TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Kto stworzy koncepcję remontu dworca w Kielcach?
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 18.10.2016 16:12:51
fot. wikipedia

22 pracownie architektoniczne, w tym konsorcjum polsko-duńskie, zostały dopuszczone do udziału w konkursie na modernizację budynku i otoczenia kieleckiego dworca autobusowego.

Do udziału w konkursie, organizowanym wspólnie przez władze miasta i kielecki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich, zgłosiły się 34 zespoły projektantów. Do kolejnego etapu komisja, składająca się z pracowników kieleckiego Urzędu Miasta i czterech architektów, dopuściła 22.

"Ze względu na przepisy, zespoły te muszą jeszcze złożyć oświadczenia, że nie są ze sobą powiązane kapitałowo. Mają na to trzy dni. Dopiero po spełnieniu tego wymogu będziemy wysyłać zaproszenia do udziału w konkursie" ? powiedział PAP prezes kieleckiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich Wojciech Gwizdak.

Architekci biorący udział w konkursie będą mogli składać projekty do 6 grudnia. Pracę zwycięskiego zespołu, na podstawie której będzie realizowany projekt modernizacji kieleckiego dworca i jego otoczenia, poznamy 19 grudnia.

"Architekci nie będą mieli łatwego zadania. Muszą zwrócić uwagę na najmniejsze detale, jak zaprojektowanie pojedynczej ławki, do urbanizacji w skali makro, czyli elewacji, wnętrza i otoczenia dworca" ? dodał architekt.

Jak podkreśla prezes Gwizdak, bryła budynku dworca i rozwiązania komunikacyjne zostaną zachowane.

"To szczególny konkurs architektoniczny, bo większość z nich dotyczy zaprojektowania nowego obiektu, od podstaw. Tu mamy obiekt istniejący, a oprócz tego chroniony, bo zespół dworca został wpisany do gminnej ewidencji zabytków. Szczególnie chroniona jest kopuła dworca, ale to nie znaczy, że tam nie wolno nic zmienić" ? mówił w sierpniu tego roku w rozmowie z PAP dyrektor Wydziału Rozwoju i Rewitalizacji Miasta Artur Hajdorowicz.

Nagrodą w konkursie jest 30 tysięcy złotych i zaproszenie do negocjacji na podpisanie umowy na koncepcję przebudowy dworca.

Oddany do użytku w 1984 r. (budowę rozpoczęto dziewięć lat wcześniej) dworzec autobusowy w Kielcach, jest jednym z najbardziej charakterystycznych pod względem architektonicznym budynków w mieście. Zbudowany na planie koła, ma formę rotundy zwieńczonej kopułą ze świetlikami. Stanowiska dla autobusów są rozmieszczone wzdłuż obwodu koła otaczającego budynek.Gmach nie był jednak remontowany od kilkunastu lat i niszczeje.

1 kwietnia władze Kielce kupiły budynek za blisko 20 mln zł od spółki PKS 2. Spółka nie chciała dłużej utrzymywać działalności dworcowej.Miasto planuje stworzyć w tym miejscu centrum komunikacyjne. Prezydent Kielc Wojciech Lubawski szacował wcześniej koszt przedsięwzięcia na 30-40 mln zł. W kwietniu tego roku mówił, że odnowiony budynek może być oddany do użytku na koniec 2017 roku. Inwestycja będzie realizowana przy udziale środków Unii Europejskiej.Dworcem kieruje Zarząd Transportu Miejskiego. W czasie remontu przy dworcu zostanie stworzony tymczasowy system odprawy autobusów. (PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Kielce
infrastruktura przystankowa

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....