TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Katastrofa w Studeńce: ČD płacą ofiarom 14 mln [FILM]
ČRO Tomasz Larczyński, TransInfo - Opublikowano: 16.03.2017 15:33:01
Katastrofa w Studeńce: ČD płacą ofiarom 14 mln 52 mln / fot. Martin Grill, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0

Prawie dziewięć lat minęło od katastrofy kolejowej w Studeńce w kraju morawskośląskim (samo miasto jest historycznie śląskie, lecz miejsce wypadku leżało już w eksklawie morawskiej), w której zginęło osiem osób, a dziesiątki pasażerów zostały rannych. Ale sąd nie zdecydował jeszcze, kto jest odpowiedzialny za wypadek. Rodziny ofiar mają nadzieję znaleźć winnego, aby otrzymać odszkodowanie. Do tej pory České dráhy zapłaciły w sumie 14 mln Kč (ok. 2,2 mln zł). Operator otrzymał już 52 mln Kč (ok. 8,3 mln zł) z firmy Eurovia, która budowała wiadukt.

Naďa Tomčíková 8 sierpnia 2008 roku wracała do domu z uzdrowiska. Była w drugim wagonie, kiedy usłyszała odgłos zderzenia, a ludzie zaczęli wg niej dosłownie latać. Pociąg w pobliżu Studeńki właśnie uderzył w zawalony wiadukt.

"To było jak w zwolnionym tempie, po zderzeniu było nagle zupełnie cicho", wspominała w rozmowie z Czeskim Radiem.Mimo, że została ranna i była w szoku, jako pielęgniarka nie wahała się i natychmiast zaczęła ratować ludzi. Wielu pasażerom uratowała życie. "Ci ludzie krwawili, mieli uszkodzenia kości, jeden człowiek nie mógł oddychać, miał coś z żebrami, inny mężczyzna doznał urazu głowy", wspominała w radiu poruszona Tomčíková.

ČD twierdziły, że uznają za moralny obowiązek dbać o swoich pasażerów. Państwowy przewoźnik  wypłacił rannym lub rodzinom ofiar w sumie 14 mln koron.

"Koleje wypłaciły zadośćuczynienie rodzinom ofiar i rannym pasażerom, którzy złożyli swoje roszczenie i uzasadnili kwot, które były zgodne z prawem", powiedziała rzeczniczka ČD Monika Bezuchová.

Firma Eurovia, która budowała most, wypłaciła jednak ČD kwotę znacznie wyższą, w drodze ugody pozasądowej. Konkretnie, 51,6 mln Kč. Eurovia, dawniej Dopravní stavby Ostrava, odmówiła czeskim mediom komentarza, co operatorowi wypłaciła pieniądze. Rzeczniczka firmy Iveta Štočková powiedziała tylko, że Eurovia nie zapomni o ofiarach.

"Firma wypłaciła rannym i rodzinom ofiar ze Studeńki jednorazową zapomogę (finanční výpomoc), a nie odszkodowanie (odškodnění). Na tę zapomogę przeznaczyliśmy kilka milionów koron. Ponieważ proces sądowy w tej sprawie nie jest skończony, to nie dostanie się odnosić do niego, ani do związanych z nim doniesień", napisała rzeczniczka.


WIĘCEJ
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Republika Czeska
wypadek
dochodzenie
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....