TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Kolejka na Kasprowy Wierch ma 80 lat! [FILM]
TransInfo.pl - Opublikowano: 13.07.2016 15:13:09
fot. PKL

Kolej linowa na Kasprowy Wierch jest symbolem Zakopanego dla ponad polowy Polaków i jedną z największych atrakcji turystycznych miasta ? wynika z badania ?Opinie Polaków o atrakcjach polskich gór? przeprowadzonego z okazji osiemdziesiątego jubileuszu powstania kolejki. Aż 75 proc. ankietowanych chciałoby wjechać kolejką na Kasprowy Wierch podczas pobytu w Zakopanem.

15 marca 1936 r., po 227 dniach budowy, na Kasprowy Wierch dotarł wagonik pierwszej kolei linowej w Polsce. Koszty jej budowy przekroczyły 3,5 mln przedwojennych złotych, ale zwróciły się już po trzech latach ? w 1939 r. Choć pierwszy wagonik był zdecydowanie mniejszy niż współczesny, w ciągu pierwszego roku działania na szczyt Kasprowego wjechało nim aż 165 tys. osób. 80 lat od powstania kolej linowa nadal cieszy się ogromną popularnością wśród turystów ? wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRIS).

W odpowiedzi na pytanie ?Jaka atrakcja turystyczna kojarzy się Panu/i z Zakopanem?? co czwarty ankietowany (23,7 proc.) wskazał właśnie Kasprowy Wierch. Większą atrakcją turystyczną miasta okazały się jedynie szlaki górskie (35 proc. wskazań). Inne odpowiedzi dotyczyły skoczni narciarskiej (22,1 proc.), Muzeum Tatrzańskiego (5,3 proc.), Krupówek (4,0 proc.), Gubałówki (3,7 proc.), Morskiego Oka (2,5 proc.) oraz narciarstwa (1,3 proc.).

- "O kolejkach Polskich Kolei Linowych słyszało prawie dziewięciu na dziesięciu zapytanych. Trzech na czterech respondentów, którzy znają PKL deklaruje, że choć raz wżyciu korzystali z kolejki górskiej. To w dużej mierze zasługa naszego najważniejszego i najstarszego ośrodka na Kasprowym Wierchu" ? mówi Patryk Białokozowicz, członek zarządu PKL ds. sprzedaży i marketingu.

Dla co trzeciego ankietowanego (30,9 proc.) koleje linowe są główną atrakcją polskich gór. Zdecydowana większość badanych (81,6 proc.). chciałaby skorzystać z tej atrakcji mając taką możliwość. Innego zdania było jedynie 15 proc. pytanych. Motywacją do wycieczki koleją górską jest przede wszystkim chęć zobaczenia pięknych widoków (62,4 proc. wskazań), a w dalszej kolejności wygoda i lenistwo (12,9 proc. odpowiedzi), atrakcyjność turystyczna (10,7 proc.), możliwość odpoczynku (5,1 proc.) i zamiłowanie do gór (4,5 proc.).

Z podróży kolejką linową najchętniej skorzystaliby młodsi badani (85 proc. proc. ankietowanych w wieku 18-24, 90 proc. osób w wieku 25-34 i 89 proc. w grupie wiekowej 35-44 lata). Odsetek osób, zainteresowanych takiego rodzaju wycieczką jest niższy wśród starszych ankietowanych, ale i tak utrzymuje się na wysokim poziomie ? przejażdżką koleją zainteresowanych jest 85 proc. osób w wieku 45-54, 73 proc. badanych w wieku 55-64 i69proc. w wieku 65 lat i więcej).

- "Chcemy rozwijać ośrodek na Kasprowym Wierchu w zrównoważony sposób, z poszanowaniem przyrody Tatrzańskiego Parku Narodowego, by nadal cieszył się tak ogromnym zainteresowaniem turystów. Zmiany zainaugurujemy na 80-lecie, tak by każdy Polak niezależnie od wieku mógł poczuć magię, historię i symbolikę ośrodka, od którego zaczęła się historia PKL" ? mówi Patryk Białokozowicz z PKL.

Na Kasprowym Wierchu turyści będą mogli poznawać niesamowitą historię kolei linowej i zrozumieć w jaki sposób działa, korzystając z interaktywnej wystawy zorganizowanej w holu stacji górnej. Jej ważnym elementem będzie ekspozycja poświęcona Ojcowi Świętemu, Janowi Pawłowi II. Obchody rocznicy kolejki na Kasprowy Wierch potrwają cały rok. W ich trakcie w największych miastach Polski (Łódź, Kraków, Poznań, Warszawa, Sopot) ustawiony zostanie interaktywny wagonik PKL, który z pomocą gogli VR zabierze odwiedzających w niesamowitą górską podróż. Innymi atrakcjami będą m.in. wystawy plenerowe, zawody w narciarstwie alpejskim No limit na najdłuższej w Polsce trasie gigantowej oraz program edukacyjny dla młodzieży, który PKL zorganizowały wspólnie z Tatrzańskim Parkiem Narodowym.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Zakopane
PKL
koleje linowie

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....