TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Projekt Łódzkiego Związku Metropolitalnego trafi do Sejmu
TransInfo.pl - Opublikowano: 11.02.2020 14:30:31
Projekt Łódzkiego Związku Metropolitalnego trafi do Sejmu

Samorządowcy z powiatów zgierskiego, pabianickiego, łódzkiego wschodniego, brzezińskiego i z Łodzi podpisali w poniedziałek deklarację wsparcia utworzenia Łódzkiego Związku Metropolitalnego (ŁZM). Projekt ustawy w tej sprawie przyjął Senat; teraz trafi on do Sejmu.

-"Wyrażamy przekonanie, że Łódzki Związek Metropolitalny przyczyni się do rozwoju społecznego i gospodarczego naszych miast i gmin. Wierzymy, że dzięki tej ustawie nasi mieszkańcy będą mogli korzystać ze wspólnie podejmowanych inicjatyw w zakresie kształtowania ładu przestrzennego, rozwoju transportu zbiorowego, ochrony środowiska i walki ze smogiem" - zapisano w deklaracji, pod którą w poniedziałek w Łodzi podpisali się wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast z regionu łódzkiego.

Szansa  dla komunikacji

"Łódzki Związek Metropolitalny to dodatkowe narzędzia prawne i finansowe - na połączenia komunikacyjne, wsparcie służby zdrowia, inicjatywę funduszu sprawiedliwości, w którym mamy zapis, że każda z gmin wchodzących w skład metropolii z budżetu metropolii musi corocznie dostać więcej niż sama wpłaci. Metropolia to partnerstwo - każdy z 28 partnerów reprezentujących miasta i gminy ma na zgromadzeniu taki sam głos" - zaznaczył Kwiatkowski.

Według projektu ustawy, łódzka metropolia ma być zrzeszeniem gmin woj. łódzkiego, w tym Łodzi oraz 27 gmin z czterech powiatów: zgierskiego, pabianickiego, łódzkiego wschodniego i brzezińskiego. Ma wykonywać zadania publiczne takie jak: kształtowanie ładu przestrzennego; planowanie, koordynacja, integracja oraz rozwój publicznego transportu zbiorowego; współdziałanie w ustalaniu przebiegu dróg krajowych i wojewódzkich na obszarze związku metropolitalnego; promocja związku metropolitalnego i jego obszaru. Wysokość udziału związku metropolitalnego we wpływach z PIT od podatników tego podatku zamieszkałych na obszarze związku metropolitalnego w roku, w którym utworzono związek metropolitalny, ma wynosić 0,2 proc., a w latach następnych - 5 proc.

Zdaniem Łodzi

"Już w 2012 roku stworzyliśmy stowarzyszenie Łódzki Obszar Metropolitalny, dzięki czemu udało nam się pozyskać ponad 1,5 mld zł, które rozdysponowujemy wspólnie w ramach zintegrowanych inwestycji terytorialnych. Chcę wierzyć, że podobnie jak w Senacie uda się w Sejmie osiągnąć to, że parlamentarzyści spojrzą ponad podziałami politycznymi. My też jesteśmy z różnych opcji politycznych, ale jesteśmy tutaj, bo zależy nam na wspólnym działaniu na rzecz mieszkańców" - podkreśliła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Przypomniała też, że po przyjęciu uchwały do dyspozycji łódzkiej metropolii będzie dodatkowe 200 mln zł z budżetu państwa, które będzie można rozdysponować np. na poprawę komunikacji publicznej, szpitale czy budowę dróg.

Z kolei prezydent Pabianic Grzegorz Mackiewicz dodał, że samorządowcy z Łódzkiego już pięć lat temu zgodnie podjęli decyzję o chęci utworzenia metropolii. Ustawa przeszła szczeble procedowania parlamentarnego i została podpisana przez prezydenta, ale nigdy nie doczekała się aktów wykonawczych.

Tramwaj dowodem

"Najlepszym przykładem tego, co daje metropolia, jest walka o tramwaj metropolitalny, którego projekt opiewający na 1 mld zł istnieje od 5 lat i nie doszedł do skutku właśnie dlatego, że dla ustawy zabrakło aktów wykonawczych. Gdyby było inaczej, nie mielibyśmy sytuacji, w której samorządy Pabianic, Ozorkowa, Konstantynowa Łódzkiego czy Lutomierska walczą o swoją komunikację samodzielnie, bo wszystko - włącznie z taborem - byłoby w jednym projekcie opartym o Łódzki Związek Metropolitalny. O ile łatwiej byłoby zrobić dla nas wspólną strategię, skoro granice między naszymi miastami i gminami coraz bardziej się zacierają" - wyjaśnił Mackiewicz.

Według Kwiatkowskiego w poszczególnych gminach i miastach rozpoczną się teraz konsultacje społeczne dotyczące projektu utworzenia ŁZM. Ostatecznie o jego losach zdecyduje izba niższa polskiego parlamentu.(PAP)
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
integracja
Łódź
sejm
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....