TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

MPK Poznań odpowiada mediom: Ratujemy miejsca pracy
TransInfo.pl - Opublikowano: 11.05.2020 16:30:19
MPK Poznań odpowiada mediom: Ratujemy miejsca pracy ; fot. MPK Poznań

W ostatnim czasie z dużym zainteresowaniem spotkała się informacja o wdrażanych w MPK Poznań działaniach mających na celu ochronę miejsc pracy.

Te trudne, ale i konieczne decyzje polegały na ograniczeniu o 20 proc. wymiaru czasu pracy. Cześć zdaniem lokalnych mediów te posunięcia nazwała "skandalem".

MPK Poznań odpowiada twardo: -" W naszej ocenie skandalem byłoby nie podjąć działań, stanowiących próbę ratowania miejsc pracy."

Aktualna sytuacja

W czasie kryzysu MPK Poznań musiało podjęć działania mające na celu ochronę miejsc pracy. Jak informuje zarząd spółka:

-"Decyzją Rządu RP, w związku z pandemią koronawirusa wprowadzono ograniczenia w przemieszczaniu się. W związku z mniejszym zapotrzebowaniem na usługi transportowe zmniejszone zostało zamówienie na pracę przewozową realizowaną przez MPK Poznań (o ponad 20 proc. w stosunku do marca i kwietnia ubr.). To z kolei spowodowało nie tylko spadek wpływów, ale i zmniejszone zapotrzebowanie na pracę. W tej sytuacji Zarząd Spółki podjął szereg działań mających jeden cel: zminimalizowanie skutków kryzysu dla pracowników przedsiębiorstwa."

Część lokalnych mediów opisując te niepopularne decyzje skupiła się na tym, że jednym pracownikom został obcięty czas pracy, podczas gdy innym - nie. I tutaj dziennikarze doszukiwały się jakiś sensacji.

Zdaniem przewoźnika tę dysproporcję bardzo łatwo wytłumaczyć.

-"Ograniczony został czas pracy osób, które realnie tej pracy mają aktualnie mniej. Jesteśmy przekonani, że nie byłoby społecznie sprawiedliwe wprowadzanie takich samych ograniczeń wobec osób, które w związku z pandemią koronawirusa wykonują więcej zadań, często wykraczających poza 8-godzinny czas pracy. Bo to obecny zakres pracy, a nie zajmowane stanowisko, był podstawą do objęcia, bądź nie, ograniczonym wymiarem czasu pracy – informuje MPK w swoim komunikacie i podkreśla:

-"W stosunku do kierowców, motorniczych i pracowników zaplecza technicznego wprowadzono równoważny czas pracy i 12-miesięczny okres rozliczeniowy. Oznacza to, że otrzymują oni wynagrodzenie w takiej samej wysokości, jak w okresie przed pandemią, a nadpracowane godziny mogą odebrać w formie wolnego, ale i odwrotnie – jeśli w pewnych miesiącach pracy będą mieli mniej, w kolejnych będą musieli odpracować godziny, nie uzyskując za to dodatkowego wynagrodzenia. Konieczna jest bowiem rezygnacja z nadgodzin."

Pracownicy największym dobrem

To oznacza, że ograniczenie wymiaru czasu pracy w MPK dotyczy wyłącznie stanowisk administracyjno-technicznych i nie obejmuje kierowców i motorniczych, pracowników Nadzoru Ruchu, Inżynierii Ruchu, zespołu dyspozytorów Centralnej Dyspozycji Mocy i ewidencji zdarzeń i prac utrzymaniowych oraz kadry kierowniczej itd.

Jak podkreśla MPK Poznań, sytuacja, z którą przychodzi się nam zmierzyć jest nadzwyczajna i nie mająca precedensu we współczesnej historii komunikacji.

-"Niełatwe, ale podjęte w odpowiednim czasie decyzje mają szczególne znaczenie z uwagi na to, że trudno dziś przewidzieć ogrom skutków, w tym gospodarczych, które po sobie pozostawi pandemia koronawirusa. Dlatego właśnie MPK Poznań Sp. z o. o. stale szuka rozwiązań, które pozwolą przetrwać ten trudny okres i zabezpieczyć przyszłość – zarówno Pracowników, którzy są największym dobrem Przedsiębiorstwa, jak i samej Spółki" – podkreśla zarząd MPK Poznań.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wirus
budżet
Poznań

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....