TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Pięć polskich miast ze zrównoważonym wsparciem JASPERS
TransInfo.pl - Opublikowano: 18.04.2019 17:00:01
Pięć polskich miast ze zrównoważonym wsparciem JASPERS

Pięć miast w Polsce zostało objętych wsparciem ekspertów Inicjatywy Jaspers w ramach pilotażu Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej. Pilotaż organizowany jest pod kątem kolejnej perspektywy finansowej przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury, Komisją Europejską, Inicjatywą Jaspers oraz Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

W poniedziałek, 15 kwietnia, w Warszawie odbyła się konferencja otwierającej pilotaż.

37 miast

Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (Sustainable Urban Mobility Plan–SUMP) to koncepcja zintegrowanego i zrównoważonego planowania mobilności miejskiej. Głównym celem SUMP jest dążenie do podnoszenia jakości życia mieszkańców miast oraz obniżanie wpływu transportu na środowisko.
Do udziału w projekcie zgłosiło się 37 miast. Do bezpośredniej współpracy z JASPERS zostało wybranych pięć:

  • Rawicz,

  • Konin,

  • Białostocki Obszar Funkcjonalny,

  • Obszar Funkcjonalny Gdańsk-Gdynia-Sopot

  • oraz Subregion Centralny Województwa Śląskiego.

Miasta i obszary funkcjonalne wybrano na podstawie takich kryteriów jak: liczba mieszkańców, doświadczenie w tematyce mobilności, specyfika obszarów i systemów transportowych (np. powiązanie z miastem wojewódzkim, zachowania komunikacyjne mieszkańców miasta/regionu, ścisłe powiązanie i konieczność integracji sąsiadujących ze sobą miast. Wybrane ośrodki reprezentują różne typy jednostek i mają być przykładem dla innych podmiotów o podobnej wielkości. Tym miastom eksperci z JASPERS pomogą przy aktualizacji posiadanego lub przygotowaniu nowego planu zrównoważonej mobilności miejskiej.

Co z resztą?

Pozostałe 32 miasta, które wyraziły zainteresowanie tematyką SUMP, będą miały możliwość uczestniczenia w bezpłatnych warsztatach. Podczas spotkań przedstawiane będą wyniki pracy z wybranymi pięcioma miastami, aby zaprezentować dobre praktyki jaki i pułapki, jakie mogą czekać na jednostki, które chcą wdrożyć SUMP. Będą również okazją do dyskusji i wymiany doświadczeń. Sesje warsztatowe będą odbywać się raz na kwartał.

Miasta uczestniczące w projekcie zobowiązały się miedzy innymi do sfinansowania i wykonania opracowań i analiz niezbędnych do przygotowania SUMP i wdrożenia tych ustaleń.

Przedsięwzięcie będzie trwać dwa lata. Organizowane jest przez MIiR, MI, CUPT, Komisję Europejską i inicjatywę JASPERS w ramach przygotowań do kolejnej perspektywy finansowej.

Konin w piątce

W warszawskiej konferencji wziął udział m.in. prezydent Konina Piotr Korytkowski oraz kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej Rafał Oblizajek. Miasto Konin posiada plan zrównoważonej mobilności, jednak w dużym stopniu jest on nieaktualny, w związku ze zmianami, które dokonały się w przestrzeni miasta w ostatnim czasie:

- wybudowanych nowe ścieżki rowerowe, w sumie w mieście jest ich 38,3 km,

- uruchomiono system Konińskiego Roweru Miejskiego pełniącego funkcję użyteczności publicznej w zakresie pasażerskiego transportu rowerowego, oddając do dyspozycji mieszkańców 100 rowerów,

- wymieniono na nowe 8 wiat przystankowych, 8 punktów przesiadkowych wzbogacono w informację pasażerską w formie tablic elektronicznych,

- uruchomiono SkyCash - nową aplikacje, przez którą można kupować bilety na przejazdy autobusami MZK Konin. Za jej pomocą, można opłacić również postój pojazdu w płatnej strefie parkowania czy kupić bilet do kina,

- Konin należy też grona miast, w których rozkład jazdy sprawdzać można na stronie internetowej i w aplikacji Jakdojade. W Wielkopolsce to rozwiązanie funkcjonuje już w Poznaniu, Swarzędzu, Gnieźnie, Lesznie i Pile.

- Chcę aby Konin był miastem atrakcyjnym dla mieszkańców, przyjezdnych i biznesu, aby był miejscem przyjemnym do życia, pracy i wypoczynku – mówi Piotr Korytkowski, prezydent Konina. - Dzięki pomocy oferowanej przez ekspertów Inicjatywy Jaspers mamy szansę na wdrożenie kompleksowych działań związanych z kształtowaniem mobilności miejskiej obejmującej transport, ochronę środowiska, zdrowie, rozwój społeczny i gospodarczy. Tematyka SUMP dotyka wszystkich mieszkańców miasta, gdyż dotyczy m.in. takich aspektów jak parkowanie, transport zbiorowy, ruch pieszy i rowerowy. Bardzo ważna jest zatem szeroka partycypacja społeczna. Liczę tutaj na zaangażowanie i udział mieszkańców Konina - dodaje prezydent.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
plan
unia
konferencja
JASPERS

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....