TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Olsztyński dworzec nadal dzieli
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 31.07.2019 11:24:10
Olsztyński dworzec nadal dzieli

Decyzją ministra kultury budynek olsztyńskiego Dworca Głównego nie będzie wpisany na listę obiektów zabytkowych. O uznanie dworca za zabytek kilka lat walczyli społecznicy i stowarzyszenie architektów, zaś władze miasta i prywatna spółka, która jest właścicielem dworca, chcą go zburzyć.

Budynek olsztyńskiego dworca głównego PKP i PKS zbudowano w latach 70. Nieremontowany przez wiele lat dworcowy gmach podupadał, obecnie - czego nikt nie kwestionuje - jest w opłakanym stanie. Wiele osób nazywa go "antywizytówką miasta".

Właścicielem dworca jest od kilku lat prywatna firma, która nie kryje, że chce obecne budynki zburzyć, a na ich miejscu zbudować centrum, które będzie łączyło w sobie funkcje dworcowe i handlowe. Sprzeciwili się temu działacze jednego z olsztyńskich stowarzyszeń oraz grono architektów. W ich ocenie dworca nie należy burzyć, a jedynie wyremontować. Społecznicy uważają, że budynki te stanowią świetny przykład kontynuacji nurtu modernizmu w architekturze.

Społecznicy i architekci trzykrotnie starali się o wpisanie budynków dworcowych do rejestru zabytków. Za każdym razem spotykali się z odmową konserwatora zabytków w Olsztynie, w wyniku czego odwoływali się do ministerstwa kultury. Działania społeczników spotykały się w mieście z falą krytyki ze strony miasta, radnych, a także zwykłych mieszkańców, którzy za każdym razem chętnie dyskutowali na temat dworca w lokalnych mediach.

"Oryginalność polega na odejściu od modnej obecnie, ale krótkowzrocznej tendencji +galeryzowania+ dworców, czego najgorszym przykładem jest Dworzec Główny w Poznaniu. Często pojawia się kontrargument, że stary dworzec nie będzie dostatecznie nowoczesny. Rzadko zastanawiamy się, czym jest nowoczesność. Najczęściej dajemy się uwieść migotliwym i jakże nietrwałym współczesnym trendom, które ulegają szybkim przemianom i starzeniu się. Nowoczesność jest w głowach. To umiejętność odnalezienia oryginalności na styku tradycji i zmieniających się technologii. Często myślimy tylko o technologii i za "skansen" uznajemy, np. zachowanie wyjątkowości przyrodniczo-kulturowej Warmii i Mazur. Zachowanie dworca to najlepszy przykład zmiany zaściankowości na realnie nowoczesne myślenie" - pisał zwolennik remontu dworca, współzałożyciel olsztyńskiej "Borussii" prof. Robert Traba.

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz w mediach społecznościowych poinformował, że "zapadło definitywne rozstrzygnięcie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego podtrzymujące decyzję Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, odmawiającą wpisania do rejestru zabytków kompleksu dworcowego PKP-PKS Olsztyn Główny. (...) Decyzja Ministra ma charakter ostateczny, a stronom chcącym skarżyć decyzję Konserwatora pozostaje tylko droga sądowa. Czy to definitywnie rozwiąże problem – czas pokaże, ale z pewnością bardzo zbliża inwestorów nowego dworca do finalnego rozwiązania" - napisał Grzymowicz.

Prezydent Olsztyna nie kryje, że jest zwolennikiem zbudowania w mieście nowego budynku dworca. "Trzymam kciuki i podzielam zdanie większości mieszkańców, że Olsztyn bardzo potrzebuje nowego, funkcjonalnego i na miarę naszych czasów, obiektu dworcowego" - napisał prezydent Olsztyna.

Właściciel dworca nie podał jeszcze, kiedy rozpocznie prace przy dworcu.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
dworzec
Olsztyn

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....