TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Łukasz Franek o celach Zarządu Transportu Publicznego
TransInfo.pl - Opublikowano: 14.01.2019 19:00:20
Łukasz Franek o celach Zarządu Transportu Publicznego; fot. ZTP

Czym ma się zajmować nowo utworzony Zarząd Transportu Publicznego? Jakie staną przed nim wyzwania? Na te i inne pytania odpowiada Łukasz Franek, dyrektor Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie.

W listopadzie 2018 r. decyzją Rady Miasta Krakowa na wniosek Prezydenta Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu został podzielony na trzy nowe jednostki: Zarząd Transportu Publicznego, Zarząd Dróg Miasta Krakowa, Wydział Inżynierii Ruchu. Wraz z nowym rokiem nastąpiła rzeczywista "zmiana warty" i ZTP zastąpił ZIKiT. Przypomnijmy, że Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu powstał w 2008 roku. Zajmował się budową i utrzymaniem dróg, chodników, torowisk, organizacją transportu oraz przez pierwsze lata także zielenią.

Co będzie podstawowym zadaniem Zarządu Transportu Publicznego?

Łukasz Franek, dyrektor ZTP: Oczywiście podstawowym zadaniem będzie organizacja transportu zbiorowego, jak ma to miejsce w przypadku podobnych jednostek w całej Polsce. ZTP będzie planował trasy linii tramwajowych i autobusowych, ustalał taryfę, zlecał przewozy i kontrolował jakość wykonania tych usług. ZTP będzie też wydawał stosowne pozwolenia przewoźnikom prywatnym i sprawdzał, czy wywiązują się ze swoich obowiązków.

Wszystko to robił dotychczas ZIKiT, a od listopada ZDMK. Czy w takim razie pasażerowie odczują jakąkolwiek zmianę?

Chcemy położyć większy nacisk na działania w terenie. W większym stopniu będziemy sprawdzać sprawy, które są nam zgłaszane. Chodzi mi o utrudnienia w ruchu, przepełnienia autobusów, wyłączoną klimatyzację lub ogrzewanie czy brak wykonania kursów. Inspektorzy ZTP mają być widoczni na ulicach i pomagać pasażerom w korzystaniu z komunikacji miejskiej. Nie chodzi o to, by stworzyć tylko narzędzie do kontrolowania operatorów, ale przede wszystkim wsparcie dla mieszkańców.

A co z przewoźnikami prywatnymi?

Planujemy zwiększyć kontrole w tej dziedzinie, co zresztą zapowiadaliśmy od dawna. Musimy trochę zdyscyplinować prywatnych przewoźników, ponieważ zdarza się, że nie wykonują kursów, zmieniają trasy albo zatrzymują się na początku przystanku, blokując dostęp miejskim autobusom. Do tej pory takie kontrole były prowadzone od czasu do czasu. Tteraz chcemy, żeby kontrolerzy byli stale na ulicach.

Równocześnie trwają inwestycje kolejowe, które mogą znacząco zmienić model poruszania się po Krakowie. Czy ZTP planuje jakieś działania w tej dziedzinie?

To jedno z najważniejszych wyzwań. Musimy doprowadzić do końca zintegrowanie taryfy z koleją – tak, by bilety na kolej i komunikację miejską były wzajemnie honorowane i by pasażerowie mogli się swobodnie przesiadać pomiędzy różnymi środkami transportu. Prace z urzędem marszałkowskim były prowadzone już wcześniej. Będziemy je kontynuować. Terminem granicznym jest koniec 2020 roku, kiedy zakończą się rozpoczęte inwestycje i wszystkie linie kolei aglomeracyjnej zaczną kursować w docelowym rytmie. Oprócz tego, że trzeba przygotować zintegrowaną taryfę, należy też pomyśleć o siatce połączeń. Dziś autobusy często jeżdżą wzdłuż linii kolejowych, a chcemy, by w większej mierze dowoziły pasażerów do najbliższych przystanków i stacji kolejowych, np. w Bieżanowie. Dzięki temu umożliwimy pasażerom łatwą przesiadkę do pociągu, który o wiele szybciej dowiezie ich na miejsce.

Czym jeszcze będzie się zajmować ZTP?

Oprócz dosłownie rozumianego transportu publicznego chcemy też pamiętać o rowerzystach, pieszych i użytkownikach tzw. urządzeń transportu osobistego (UTO), czyli np. hulajnóg, deskorolek czy rolek. To są podsystemy stricte związane z transportem zbiorowym. Nie będziemy odpowiadać za inwestycje, ale będziemy działać w stronę zarządzania i stymulowania tego ruchu, w porozumieniu z biurem Miejskiego Inżyniera Ruchu i ZDMK. Widzimy swoją rolę jako inicjującą – będziemy na bieżąco monitorować potrzeby w tym zakresie i przedstawiać rozwiązania, które tym grupom pomagają. Chcielibyśmy integrować ze sobą wszystkie istniejące systemy, od podróży pieszych przez rower i rower publiczny, transport zbiorowy, carsharing, by bariera dostępności do nich powoli pękała.

Wspomniał Pan o tzw. UTO. Ich liczba na ulicach bardzo szybko rośnie.

Fakt, że coraz więcej osób korzysta z UTO, będzie na pewno dużym wyzwaniem. Tak jak kiedyś rowerzyści dali do zrozumienia, że jest ich wielu i że potrzebują dla siebie miejsca w przestrzeni miasta, tak teraz pojawia się nam kolejna grupa. Będziemy musieli sobie odpowiedzieć na pytanie, gdzie jest miejsce dla osób na hulajnogach (w tym elektrycznych) czy na rolkach. Inne kraje też się na razie z tym zmagają.

W strukturze ZTP pojawi się też oficer pieszy.

Tak, na potrzeby pieszych zamierzamy zwrócić większą uwagę. Jednym z tych działań będzie przygotowanie standardów infrastruktury pieszej. One pozwolą unormować projektowanie wszystkich inwestycji. Będziemy też inicjować takie działania, jakie były już wcześniej podejmowane, np. montowanie wyniesionych przejść czy uspokajanie ruchu przy przejściach, jak na ul. Armii Krajowej. Tu już nie ZTP będzie podejmował decyzję, ale na pewno będziemy starali się działać na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa pieszych w mieście.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
personalia
ZTP Kraków
ZIKiT Kraków

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....