TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Lublin komunikacyjnie podsumowuje rok 2018
TransInfo.pl - Opublikowano: 07.01.2019 17:30:46
Lublin komunikacyjnie podsumowuje rok 2018 fot. FB ZTM w Lublinie

Nowe trolejbusy i autobusy na trasach, przetarg na zakup pierwszych 20 elektrobusów oraz uprawnienia do bezpłatnych przejazdów dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Tak w skrócie mijał rok 2018 w lubelskiej komunikacji miejskiej.

Początek 2018 roku przyniósł Lublinowi zmiany w uprawnieniach do przejazdów komunikacją miejską. Od 1 stycznia rozszerzyła się lista osób, które zyskały w ramach uprawnień gminnych prawo do bezpłatnych przejazdów. Najliczniejszą z nich stanowią uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów.

Nowy tabor

W minionym roku w Lublinie rozpoczęło się także postępowanie przetargowe na zakup i dostawę elektrycznych autobusów wraz z infrastrukturą do ładowania wolnego na zajezdni oraz ładowania szybkiego na przystankach końcowych. Mowa o 20 fabrycznie nowych, niskopodłogowych elektrobusach. Pojazdy będą przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, monitorowane, klimatyzowane, wyposażone w biletomaty z możliwością płatności kartą i gotówką, bramki liczenia pasażerów oraz trzy podwójne porty USB do ładowania urządzeń mobilnych. Autobusy przeznaczone są dla linii komunikacyjnych nr 13, 23 i 29. Odbiór autobusów elektrycznych nastąpi w 2020 r. Ich zakup i dostawa odbywa się w ramach projektu unijnego. W części wschodniej Polski jest to w chwili obecnej największy zakup pojazdów niskoemisyjnych wraz z infrastrukturą, co przyczyni się do wzrostu elektromobilności w Lublinie. Dostawy autobusów elektrycznych oraz trolejbusów stawiają Lublin w pierwszym rzędzie miast będących liderami elektromobilności.

Jesień zaowocowała także skierowaniem do ruchu nowego taboru współfinansowanego ze środków unijnych. Na ulice miasta wyjechało piętnaście fabrycznie nowych przegubowych trolejbusów marki Ursus. Kursują one na liniach nr 151 i 159. Lublin jako jedyne miasto w kraju posiada trolejbusy o długości 18 metrów. Liczba trolejbusów przegubowych wzrosła do 27 sztuk. W związku z zakupem tego rodzaju pojazdów wskaźnik taboru wielkopojemnego w komunikacji miejskiej wynosi obecnie 34%. Do floty pojazdów komunikacji miejskiej dołączyło także osiem fabrycznie nowych autobusów marki Ursus. Pojazdy zostały skierowane do obsługi linii nr 3, 6, 13, 34 i 45.

Dostawa tej partii wozów była jednoznaczna z wycofaniem z ruchu ostatnich czterech wysokopodłogowych autobusów marki Jelcz 120M, będących własnością MPK Lublin. Oznacza to koniec pewnej epoki w lubelskiej komunikacji miejskiej. Do ruchu kierowany jest tyko i wyłącznie tabor niskopodłogowy. Kontrakty na zakup nowych pojazdów opiewają na kwotę blisko 44 mln zł. Sukcesywne inwestycje w tabor przekładają się na komfort i jakość podróży komunikacją miejską. W chwili obecnej 100% ogólnej liczby taboru stanowią pojazdy niskopodłogowe. 90% pojazdów jest wyposażonych w monitoring i zapowiedzi głosowe. Ponadto 79% autobusów to pojazdy posiadające normę emisji spalin Euro 5 i Euro 6. Dodatkowo 70% ogólnej liczby taboru stanowią pojazdy wyposażone w biletomaty i pojazdy klimatyzowane.

Zmiany na liniach

Rok 2018 przyniósł również zmiany w lubelskiej ofercie przewozowej. Komunikacja miejska została skierowana do Nasutowa, Krasienina-Kolonii i Ciecierzyna-Żulina. Wybrane kursy linii 44 zostały wydłużone do miejscowości Kawka. Dodatkowo w porozumieniu z Burmistrzem Miasta Świdnik wprowadzono dodatkowe kursy linii nr 5 i 55 do Świdnika. Poprawiono obsługę komunikacyjną rejonu ul. Grygowej i ul. Metalurgicznej poprzez wydłużenie linii 45 wszystkimi kursami w dzień powszedni oraz w soboty i dni świąteczne do przystanku Metalurgiczna. W związku z oddaniem do użytku nowego odcinka trakcji trolejbusowej linia nr 161 została wydłużona wszystkimi kursami z pętli Węglin do pętli os. Poręba.

