TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Park&Ride i nowe autobusy dla mieszkańców Sądecczyzny
UMWM TransInfo.pl - Opublikowano: 17.01.2018 15:56:47
Park&Ride i nowe autobusy dla mieszkańców Sądecczyzny

32 niskopodłogowe i ekologiczne autobusy, przebudowa węzła przesiadkowego przy ul. Kolejowej w Nowym Sączu oraz nowy parking Park&Ride w Starym Sączu, który pomieści 130 samochodów osobowych – to najważniejsze inwestycje transportowe, jakie do końca września przyszłego roku będą realizowane na terenie tych dwóch sądeckich miast.

Na te proekologiczne działania Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o. w Nowym Sączu otrzymało ponad 40 mln zł unijnej dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Umowę gwarantującą przyznanie dofinansowania przedstawicielowi spółki przekazał Leszek Zegzda z zarządu województwa. W spotkaniu uczestniczyła też przewodnicząca SWM Urszula Nowogórska oraz radny województwa Stanisław Pasoń.

Rozwój transportu jest dla nas kluczową sprawą. Potwierdzeniem jest nasz tegoroczny budżet, gdzie na inwestycje w tym obszarze chcemy przeznaczyć 879 mln zł, czyli blisko połowę całej puli. Również w regionalnym programie operacyjnym na zadania związane z budową i przebudową dróg wojewódzkich, budową obwodnic miast, rozwijaniem transportu kolejowego i jego integracja z innymi środkami transportu, w tym dalszy rozwój systemu MKA czy budowa parkingów Park&Ride mamy zarezerwowane ponad 390 mln euro. Równie ważną kwestią jest dla nas ochrona środowiska i walka ze smogiem. A inwestycje, na które dziś przekazujemy umowę idealnie wpisują się w ten zakres – mówił Leszek Zegzda z zarządu województwa. I dodał, że inwestycje, które uda się zrealizować dzięki przekazanej umowie, to nie jednostkowy przypadek. - Niedawno w Limanowej przekazaliśmy umowę dotyczącą transportu niskoemisyjnego i infrastruktury komunikacyjnej, za kilka dni podobną przekażemy w Gorlicach. To nie jest tylko specyfika subregionu sądeckiego, ponieważ to samo dzieje się we wszystkich subregionach Małopolski. Tworzymy nowoczesny, zintegrowany system komunikacyjny, powstają strefy Park&Ride, czyli miejsca, do których będzie można dojechać swoim samochodem, pozostawić go na parkingu i przesiąść się na komunikację publiczną, rozbudowywana jest komunikacja aglomeracyjna z wykorzystaniem biletu zintegrowanego, na podstawie którego będzie można przemieszczać się po całej Małopolsce. Nie zapominajmy też o zakupie kilkunastu nowoczesnych pociągów czy walki samorządów z niską emisją.

Nowa jakość w codziennych podróżach

Najpóźniej do października przyszłego roku do Nowego Sącza powinny dotrzeć 32 nowoczesne, niskopodłogowe i ekologiczne autobusy. Na ich zakup Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o. w Nowym Sączu otrzymało prawie 28 mln zł unijnego dofinansowania.

Wśród zakupionych autobusów będą 24 pojazdy maxi, które pomieszczą do 80 pasażerów, kolejnych 6 – midi, w których zmieści się do 70 podróżnych oraz 2 autobusy elektryczne dla minimum 75 osób. Dla dwóch ostatnich pojazdów przewidziano też budowę infrastruktury do ich zasilania, która znajdzie się w zajezdni MPK oraz na ul. Sucharskiego.

Wszystkie nowe pojazdy będą dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową, ułatwią też podróż rodzicom wożącym swoje małe pociechy w wózkach. Co równie ważne autobusy będą ekologiczne, gdyż mają spełniać normy emisji spalin EURO 6. Mogą też okazać się najszybszym sposobem na przemieszczanie się po mieście, bowiem w ramach projektu MPK chce zamontować na dwóch skrzyżowaniach w ciągu ul. Węgierskiej specjalne urządzenia do zarządzania ruchem, które będą preferować pojazdy komunikacji miejskiej.

Parkuj i jedź

Mieszkańcy Starego Sącza i okolic, którzy w codziennych podróżach korzystają z prywatnych samochodów, a potem przesiadają się do komunikacji zbiorowej już wkrótce odetchną z ulgą. Za półtora roku znikną ich kłopoty ze znalezieniem wolnego miejsca parkingowego. Przekazana umowa obejmuje bowiem także budowę parkingu Park&Ride w Starym Sączu, który pomieści 130 samochodów osobowych i 4 autobusy. Dla rowerzystów przygotowano natomiast przechowalnię na 22 rowery.

Z parkingu będą mogły korzystać osoby, które w dalszą podróż wybiorą się komunikacją zbiorową. Wjazd na niego umożliwi bowiem karta parkingowa wydana na podstawie np. biletu okresowego. Swój samochód będą mogli też zostawić tam użytkownicy systemu MKA. Czekając na autobus pasażerowie będą mieli do dyspozycji poczekalnię, a cały obiekt będzie wyposażony w monitoring.

Za realizację tej inwestycji odpowiedzialna jest gmina Stary Sącz. Dofinansowanie z RPO WM 2014-2020 wynosi prawie 5,4 mln zł.

Dworzec jak nowy

Generalnej zmiany wyglądu doczeka się też sądecki dworzec autobusowy przy ul. Kolejowej. Pełniący rolę regionalnego węzła przesiadkowego obiekt przejdzie kapitalny remont. Powstanie nowy budynek dworca, a perony autobusowe zostaną zadaszone. Prace obejmą też drogi dojazdowe i plac dworcowy. Dofinansowanie unijne tego zadania wynosi ponad 6,2 mln zł.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Małopolska
Nowy Sącz
dworzec

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....