TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Kiedy połączenia transgraniczne na Słowację?
- Opublikowano: 10.07.2018 10:38:48
Kiedy połączenia transgraniczne na Słowację? (foto: UMWM)

Uruchomienie połączeń autobusowych i kolejowych w strefie transgranicznej, jeszcze lepsze wykorzystanie szlaków turystycznych w Tatrach, a także wymiana doświadczeń w walce ze smogiem – to tylko niektóre tematy, które zostały poruszone podczas spotkania Grzegorza Lipca z Zarządu Województwa Małopolskiego z władzami Kraju Preszowskiego.

Jednym z tematów spotkania, które odbyło się w Popradzie, było uruchomienie linii autobusowej Nowy Targ – Łysa Polana – Poprad oraz linii sezonowej Poprad – Stary Smokowiec – Podbańskie, która powinna być skomunikowana z obecnie realizowanymi kursami na trasie Zakopane – Stary Smokowiec – Poprad.

Samorząd województwa podjął działania, aby mieszkańcy oraz turyści z Polski i Słowacji mogli łatwiej i szybciej podróżować. Jesteśmy gotowi do uruchomienia nowych połączeń jeszcze w tym roku, ale teraz czas na działania, które leżą po stronie samorządów lokalnych – powiedział Grzegorz Lipiec i podkreślił, że realizacja projektu zależy od tego, czy samorządy lokalne zdecydują się partycypować w finansowaniu linii autobusowych. - Konieczne jest także zawarcie porozumienia z Krajem Preszowskim umożliwiającego wjazd naszych autobusów na słowacką część Łysej Polany – zwrócił uwagę Lipiec i dodał, że partnerzy z Kraju Preszowskiego podczas spotkania zadeklarowali chęć dalszej współpracy.

Oprócz kwestii związanych z uruchomieniem połączeń autobusowych, przedstawiono także aktualny stan prac nad uruchomieniem połączeń kolejowych z Popradu do Krynicy, które byłyby skomunikowane z połączeniami kolejowymi do Krakowa. Choć sprawa ta nie leży w kompetencjach Preszowskiego Kraju Samorządowego, to podczas spotkania zadeklarowano lobbowanie tej kwestii w słowackim ministerstwie transportu.

Wspólnie walczmy ze smogiem

Spotkanie było także okazją do wymiany dobrych praktyk obu regionów, jeżeli chodzi o walkę ze smogiem. Przypomnijmy, że Województwo Małopolskie jako pierwszy region w Polsce wprowadziło w życie uchwały antysmogowe, dzięki którym już za kilka lat Małopolanie będą mogli oddychać czystym powietrzem. I choć w Kraju Preszowskim oddycha się całkiem czystym powietrzem, to niedługo może się to zmienić. Mieszkańcy słowackiego regionu w ostatnich latach coraz częściej wymieniają piece gazowe na tańsze, ale zarazem mniej ekologiczne piece węglowe.

- Zachęcam władze Kraju Preszowskiego do aktywnych działań na rzecz czystego powietrza i uniknięcia błędów, które my popełniliśmy w przeszłości – powiedział Grzegorz Lipiec zaznaczając, że to być może paradoks, ale Małopolska wzorująca się na obecnie bezsmogowej Słowacji, niedługo pozbędzie się problemu smogu. - Mam nadzieję, że Kraj Preszowski nie pójdzie w zupełnie drugą stronę. Bo jak wszyscy dobrze wiemy – powietrze nie zna granic. Dlatego problem ten dotyczy także Małopolan – zaznaczył Lipiec.

Podczas spotkania zwrócono także uwagę, że konieczne jest dalsze uświadamiane mieszkańców na temat tego czym jest smog i jakie negatywne konsekwencje dla zdrowia nas wszystkich za sobą niesie. Rozmawiano także o możliwości podjęcia współpracy z alarmami smogowymi, które miały kluczową rolę w podjęciu walki ze smogiem w Małopolsce.

Szlaki łączą, a nie dzielą

11 lat temu Polska i Słowacja wspólnie weszły do strefy Schengen. Wówczas obawiano się, że otwarcie granicy w Tatrach spowoduje zadeptanie przez Polaków słowackich szlaków. Dlatego zdecydowano o zamknięciu niektórych z nich (m.in. Dolina Cicha – Tomanowa Przełęcz – Dolina Kościeliska). Po ponad dekadzie jedno jest pewne – ten problem nie wystąpił. Podczas spotkania w Popradzie podjęto zatem decyzję o zaapelowaniu do odpowiednich władz o ponownie otwarcie zamkniętych szlaków, ale także uruchomienie dwóch nowych – przez Wrota Chałubińskiego oraz z Doliny Roztoki do Doliny Białej Wody.

- Likwidacja szlaków transgranicznych 10 lat temu była błędem i należy raczej dążyć do tego, by szlaki w Tatrach nas łączyły, a nie dzieliły – mówili podczas spotkania partnerzy z Kraju Preszowskiego.

Na rolkach przez polsko-słowackie pogranicze

Spotkanie w Popradzie było także okazją do rozmowy na temat promowania turystyki rolkarskiej, która w ostatnim czasie jest coraz bardziej popularna zarówno w Polsce, jak i na Słowacji. Do jej rozwoju można już teraz wykorzystać trasy rowerowe biegnące przez Małopolskę i Kraj Preszowski, trzeba jednak zwrócić uwagę na bardziej aktywne promowanie wśród mieszkańców i turystów spędzania wolnego czasu na rolkach. Podkreślono także, że nigdzie w Polsce i na Słowacji, nie ma tak dobrych warunków do uprawiania turystyki rolkarskiej, jak właśnie na polsko-słowackim pograniczu.

- Turystyka rolkarska to stosunkowo nowa gałąź turystyki, co z jednej strony jest ograniczeniem, a z drugiej zaletą – jestem jednak przekonany, że jeżeli Małopolska i Kraj Preszowski zainwestują w ten temat, zyskają wiele – podsumował Grzegorz Lipiec.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Małopolska
Słowacja

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....