W minionym roku, mając na uwadze wnioski zakładów pracy zlokalizowanych na terenie Strefy Ekonomicznej na Felinie dotyczące dojazdu i powrotu pracowników, wprowadzono także zmiany w obsłudze tej części miasta. Ponadto po sprawdzeniu pilotażowego projektu jakim była linia "Zielona" przyszedł czas na linię "Białą". Linia ta, tak jak linia "Zielona", wykorzystuje tzw. trasy zjazdowe naszego miejskiego przewoźnika MPK Lublin.

Działania promocyjne

Jak co roku nie zabrakło również działań promocyjnych. Setki lublinian – miłośników komunikacji miejskiej, w tym całe rodziny z dziećmi – odwiedziło Piknik Komunikacyjny na Placu Zamkowym. Spotkaniu towarzyszyło hasło "Komunikacja przyszłości". Królowały najnowsze pojazdy MPK Lublin, ale dużym zainteresowaniem cieszyły się też zabytkowe wozy. Wszystko miało miejsce w niedzielne popołudnie – 17 czerwca, kiedy to Plac Zamkowy zamienił się w mini-zajezdnię.

W tym roku pierwszy miejski autobus należący do lubelskiego MPK został wyposażony w defibrylator AED. Urządzenie zamontowano w osiemnastometrowym Solarisie. Ten pilotażowy projekt jest odpowiedzią na propozycję miejskiego radnego, Marcina Nowaka, który dwa lata temu zainicjował program montażu defibrylatorów w Urzędzie Miasta Lublin i zaproponował by program rozszerzyć o środki transportu miejskiego. Rozważane jest także zamontowanie urządzenia na przystankach komunikacji miejskiej – punktach przesiadkowych, z których korzysta najwięcej pasażerów.

Czas wakacji to oczywiście kolejny, w tym roku już ósmy, sezon linii turystycznej. Na trasie niezmiennie Ziutek i Gutek. W tym roku tematem przewodnim na obu liniach były "Lubelskie Metamorfozy 1918 – 2018".

Nie inaczej jak w latach ubiegłych w okresie od 16 do 22 września świętowaliśmy Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Tegoroczne hasło ETZT brzmiało "Przesiadaj się i jedź". W tym roku poza standardowymi działaniami, takimi jak przejazdy zabytkowym autobusem Gutek, lekcjami edukacyjnymi dla dzieci, nowością były przystanki zbombardowane włóczką. W nietypowe ubranka zostały przystrojone wiaty zlokalizowane na przystankach: Plac Litewski 02 na ul. 3 Maja, Brama Krakowska 02 na ul. Królewskiej oraz Plac Wolności 02 na ul. Narutowicza. Ta włóczkowa instalacja miała na celu ożywić i ubarwić przestrzeń publiczną związaną z komunikacją miejską.

W minionym roku Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie nawiązał współpracę z lubelskim Zespołem Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. Tadeusza Kościuszki. Na mocy tego porozumienia strony deklarują wzajemny udział w pracach i projektach edukacyjnych, wprowadzenie do programu nauczania szkoły elementów związanych z organizacją, planowaniem i zarządzaniem publicznym transportem zbiorowym, ze szczególnym uwzględnieniem lubelskiej komunikacji miejskiej. Współpraca zakłada również organizację praktyk zawodowych dla uczniów oraz wzajemną promocję organizowanych przez strony przedsięwzięć.

Nagrody za transport

Miniony rok to także docenienie systemu lubelskiego transportu publicznego na arenie ogólnopolskiej. Lublin został nagrodzony w konkursie "Asy Transportu Publicznego" w kategorii "Miasto Roku/Ekologiczne Miasto Roku". Nasze miasto zostało docenione za konsekwentne działania, związane z wdrażaniem niskoemisyjnego transportu i osiągnięcia w rozwoju elektromobilności.

Ponadto Lublin już po raz czwarty został nagrodzony w konkursie ECO-MIASTO organizowanym przez Ambasadę Francji w Polsce. Tym razem komisja doceniła nas aż w dwóch kategoriach, w tym za "Mobilność zrównoważoną". Komisja konkursowa doceniła osiągnięcie 30% udziału taboru niskoemisyjnego we flocie transportu publicznego, a także za ambitne plany podwyższenia tej liczby do 50%. Nagroda trafiła do Lublina również za tworzenie infrastruktury sprzyjającej multimodalności, w tym stałe poszerzanie infrastruktury pieszej i rowerowej.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
linie
bilet
ZTM Lublin

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....