzej Mikołajewski.

W działania zmierzające do systematycznej poprawy jakości powietrza włącza się również Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie, który wprowadził szereg pozytywnych zmian, mających wpływ na codzienne życie mieszkańców regionu. Przede wszystkim postawiono na komfortową dla pasażerów komunikację zbiorową i elektromobilność.

Czy komunikacja zbiorowa może pomóc w walce z emisją spalin w Krakowie?

Z pewnością tak. Proszę pamiętać, że codziennie do Krakowa wjeżdża około 250 tysięcy samochodów. Jeśli część z użytkowników aut zdecyduje się przesiąść z fotela kierowcy na fotel pasażera będzie to miało zdecydowanie pozytywny wpływ na jakość powietrza w naszym mieście. Planujemy, aby docelowo do roku 2020 maksymalnie 25% wszystkich podróży po mieście był to indywidualny transport samochodowy. Przekłada się to, na włączenie do systemu komunikacji miejskiej około 30-40 tys. kierowców.

W jaki sposób ZIKiT chce zdopingować kierowców do korzystania z komunikacji zbiorowej?

Właściwie kluczowe kroki zostały już podjęte z początkiem bieżącego roku dzięki wprowadzeniu zmian, które nazwaliśmy "maksymalizacją komunikacji miejskiej". W ramach maksymalizacji siatkę połączeń wzmocniliśmy dodatkowym taborem w postaci 30 tramwajów i 50 autobusów. Zmieniła się też częstotliwość odjazdów, np. najbardziej oblegane linie jeżdżą co 5 minut. Daje to większy komfort podróży pasażerom i zachęca do korzystania z komunikacji zbiorowej, dzięki której w większości przypadków można łatwiej i szybciej dostać się do celu podróży niż samochodem. Dla miasta niesie to zaś wymierną korzyść w postaci mniejszej liczby pojazdów na ulicach, niższej emisji spalin i hałasu.

A jak zachęcacie młodzież do podróżowania komunikacją miejską?

We wrześniu 2017 r. gimnazjaliści zostali objęci bezpłatnymi przejazdami. Jest to jedno z długofalowych działań edukacyjnych, których celem jest przekonanie młodzieży do częstego korzystania z Komunikacji Miejskiej, również w przyszłości – dla dobra środowiska i zmniejszenia ruchu samochodowego w obrębie miasta.

Czy oferujecie też możliwość korzystania z nowych technologii w trakcie podróży?

Tak, zdecydowanie stawiamy na nowe technologie. Wprowadziliśmy między innymi aplikacje internetowe do sprzedaży biletów i płatności mobilne. Wdrożona została też specjalna aplikacja "bilet okresowy", która umożliwia zakup i zapis biletu na urządzeniu mobilnym bez użycia tradycyjnej karty. Dbamy też o komfort podróży wyposażając autobusy i tramwaje np. w ładowarki USB, dzięki którym można uzupełnić baterie smartfonów lub tabletów.

W Krakowie popularnością cieszą się także jednoślady. Czy rowerzyści mogą liczyć, że równie łatwo i szybko dojadą np. do pracy?

Staramy się cały czas rozbudowywać sieć ścieżek rowerowych, oferując komfortowe i co bardzo istotne bezpieczne warunki do jazdy jednośladami w Krakowie. Obecnie mamy ponad 220 km infrastruktury rowerowej i jesteśmy w czołówce polskich miast jeśli chodzi o rozwój tego sposobu podróżowania. Jako jedyni w Polsce oferujemy też, wspólnie z Wavelo, wynajem rowerów w okresie zimowym. Mamy bowiem świadomość, że promowanie proekologicznych środków transportu, jakim niewątpliwie są rowery to również ważny czynnik w walce o czystsze powietrze w Krakowie.

Elektromobilność. Co to dokładnie oznacza dla Krakowa?

Rozwój transportu elektrycznego traktujemy jako szczególnie ważny czynnik, który pomoże nam obniżać systematycznie emisję szkodliwych pyłów w naszym mieście. To właśnie na krakowskich ulicach, jako pierwsza w całej Polsce, uruchomiona została już w 2014 r. regularna linia obsługiwana przez autobusy elektryczne. Nie emitują one spalin, są cichsze i wolne od wibracji – jest to więc wymarzony środek transportu w ruchu miejskim. Dziś dysponujemy 26 autobusami napędzanymi energią elektryczną oraz 12 autobusami hybrydowymi, ale to dopiero początek. W planach jest zakup kolejnych ekologicznych autobusów, które spełniają wymogi dotyczące norm emisji spalin Euro 6. Co więcej, Kraków już w roku bieżącym będzie dysponował nowymi stacjami ładowania pantografowego autobusów w sześciu lokalizacjach. Wszystko po to, aby przygotować miasto na rozbudowę taboru elektrycznego i zapewnić efektywny sposób uzupełniania baterii z sieci trakcyjnej, trwający zaledwie kilkanaście minut!

Jakie jeszcze inne działania podejmuje ZIKiT w celu zadbania o niższą emisję spalin w Krakowie?

Ostatnio, w związku z szeregiem zmian jakie miały miejsce podczas reorganizacji Strefy Płatnego Parkowania, wprowadziliśmy ograniczenie prędkości do 60 km/h na Alejach Trzech Wieszczów. Zwróciliśmy również uwagę na przystanki w centrum dla autokarów. Naszym celem jest uporządkowanie ruchu autokarów właśnie tam. Na razie udało się m.in. zlikwidować ich postój na ul. Dajwór. Kolejnym krokiem będzie całkowity zakaz wjazdu autokarów na teren Zabłocia. Obecnie wyznaczono dla nich miejsca na Placu Bohaterów Getta, z których autokary mogą korzystać na czas wysiadania i wsiadania pasażerów.

Czym ZIKiT będzie się kierować wyznaczając nowe miejsca dla autokarów?

W dużej mierze będziemy starać się wyznaczać miejsca postojowe dla autokarów w znacznej odległości od budynków mieszkalnych. Mieszkańcy często zgłaszają uciążliwość takich parkingów w pobliży osiedli i chcemy tego w przyszłości uniknąć. W chwili obecnej jesteśmy w trakcie wyznaczania przystanków. Chcemy, aby pojawiły się jeszcze przed tegorocznym sezonem turystycznym, docelowo będzie kilkanaście takich lokalizacji.

ZIKiT prowadzi również działania informacyjne. W centrum miasta pojawiły się m.in. specjalne tablice antysmogowe. Czy są potrzebne?

Tak, jak najbardziej. Zamontowaliśmy trzy tablice, które na bieżąco wskazują aktualny stan powietrza w Krakowie. To była bardzo dobra decyzja, gdyż mieszkańcy oczekiwali takich ogólnie dostępnych danych, wyświetlanych w przestrzeni miejskiej. Dzięki tablicom antysmogowym można obserwować jak zmienia się stan powietrza w mieście (w miejscu gdzie się znajdują) i odpowiednio reagować. W przypadku podwyższonego poziomu zanieczyszczeń należy oczywiście unikać ekspozycji na powietrzu, uprawiania sportów outdoorowych, spacerów – zwłaszcza z dziećmi. To istotne, aby podejmować działania prewencyjne i nie narażać niepotrzebnie swojego zdrowia.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Kraków
smog
ZIKiT Kraków

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....