TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Karta Jastrzębianina. Szczegóły
INFOBUS.PL - Opublikowano: 27.09.2019 14:30:57
Karta Jastrzębianina. Szczegóły

Kartę Jastrzębianina, upoważniającą uczniów i studentów do bezpłatnych przejazdów na terenie miasta, należy aktywować i za każdym razem przykładać do czytnika w autobusie. Główne zasady korzystania z Karty przypominamy po dwóch latach od jej wprowadzenia.

Karta Jastrzębianina ważna tylko po przyłożeniu do kasownika 
Samo posiadanie Karty Jastrzębianina nie gwarantuje podróżowania za darmo w granicach miasta. Konieczne jest jej zbliżenie do czytnika (kasownika) przy wejściu do autobusu. Przytrzymujemy ją tak długo, aż pojawi się sygnał dźwiękowy i informacja: "Zarejestrowano do…". Brak zarejestrowanego w ten sposób przejazdu oznacza jazdę bez ważnego biletu, za co grozi mandat. Zasady te nie są nowe. Obowiązują od 1 września 2017 roku, kiedy to Kartę Jastrzębianina wprowadzono.

Uwaga rodzice!
Posługiwanie się nieaktywną Kartą Jastrzębianina lub jej brak może uszczuplić domowy budżet nawet o 120 zł. To informacja ważna nie tylko dla uczniów, ale przede wszystkim dla rodziców, którzy najczęściej pokrywają koszty mandatu. Zachęcamy więc dorosłych do rozmowy ze swoimi pociechami i zmobilizowania ich do aktywowania Karty. Warto to zrobić, ponieważ od października na terenie Jastrzębia-Zdroju można się spodziewać wzmożonych kontroli biletów.

W przypadku uczniów Karta Jastrzębianina jest ważna od 1 października do 30 września i za każdym razem należy ją aktywować, przedstawiając legitymację szkolną podbitą na kolejny rok nauki. Jeśli nie odnotowano w niej adresu zamieszkania, konieczne jest oświadczenie rodzica lub opiekuna prawnego potwierdzającego zamieszkanie ucznia na terenie Jastrzębia-Zdroju. Można dostarczyć także zaświadczenie o zameldowaniu. W przypadku studentów aktywacja odbywa się na tych samych zasadach po każdym semestrze (od 1 października do 31 marca i od 1 kwietnia do 31 października). 

W 2017 roku Kartę Jastrzębianina aktywowało 7400 osób, rok później ponad 8 tysięcy. Przybliżone dane z tego roku poznamy w listopadzie, kiedy minie termin aktywacji Kart dla uczniów i studentów.

Ubezpieczenie i nie tylko
Przykładanie Karty Jastrzębianina jest ważne z kilku powodów. Po pierwsze, pasażer kasując bilet (w tym przypadku z taryfą 0 zł) zawiera swoistą umowę z przewoźnikiem gwarantującą ubezpieczenie podczas podróży. Korzysta z wykupionej przez niego polisy. Po drugie, rejestracja każdego przejazdu w systemie elektronicznej obsługi pasażerów jest kluczowa w procesie optymalizacji sieci połączeń. Dzięki temu pracownicy Biura MZK wiedzą m.in. w jakim przedziale czasowym przemieszcza się najwięcej pasażerów i jakie trasy są najbardziej popularne. Z drugiej strony, system informuje ich, które autobusy jeżdżą puste. 

Wiedza ta daje szansę na podjęcie decyzji niwelujących niedogodności. Dane gromadzone w systemie są przydatne tylko wówczas, gdy odzwierciedlają stan faktyczny. Jeśli pasażerowie nie przykładają kart do czytnika, informacje są niepełnie i mało przydatne. Warto dodać, że zasada ta dotyczy także pasażerów korzystających z przejazdów bezpłatnych na podstawie innych zapisów taryfy przewozowej wprowadzonej uchwała Zarządu MZK. Tak na przykład, zobowiązani do przykładania e-biletu do czytnika są pasażerowie, którzy przekroczyli 70 rok życia. Oni również korzystają z przejazdów bezpłatnych.

Kto może skorzystać
Karta Jastrzębianina wydawana jest osobom zameldowanym na terenie miasta. Wniosek mogą złożyć pełnoletni, a także osoby, które ukończyły 13 rok życia za zgodą opiekuna prawnego. 

Z bezpłatnych przejazdów mogą korzystać dzieci pomiędzy 4 a 7 rokiem życia (osoby do 4 roku jeżdżą za darmo na terenie całego MZK), uczniowie do ukończenia 20 roku życia i studenci do 25 lat, natomiast studenci szkół medycznych o rok dłużej. 

Karta wydawana jest na miejscu w Biurze Obsługi Klienta MZK w Jastrzębiu, a także w mobilnych punktach obsługi. Potrzebne dokumenty to: wniosek dostępny m.in. na stronie internetowej MZK, zdjęcie oraz ważna legitymacja szkolna lub studencka. 

Tylko w granicach miasta
Przypominamy, że Karta Jastrzębianina i wynikające z jej posiadania przywileje obowiązują jedynie na terenie miasta. Wyjeżdżając poza jego granice konieczne jest wykupienie odrębnego biletu. Poniżej przystanki graniczne, na których kończy się (lub zaczyna) strefa bezpłatnego przejazdu, a także linie kursujące jedynie w granicach miasta, gdzie Karta Jastrzębianina obowiązuje na całej trasie. Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
linie
MZK Jastrzębie-Zdrój
bilet

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....