TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Poznań zintegruje się z Tanowem Podgórnym. Komunikacyjnie
TransInfo.pl - Opublikowano: 02.12.2016 16:40:37 2 komentarze
Poznań zintegruje się z Tanowem Podgórnym. Komunikacyjnie

1 stycznia 2017 roku nastąpi integracja transportu publicznego Miasta Poznania i Gminy Tarnowo Podgórne. To przede wszystkim oznacza jednolite zasady funkcjonowania komunikacji publiczne.

Możliwość podróżowania po aglomeracji pojazdami różnych przewoźników, ale z jednym biletem. Jeden system taryfowy, rozbudowana sieć sprzedaży? Zalet integracji transportu publicznego jest więcej. Od 1 stycznia 2017 roku ? dzięki integracji komunikacji Miasta Poznania i Gminy Tarnowo Podgórne - zwiększa się obszar funkcjonowania linii organizowanych przez ZTM

Przykładowo: Pan Marian regularnie korzysta z połączeń między Tarnowem Podgórnym a Poznaniem, jeździ także po stolicy Wielkopolski. Do tej pory kupował dwa bilety miesięczne: za 136 zł na TPBUS oraz 115 zł na podróżowanie po Poznaniu. Wydawał zatem 251 zł na miesiąc. Po integracji wystarczy mu jeden bilet na strefy A+B+C. Cena biletu metropolitalnego to 171 zł. Dzięki integracji transportu pan Marian zaoszczędzi miesięcznie 80 zł.

Przykładowo: Pani Jadwiga, korzystając z komunikacji sporadycznie, kasuje bilety jednorazowe. Jadąc z Tarnowa Podgórnego i podróżując po Poznaniu kupuje bilet za 5,50 zł na TPBUS oraz na komunikację organizowaną przez ZTM za 3 zł (na 10 minut). Płaci więc 8,50 zł. Od stycznia 2017 roku będzie mogła korzystać z transportu zintegrowanego. Korzystając z tPortmonetki na karcie PEKA za taką podróż zapłaci 4,30 zł.

Więcej linii

Od 1 stycznia 2017r. system transportu zbiorowego Miasta Poznania zostanie powiększony o 9 linii autobusowych nr: 801, 802, 803, 804, 811, 812, 813, 821 oraz 882. Teren gminy Tarnowo Podgórne znajdzie się w strefach taryfowych B (Baranowo, Chyby, Przeźmierowo, Swadzim, Wysogotowo) i C (pozostałe miejscowości). Mieszkańcy gminy będą mogli korzystać z wszystkich zalet integracji transportu.

Z komunikacji zbiorowej, organizowanej przez ZTM w Poznaniu, będą mogli korzystać także mieszkańcy gmin Kaźmierz i Duszniki (przystanki znajdujące się na terenie tych gmin są w strefie C).

Przedstawiciele ZTM już w listopadzie spotykali się z mieszkańcami i wyjaśniali, jak zorganizowany będzie transport publiczny od 1 stycznia 2017 roku, przyjmowane były także wnioski o wydanie imiennej karty PEKA (kolejny taki punkt zorganizowany zostanie w sobotę, 3 grudnia). Podczas tych spotkań poruszanych było wiele kwestii.

Pytania i odpowiedzi

Chciałbym korzystać z połączeń, które od stycznia będą organizowane przez ZTM. Czy ? aby kupić bilet sieciowy - muszę posiadać imienną kartę PEKA?

Bilety okresowe ZTM są dostępne wyłącznie w postaci elektronicznej - są zapisywane na imiennej karcie PEKA. Wniosek o jej wydanie można złożyć przez Internet (wypełniając formularz i dołączając zdjęcie na stronie www.peka.poznan.pl) albo w jednym z Punktów Obsługi Klienta ZTM. Wydanie pierwszej imiennej karty PEKA jest bezpłatne.

Do opłacania przejazdów jednorazowych można natomiast korzystać z tPortmonetki na karcie PEKA albo korzystać z tradycyjnych biletów czasowych (np. na 10 lub 40 minut), dostępnych w kioskach, sklepach, PSB, POK, u kierowców albo przez telefon komórkowy.

Jak doładować imienną kartę PEKA?

Imienną kartę PEKA można doładować w Punktach Obsługi Klienta (POK) ZTM, Punktach Sprzedaży Biletów oraz w biletomatach stacjonarnych, a także ? przez Internet (po zalogowaniu się na swoje konto na portalu peka.poznan.pl).

W ten sposób można zasilić konto tPortmonetki, kupić bilet okresowy na sieć, a także przedłużyć ważność biletu okresowego trasowanego, ale tylko na taką samą trasę i taki sam okres obowiązywania, jak bilet zakupiony wcześniej w Punkcie Obsługi Klienta ZTM Poznań. Ze względu na skomplikowany charakter biletu jest on konfigurowany przez pracowników POK.

Czy w gminie powstaną punkty sprzedaży biletów ZTM i doładowań karty PEKA?

1 grudnia br. został uruchomiony Punkt Obsługi Klienta w bazie TPBUS w Tarnowie Podgórnym przy ul. Rokietnickiej 23. Jest czynny w dni robocze w godzinach od 8.00 do 16.00. Można tam kupić wszelkiego rodzaju bilety, także trasowane, złożyć wniosek o wydanie imiennej karty PEKA, o jej duplikat, odebrać gotową kartę, zastrzec kartę, złożyć reklamację, złożyć oświadczenie dotyczące ulgi metropolitalnej, wgrać na kartę PEKA ulgę itd.

