TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Jest umowa na kieleckie centrum komunikacyjne
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 24.08.2018 13:50:25
Jest umowa na kieleckie centrum komunikacyjne

Ponad 68 mln zł ma kosztować przebudowa dworca autobusowego w Kielcach na Centrum Komunikacyjne, realizowana przy wsparciu funduszy Unii Europejskiej. W piątek przedstawiciele miejskiego samorządu podpisali umowę z wykonawcą inwestycji.

Przebudowa dworca i zagospodarowanie otoczenia gmachu ma potrwać maksymalnie 22 miesiące. Inwestycja której realizację oszacowano na ok. 68,7 mln zł w 85 proc. będzie finansowana z funduszy UE w ramach Programu Operacyjnego "Polska Wschodnia" na lata 2014-2020. Wkład własny zapewni samorząd.

Wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak w liście skierowanym do władz Kielc podkreślił, że inwestycja "trwale zmieni wygląd i jakość przestrzeni w centrum Kielc"

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski podkreślił podczas uroczystości, że budynek dworca - porównywany ze względy na kształt do spodka czy UFO - "jest wymieniany praktycznie we wszystkich publikacjach dotyczących architektury PRL, jako jeden z najciekawszych obiektów w Polsce". "Ma swoje zalety pod względem funkcjonalnym (…) Jest po części symbolem naszego miasta (…) To będzie obiekt jeszcze piękniejszy niż był zaraz po wybudowaniu, ponieważ pewne techniczne rozwiązania które będą tam zastosowane spowodują, że będzie jeszcze bardziej funkcjonalny i przyjazny dla ludzi" – ocenił.

Bryła dworca z charakterystyczną kopułą zostanie zachowana. Po przebudowie w budynku oprócz kas biletowych pojawią się ruchome schody, windy, poczekalnie, w tym jedna dla matki z dzieckiem, oraz punkty gastronomiczne. Przewidziano także powierzchnię na miejskie wystawy i multimedialną bibliotekę.

Przetarg na realizację przebudowy, rozbudowy i modernizacji dworca wygrał Budimex. Prezes firmy Dariusz Blocher podkreślił, że wykonawca zdaje sobie sprawę, że kontrakt jest trudny do realizacji, bo dotyczy "perełki architektonicznej" Kielc. "Doceniamy, że projekt przebudowy został dobrze wykonany. Budynek jest nieużytkowany, placu budowy jest wystraczająco dużo, więc z technicznego punktu widzenia to nie powinno być dużym wyzwaniem. Ale zdajemy sobie sprawę, że realizujemy obiekt w centrum miasta i będzie on pod szczególną obserwacją mieszkańców" – zaznaczył.

Inwestorem przedsięwzięcia jest zarządzający dworcem autobusowym Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach. Wykonawcę inwestycji wybrano w drugim przetargu. Pierwszy unieważniono, bo oferty dwukrotnie przewyższyły kwotę, jaką pierwotnie przeznaczono na modernizację obiektu. Aby obniżyć koszty realizacji przedsięwzięcia, w kolejnym przetargu zdecydowano m. in. o wydłużeniu czasu trwania inwestycji. Zmieniono także założenia dotyczące niektórych materiałów, które będą używane do wykończenia gmachu dworca.

"Mimo tych trudnych decyzji, dobraliśmy takie materiały, które pozwolą na to, że w odbiorze ten budynek będzie bardzo ciekawy i efektowny" – powiedział PAP architekt Bartosz Bojarowicz z firmy, która opracowała projekt.

Przyszłe Centrum Komunikacyjne ma kompleksowo rozwiązać problem korzystania z komunikacji publicznej w Kielcach - obecnie autobusy PKS oraz autobusy i busy prywatnych przewoźników, odjeżdżają z kilku dworców w mieście.

Od 1 stycznie tego roku do czasu zakończenia inwestycji pasażerowie korzystają z tymczasowego dworca tymczasowego, zlokalizowanego na Placu Niepodległości - przed budynkiem dworca PKP.

Oddany do użytku w 1984 r. (budowę rozpoczęto dziewięć lat wcześniej) dworzec autobusowy w Kielcach jest jednym z najbardziej charakterystycznych pod względem architektonicznym budynków w mieście. Zbudowany na planie koła, ma formę rotundy zwieńczonej kopułą ze świetlikami. Stanowiska dla autobusów są rozmieszczone wzdłuż obwodu koła otaczającego budynek.

Gmach nie był remontowany od kilkunastu lat. 1 kwietnia 2016 roku władze Kielc kupiły budynek za blisko 20 mln zł od spółki, która nie chciała dłużej utrzymywać działalności dworcowej.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Kielce
dworzec

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....