TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Lublana Zieloną Stolicą Europy
KE - Opublikowano: 01.09.2015 20:51:49
Lublana Zieloną Stolicą Europy

Lublana, stolica Słowenii, zostanie Zieloną Stolicą Europy roku 2016. To europejskie wyróżnienie stanowi uznanie dla postępów miasta w poprawie warunków środowiskowych i jakości życia jego mieszkańców.

Ogłoszenie tej decyzji w Kopenhadze w czerwcu tego roku było dla komisarza ds. środowiska Janeza Potočnika szczególnie wzruszającym wydarzeniem. Jako obywatel Słowenii wykształcenie ekonomiczne odebrał na Uniwersytecie w Lublanie. ?Z ogromną dumą gratuluję temu miastu jego osiągnięć w dziedzinie ekologii? ? powiedział. ?Wszyscy finaliści tej nagrody dostarczyli nam cennych praktycznych przykładów na to, że można z powodzeniem połączyć poszanowanie dla środowiska, doskonałą jakość życia i wzrost gospodarczy?.

Lublana jest siódmym miastem, któremu przyznano to wyróżnienie. Ten coroczny konkurs ustanowiony został w 2008 r. z myślą o nagradzaniu miast, które stawiają sobie wysokie standardy środowiskowe i mogą być przykładem dla innych. Obecną nagrodę za 2014 r. przyznano Kopenhadze (Dania). Poprzedni zwycięzcy to Sztokholm (Szwecja), Hamburg (Niemcy), Vitoria-Gasteiz (Hiszpania) i Nantes (Francja). W 2015 r. tytuł przejmie Bristol (Wielka Brytania).

Każdy z kandydatów przechodzi rygorystyczny proces oceny. Panel ekspertów ocenia każde miasto na podstawie 12 różnych kryteriów środowiskowych, od trwałego zatrudnienia po zarządzanie odpadami, a następnie wyłania spośród nich te, które przechodzą do kolejnego etapu. Następnie jury, składające się z członków różnych organów europejskich mających wpływ na zrównoważony rozwój obszarów miejskich, dokonuje ostatecznej selekcji.

Dzieląc się doświadczeniami

Jako miasto liczące 280 000 mieszkańców Lublana wywarła wrażenie na jury swoją zintegrowaną strategią zrównoważonego rozwoju o nazwie ?Vision 2025? oraz postępem, jaki dokonał się na przestrzeni ostatnich 10?15 lat. Wcześniej miasto to było zdominowane przez ruch samochodowy. Teraz jednak władze kładą nacisk na transport publiczny, pieszy i rowerowy.

Zielone strefy, stanowiące trzy czwarte obszaru Lublany, udało się zachować dzięki zasadzeniu ponad 2000 drzew, budowie pięciu nowych parków i odrestaurowaniu brzegów rzek Sawy i Lublanicy. Miasto poczyniło także znaczne postępy w zakresie gospodarowania odpadami i ściekami, a jego celem w dłuższej perspektywie jest obniżenie produkcji odpadów do zera. Ponadto członkowie jury pochwalili wysiłki Lublany związane z przekazaniem swoich doświadczeń w postępowaniu w obliczu katastrof naturalnych, które zademonstrowała w ostatnim kryzysie powodziowym na Bałkanach Zachodnich.

Ciekawą inicjatywa Lublany jest np. projekt ?Kavalir?, czyli darmowa komunikacja w rejonie starego miasta i pieszych arterii oparta o elektryczne pojazdy, w tym polskiej produkcji Meleksy.

Miasta to miejsca, w których żyje, pracuje, produkuje i konsumuje ponad dwie trzecie Europejczyków. Dlatego są one równocześnie miejscami, w których w pierwszej kolejności należy zmierzyć się z wyzwaniami środowiskowymi. W przeszłości jedynie obszary miejskie o zaludnieniu przekraczającym 200 000 kwalifikowały się do walki o tytuł Zielonej Stolicy Europy. Jednak w ramach przyznawania tytułu na rok 2016 otwarto się także na miasta o populacji od 100 000 mieszkańców wzwyż. Jak powiedział dyrektor generalny Karl Falkenberg z Dyrekcji Generalnej ds. Środowiska, w przyszłości Komisja Europejska będzie rozważać metody umożliwiające docenienie ekologicznych starań także i mniejszych miast.

Składanie wniosków o przyznanie tytułu Zielonej Stolicy Europy roku 2017 już się rozpoczęło: ostateczny termin to 20 października 2014 r.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Lublana
Słowenia
ekologia
UE

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....