TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Polska chce unijnego dofinansowania CPK
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 21.03.2018 18:34:51
Polska chce unijnego dofinansowania CPK

Polska liczy, że UE rozważy dofinansowanie inwestycji kolejowych w ramach programu budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, ale nie oczekuje wsparcia środkami unijnymi budowy samego portu - powiedział w środę wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild.

W Brukseli przebywa w środę minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Z urzędnikami Komisji Europejskiej rozmawia m.in. o projekcie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. W Parlamencie Europejskim wziął udział we wspólnej konferencji prasowej z wiceministrem Wildem.

"Mimo że CPK realizuje strategię UE dla lotnictwa, dlatego że walczy z kongestią (chroniczne zjawisko większego natężenia ruchu - PAP) zarówno przestrzeni powietrznej, jak i portów lotniczych, to nie oczekujemy w tym zakresie współfinansowania ze strony środków unijnych. To, na co liczymy, to wsparcie i uwzględnianie CPK przy pracach regulacyjnych, które toczą się w ramach UE, oraz rozważenie inwestycji kolejowych, składających się na program CPK w ramach kolejnej perspektywy unijnej" - powiedział Wild dziennikarzom.

Jak przyznał, jeśli CPK miałby skorzystać z unijnego dofinansowania, to dotyczyłoby ono węzła kolejowego. "CPK to nie tylko lotnisko, to także główny punkt na kolejowej mapie kraju. To także znakomite skomunikowanie drogowe Warszawy i Łodzi i stworzenie nowych szlaków dla ruchu ciężarowego. (...) Bardzo wiele inwestycji, które zamierzamy przeprowadzić, to inwestycje współfinansowane ze środków europejskich" - zaznaczył Wild.

Kwieciński dodał, że na inwestycje w ramach CPK będą składały się po połowie środki związane bezpośrednio z samym portem lotniczym oraz wydatki ponoszone w związku z budową infrastruktury drogowej i kolejowej. Zaznaczył, że środki europejskie będzie można też wykorzystać do zadań związanych z zabezpieczeniem ruchu lotniczego. "Na pewno będziemy chcieli wykorzystać środki europejskie do dostępu do tego portu, zarówno jeśli chodzi o infrastrukturę drogową, ale przede wszystkim jeśli chodzi o infrastrukturę kolejową" - zaznaczył.

Dodał, że Polska chce w Brukseli rozmawiać nie tylko o kwestiach finansowych związanych z CPK, ale również o tym, jak to przedsięwzięcie będzie związane z obecną polityką transportową UE.

Dodał, że w Brukseli będzie rozmawiał o kolejnym budżecie unijnym po 2020 r. Zaznaczył, że spotka się z komisarzem ds. innowacyjności Carlosem Moedasem oraz wiceszefem KE Jyrki Katainenem.

Nowe lotnisko ma powstać między Łodzią a Warszawą i ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Po pierwszym etapie budowy ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet ok. 100 mln. Port ma powstać na ok. 3000 ha gruntów. Obiekt wraz z towarzyszącą infrastrukturą drogową i kolejową ma kosztować ok. 30-35 mld zł. Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejnych osiem lat, czyli powinien być otwarty w 2027 r.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
CPK
lotnisko

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....