ZTM w Poznaniu prowadzi rozmowy z kilkoma podmiotami na terenie Gminy Tarnowo Podgórne w sprawie możliwości uruchomienia Punktów Sprzedaży Biletów.

Mieszkam w Tarnowie Podgórnym. Czy będą mógł korzystać z Biletu Metropolitalnego?

Tak. Osoby, które mieszkają w gminach objętych porozumieniami transportowymi z powiatu poznańskiego oraz odprowadzające podatek w Poznaniu lub tych gminach mają prawo do korzystania z atrakcyjnego cenowo Biletu Metropolitalnego. Uprawnienia do ulgi metropolitalnej nie przysługują natomiast mieszkańcom gmin spoza powiatu poznańskiego, tj. gmin Kaźmierz i Duszniki.

Czy poza Poznaniem mogę korzystać z tPortmonetki? Ile kosztuje przejechanie przystanku w strefach B i C?

Oczywiście. Cena za przystanek na tPortmonetce jest taka sama w każdej strefie, podobnie bilet jednorazowy (czasowy), który obowiązuje w strefach A, B i C. Korzystając z tPortmonetki należy pamiętać o zbliżaniu karty PEKA do czytnika zawsze przy wejściu i wyjściu z pojazdu, niezależnie od tego ile razy się przesiadamy w czasie jednej podróży.

Jeśli pasażer korzysta z tPortmonetki na karcie PEKA i odstęp czasowy pomiędzy zbliżeniem karty do czytnika przy wyjściu z jednego pojazdu a zbliżeniem karty do czytnika przy wejściu do kolejnego pojazdu wyniesie nie więcej niż 20 minut, opłata za przejechane przystanki naliczana będzie tak, jakby była to jedna podróż. Maksymalna liczba przesiadek w podróży z korzystnym kontynuowaniem naliczania opłat wynosi 3.

Ile będę musiał zapłacić za bilet okresowy?

Taryfa biletowa ZTM jest elastyczna, a to oznacza, że każdy pasażer może wybrać najkorzystniejszy dla siebie wariant. Osoby często podróżujące komunikacją zbiorową mogą zakupić bilet okresowy na imienną kartę PEKA.

Bilet normalny na sieć na 30 dni na strefę A kosztuje 115 zł (metropolitalny ? 99 zł), na strefę B - 56 zł (metropolitalny ? 48 zł), podobnie na strefę C ? 56 zł (metropolitalny ? 48 zł). Bilet sieciowy na 30 dni na strefę A+B kosztuje 143 zł (metropolitalny 123 zł), na strefę B+C ? 103 zł (metropolitalny ? 89 zł), na strefę A+B+C ? 199 zł (metropolitalny ? 171 zł). Pasażerowie mogą korzystać także z biletów trasowanych. Cennik dostępny jest na stronach internetowych: http://www.ztm.poznan.pl/bilety/cennik/ oraz http://www.peka.poznan.pl/web/portal/obsluga-klienta

Bilety okresowe na sieć (występują w wersji na poszczególne strefy A, B lub C, a także na strefy A+B, B+C lub A+B+C) można kupować na okres 14-366 dni, natomiast trasowane - na 14-90 dni.

Pasażerowie mogą korzystać także z tPortmonetki na karcie PEKA (imiennej lub na okaziciela), tradycyjnych biletów czasowych lub biletów kupowanych za pomocą aplikacji komórkowej. Na liniach podmiejskich bilety można także kupować u kierowcy.

Słyszałem, że w Poznaniu obowiązują atrakcyjne promocje biletowe. Czy mieszkańcy Tarnowa Podgórnego także będą mogli z nich korzystać? Co można zyskać?

Na wszystkich liniach organizowanych przez ZTM w Poznaniu pasażerowie mogą korzystać z tzw. promocji. Jednorazowy bilet czasowy 24-godzinny skasowany od godziny 20.00 w piątek do godziny 24.00 w sobotę obowiązuje do godziny 24.00 w niedzielę. Dwa normalne jednorazowe bilety czasowe 24-godzinne upoważniają do przejazdu 2 osoby dorosłe oraz do 3 dzieci w wieku do 15 lat.

Bilety 24-, 48- i 72-godzinne ważne są we wszystkich strefach taryfowych ZTM w Poznaniu.

Posiadacz normalnego, imiennego biletu sieciowego może bezpłatnie przewozić pod swoją opieką do trojga dzieci w wieku do 15 lat w soboty, niedziele i święta na liniach dziennych, w granicach odpowiedniej strefy biletowej (na którą posiada normalny imienny bilet sieciowy).

Jeśli w ciągu jednego dnia pasażer korzystający z tPortmonetki na karcie PEKA wyda na przejazdy kwotę stanowiącą równowartość ceny biletu jednorazowego czasowego 24-godzinnego (13,60 zł) - dalsze opłaty z tPortmonetki przestają być naliczane, a pasażer do końca tego dnia, podróżuje bez opłat. Należy jednak pamiętać o każdorazowym przykładaniu karty PEKA do czytnika przy wejściu i przed wejściem z pojazdu.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
ZTM Poznań
integracja
  • WK – 02.12.2016

    Ciekawe kiedy do Tarnowa Podgórnego pojedzie tramwaj... Bo autobusy są dobre, ale jednak tramwaj bardziej ekologiczny. poza tym sieć tramwajowa mogłaby się w naszym mieście powiększyć.

  • WW – 02.12.2016

    Co zrobić w przypadku, kiedy ma sie bilet semstralny na strefe A do 27 stycznia, a od 1 stycznia potrzebny jest mi bilet a strefeA+B?

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....