TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Polsko-słowackie rozmowy o transporcie publicznym
TransInfo.pl - Opublikowano: 23.02.2018 17:00:47
Polsko-słowackie rozmowy o transporcie publicznym

Uruchomienie pierwszego transgranicznego połączenia autobusowego pomiędzy Polską a Słowacją, nowelizacja słowackiej ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, współpraca w walce ze smogiem, a także podsumowanie dotychczasowych wspólnych inicjatyw – to główne tematy spotkania Grzegorza Lipca z zarządu województwa z przewodniczącą Samorządowego Kraju Żylińskiego – Eriką Jurinovą.

Dzięki zaangażowaniu obu stron już latem pierwsi turyści będą mogli swobodnie, kilka razy na dobę dotrzeć autobusem na Słowację i z powrotem.

Rozmowy, które odbyły się w Trstenie są kolejnym krokiem przybliżającym nasze kraje do tej długo wyczekiwanej, atrakcyjnej dla turystów inicjatywy. Uruchomienie połączeń autobusowych z całą pewnością spotka się z dużym zainteresowaniem, zwłaszcza w sezonach urlopowych. Razem ze stroną słowacką mamy jasno określony cel do którego dążymy – chcemy stworzyć stałą, spójną sieć połączeń transgranicznych pomiędzy Polską i Słowacją – mówił Grzegorz Lipiec z zarządu województwa po spotkaniu z przedstawicielami Samorządowego Kraju Żylińskiego. Nie byłoby to jednak możliwe gdyby nie starania Samorządu Województwa Małopolskiego, powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego, miasta Zakopane oraz gmin Kościelisko i Czarny Dunajec – kontynuował.

Podczas wizyty w Trstenie poruszono temat słowackiej ustawy o transporcie zbiorowym, w której ma się pojawić zapis o możliwości otwierania i finansowania autobusowych połączeń transgranicznych do krajów sąsiednich, w tym do Polski. Ustawa była punktem wyjścia do omówienia szczegółów dotyczących zaplanowanego na lipiec 2018 pierwszego transgranicznego połącznia autobusowego pomiędzy Polską i Słowacją. Podczas rozmowy strona słowacka zadeklarowała podjęcie niezbędnych działań formalnych w celu uruchomienia połączeń w strefie transgranicznej na linii Zakopane – Sucha Hora, na którą już latem mają wyruszyć pierwsze autobusy.

W trakcie rozmowy omówiono także szerszy kontekst komunikacji transgranicznej, uwzględniając nie tylko komunikację autobusową, ale również rowerową czy rolkarską. Przygotowanie odpowiedniej infrastruktury, związanej z budową odpowiednich tras, chodników czy ścieżek rowerowych, a także powstania wypożyczalni jednośladów sprawi, że ruch turystyczny na pograniczu obu państw zdecydowanie wzrośnie. Ponadto sprawne dotarcie rowerem do przystanku pozwoli zwiększyć frekwencję w autobusach. Co ważne, działania te przyczynią się do ograniczenia ruchu samochodowego, a to pozwoli zmniejszyć emisję szkodliwych substancji do czystego, górskiego powietrza.

Rozmowa Grzegorza Lipca z przedstawicielami Samorządowego Kraju Żylińskiego i departamentu transportu była okazją do zaplanowania wydarzenia związanego z podpisaniem porozumienia w sprawie polsko-słowackiej linii transgranicznej Zakopane – Sucha Hora. Porozumienie to otworzy drogę do postępowania przetargowego związanego z wyłonieniem przewoźnika, który obsłuży linię. Aktualnie trwa szacowania kosztów obsługi linii, które pokryje: Województwo Małopolskie, powiaty tatrzański i nowotarski, miasto Zakopane oraz gminy Kościelisko i Czarny Dunajec.

W spotkaniu, oprócz przewodniczącej Eriki Jurinovej, wzięli udział wiceprzewodniczący Samorządowego Kraju Żylińskiego Peter Dobeš i Igor Janckilik oraz przedstawiciele departamentu transportu: dyrektor Ivan Mokrý i Vladislav Sedliaček.

Warto dodać, że współpraca Małopolski z Samorządowym Krajem Żylińskim odbywa się w ramach programu Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020. Na realizację przedsięwzięć przeznaczono prawie 155 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Program odpowiada na kluczowe wyzwania polsko-słowackiego pogranicza i wspiera projekty w zakresie ochrony i promocji dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, rozwoju transportu oraz poprawy jakości edukacji.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Zakopane
Małopolska
Słowacja
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....