TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Kartą płatniczą w tarnowskim autobusie. Od września
TransInfo.pl - Opublikowano: 06.09.2020 21:00:20
Kartą płatniczą w tarnowskim autobusie. Od września; fot. UM Tarnów

Od 1 września w autobusach Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Tarnowie za bilet można zapłacić kartą.

Na razie możliwy jest zakup w ten sposób biletów jednorazowych – zwykłych i ulgowych – w przyszłości dostępne będą również bilety czasowe, przystankowe i przesiadkowe.

Nowe kasowniki

Specjalne kasowniki przystosowane do zakupu biletów za pomocą zbliżeniowej karty kredytowej zamontowane zostały we wszystkich 95 autobusach MPK Taranów. Są one wyposażone w siedmiocalowy dotykowy ekran LCD, którego oprogramowanie jest w pełni kompatybilne z posiadanym przez MPK.

Zakup biletu będzie bardzo prosty. Na podstawowym ekranie kasownika będą do wyboru trzy opcje: bilet normalny, bilet ulgowy oraz zakup wielu biletów. Po wyborze liczby biletów i ich rodzajów wystarczy zbliżyć kartę lub smartfon posiadający skojarzoną kartę płatniczą i poczekać na akceptację transakcji.

Warto zaznaczyć, że nowe kasowniki obsługiwać będą wyłącznie wariant zbliżeniowy.

Co dalej?

Po zakupie biletu pasażer nie otrzyma żadnego wydruku, jest to ustawowa regulacja dotycząca płatności za usługi transportowe i parkingowe. Sprawdzanie biletów odbywać będzie się za pomocą specjalnych urządzeń, dzięki którym kontroler po przyłożeniu karty kredytowej lub smartfona otrzyma informację o dokonaniu zakupu i czasie transakcji.

-"Jest to o tyle ważne, że bilet jednorazowy jest u nas równocześnie biletem na pół godziny na kilka linii, więc w tym wypadku musimy pamiętać godzinę skanowania, która wyświetlana jest na kasowniku – wyjaśnia prezes MPK Tranów, Jerzy Wiatr. Operacja kontroli będzie całkowicie bezpieczna, numer karty na żadnym etapie nie będzie dostępny dla osób trzecich, w tym dla MPK i ZDiK.

-"Nowe kasowniki zamontowane są w centralnej części pojazdu, tak aby łatwo było je znaleźć. W tym celu na szybach koło środkowego wejścia zrobiliśmy specjalne, duże oznaczenia. Oprócz tego co kilka minut będą odtwarzane komunikaty zachęcające do korzystania z nowej formy płatności. Warto dodać, że będą to dodatkowe, trzecie lub czwarte w zależności od wielkości pojazdu, kasowniki w autobusie – dodaje Jerzy Wiatr.

Kolejny etap

Początkowo za pomocą karty będzie można kupić bilety jednorazowe, zwykłe lub ulgowe. Kasowniki są jednak technologicznie przystosowane do obsługi płatności za bilety przystankowe, czasowe i przesiadkowe.

-"Ten zaawansowany etap zostanie wdrożony po kilku miesiącach. Nie mogę powiedzieć dokładnie kiedy, bo musimy najpierw to wszystko wdrożyć i przetestować, poza tym wiąże się to z dokupieniem dodatkowego oprogramowania. Mam jednak nadzieję, że będzie to 6-9 miesięcy. To bardzo skomplikowany system korzystający ze specjalnej chmury obliczeniowej, ale już dzisiaj wiemy, że potrafimy to zrobić – twierdzi Jerzy Wiatr.

Koszt zakupu kasowników, ich montażu oraz zmiany oprogramowania wyniósł 650 tysięcy złotych i sfinansowany został ze środków własnych Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Tarnowie. MPK przeznaczyło również 60 tysięcy złotych na zakup urządzeń sprawdzających.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
bilet
karta
Tarnów

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....