TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

MIB o refundacji ulg ustawowych
TransInfo.pl - Opublikowano: 20.10.2016 15:23:22
MIB o refundacji ulg ustawowych

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przygotowało odpowiedź na interpelację w kwestii refundacji ulg ustawowych. Opracował ją sekretarz stanu w resorcie, Kazimierz Smoliński. Prezentujemy jej treść.

"1. Do tej pory z biletów ulgowych na przejazdy koleją i autobusami korzystają osoby niepełnosprawne, studenci czy dzieci dojeżdżające do szkół. Czy po 1 stycznia 2017 r. bilety ulgowe na wszystkie przejazdy przestaną istnieć?

Z dniem 1 stycznia 2017 r. wchodzą w życie przepisy ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz. U. z 2015 r. poz. 1440), dotyczące zarówno funkcjonowania jak i finansowania publicznego transportu zbiorowego, w tym w szczególności finansowania przewoźnikom utraconych przychodów w związku ze stosowaniem ustawowych ulg przewozowych wynikających z ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. z 2012 r., poz.1138, z późn. zm.) zwanej dalej "ustawą o ulgach".

Po dniu 31 grudnia 2016 r. nie ulegnie zmianie wymiar i krąg osób uprawnionych do ulg określonych w ustawie o ulgach, chyba że w okresie do dnia 31 grudnia 2016 r. Sejm RP uchwali inne, dodatkowe ulgi.

W związku z licznymi postulatami zgłaszanymi przez jednostki samorządu terytorialnego różnego szczebla dotyczącymi wątpliwości interpretacyjnych i organizacyjnych związanych z wejściem w życie nowych przepisów, przewoźników oraz grupy społeczne, zespół ekspertów Senatu RP opracował projekt ustawy o zmianie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym (druk senacki nr 156), który w dniu 29 kwietnia br. skierowano do prac w senackich komisjach: Komisji Ustawodawczej, Komisji Infrastruktury oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.

W uzasadnieniu do projektu podkreślono, że pomimo sześcioletniej vacatio legis niektórych przepisów wymienionej ustawy zarówno organizatorzy publicznego transportu zbiorowego (jednostki samorządu terytorialnego) jak i przewoźnicy świadczący przewozy pasażerskie zgłaszają wątpliwości co do możliwości wywiązania się z zadań nałożonych na jednostki samorządu terytorialnego w zakresie organizowania publicznego transportu zbiorowego. Zatem umożliwiając jednostkom samorządu terytorialnego wywiązanie się z nałożonych na nie zadań, a tym samym ograniczając negatywne konsekwencje dla obywateli, jakie mogłyby się pojawić w przypadku wejścia w życie określonych przepisów z dniem 1 stycznia 2017 r. przedmiotowa nowelizacja przewiduje przedłużenie vacatio legis tych przepisów do 1 stycznia 2018 r.

Nowy termin wejścia w życie w/w przepisów pozwoli na przygotowanie się organizatorów publicznego transportu zbiorowego (jednostek samorządu terytorialnego) oraz przewoźników do takiego zaplanowania i zorganizowania przewozów o charakterze użyteczności publicznej, by zapewnić bieżące i nieprzerwane zaspokajanie potrzeb przewozowych społeczności na danym terenie.

2. Czy Ministerstwo ma zamiar coś zrobić, aby nie wchodziły w życie przepisy niekorzystne dla pasażerów?

Dostrzegając problem dotyczący potencjalnego ograniczenia dostępu osobom uprawnionym do ulg ustawowych przy zachowaniu obecnego brzmienia przedmiotowej ustawy, resort infrastruktury i budownictwa zgłosił uwagi do wskazanego wyżej projektu mające na celu przesunięcie wejścia w życie także przepisów przejściowych (dział V), w tym przepisów dotyczących obowiązywania ulg ustawowych w publicznym transporcie zbiorowym na dzień 1 stycznia 2018 r.

Ponadto, uprzejmie informuję, że informacja o stanowisku resortu infrastruktury w tej kwestii oraz o podjętych działaniach w kierunku vacatio legis dla przepisów umożliwiających korzystanie przez osoby uprawnione z ulg przejazdowych we wszystkich rodzajach transportu publicznego umieszczona jest na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa w zakładce Aktualności pod datą 2016-04-25."


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MIB
sejm
polityka taryfowa
PTZ
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....