TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Projekty transportowe w konkursie ?Dobre praktyki PPP?
RZECZPOSPOLITA, PAP, INVESTMENT SUPPORT - Opublikowano: 08.07.2008 10:37:17
Projekty transportowe w konkursie ?Dobre praktyki PPP?

Szynowe połączenie aglomeracji górnośląskiej z lotniskiem w Katowicach ?Pyrzowicach oraz parking podziemny w Rudzie Śląskiej to zwycięskie, transportowe projekty tegorocznej edycji Konkursu Dobre Praktyki PPP. Konkurs zorganizowały Investment Support i Ministerstwo Gospodarki. Wybierając laureatów, Jury kierowało się jakością przygotowania projektów i realną możliwością realizacji przedsięwzięcia we współpracy z partnerem prywatnym. Szukano także projektów modelowych, które mogłyby stać się drogowskazem dla innych przedsięwzięć publiczno-prywatnych.
Najlepszy projekt w kategorii infrastruktury komunalne złożyła gmina Bytom. Zaplanowała ona stworzeniu nowych oraz modernizacji istniejących linii tramwajowych i kolejowych, a także wybudowaniu dworca przesiadkowego w Bytomiu. Dzięki temu będzie łatwiej podróżować pomiędzy miastami aglomeracji a lotniskiem w Katowicach-Pyrzowicach. Dodajmy, że w kategorii Małe PPP, przeznaczonej dla przedsięwzięć o wartości poniżej 10 mln euro wygrała Ruda Śląska, która zaproponowała współpracę z inwestorem prywatnym przy budowie i eksploatacji parkingu podziemnego na potrzeby ratusza miejskiego. Dodajmy, że jury honorowo wyróżniło jeszcze trzy transportowe projekty w ramach konkursu: kolejkę wąskotorową w Powiecie Opolskim, centrum przesiadkowe w Zabrzu oraz tramwaj do warszawskich Ząbek. O nich piszemy szerzej w kolejnych artykułach na łamach TransInfo.pl.
Trzy najlepsze projekty w kategoriach infrastrukturalnych otrzymują od resortu gospodarki po 250 tys. zł, natomiast zwycięzca w kategorii projektów małych ?200 tys. zł. O główne nagrody w Konkursie Dobre Praktyki PPP ubiegały się łącznie 42 projekty z całej Polski, z czego najwięcej z województwa śląskiego (8). Do kategorii Infrastruktura komunalna, obejmującej budownictwo komunalne, programy rewitalizacyjne oraz modernizację i budowę obiektów publicznych, zgłoszono 12 przedsięwzięć. 4 projekty wpłynęły w kategorii Infrastruktura sieciowa, a 11 projektów przesłano do kategorii Małe PPP
Przypomnijmy, że w ubiegłorocznej edycji, zorganizowanej przez Investment Support, zwyciężył m.in. projekt Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy ?Szybki tramwaj do Piaseczna?. Do dziś jego realizacja czeka jednak na decyzję władz stolicy


Bytomski projekt
Jak już wspomnieliśmy tegorocznym zwycięzcą konkursy Dobre Praktyki PPP w kategorii inwestycje komunalne została Gmina Bytom za projekt ?Zintegrowane połączenie aglomeracji górnośląskiej z międzynarodowym portem lotniczym Katowice ?Pyrzowice?. Zakłada on utworzenie linii kolejowo ?tramwajowej i centrum przesiadkowego w celu usprawnienia komunikacji międzymiastowej na Śląsku oraz szybkiego połączenia miast aglomeracji górnośląskiej z lotniskiem w Pyrzowicach koło Katowic. Przedsięwzięcie zakłada wykorzystanie szynobusu, który jest przystosowany do jazdy po torach kolejowych i tramwajowych. Trasa wybranego wariantu połączenia z lotniskiem przebiega od Katowic przez Chorzów, Bytom, Piekary Śląskie do Pyrzowic. Inwestycja zakłada wykorzystanie odcinków istniejących linii kolejowych w Katowicach i Chorzowie oraz budowę nowej linii w Bytomiu, Piekarach Śląskich, Bobrownikach i Pyrzowicach.

Ponadto planowana jest budowa zintegrowanego dworca w Bytomiu, który będzie pełnił funkcję centrum przesiadkowego i zapewni skomunikowanie zarówno Gliwic, Zabrza, jak i innych miast aglomeracji z lotniskiem. Szacowana wartość inwestycji to 285,00 mln euro. Według założeń projektu, do zadań partnera prywatnego będą należały: budowa infrastruktury kolejowej oraz towarzyszącej, organizacja finansowania oraz eksploatacja i utrzymanie. Jury następująco uzasadniło swój wybór: ?Inwestycja opisana w projekcie jest niezbędna do sprawnego funkcjonowania aglomeracji górnośląskiej. Rozwiązuje ona ważny dla aglomeracji problem komunikacyjny. Przy odpowiednim przemodelowaniu opisanego przedsięwzięcia (w oparciu o analizy) może spełniać zarówno zadania publiczne, jak i wymogi dochodowości dla partnera prywatnego.?
Rośnie liczba projektów
O tegorocznej edycji konkursu rozmawiamy z Joanną Gogolińską, menedżerem konkursu Dobre Praktyki PPP.
TransInfo.pl: Jakie inne projekty w tym roku wystartowały w kategorii infrastruktury komunalnej?
Celem konkursu Dobre Praktyki PPP jest popularyzacja partnerstwa publiczno-prywatnego jako metody realizacji inwestycji publiczno-prywatnych. Konkurs jest skierowany wyłącznie do podmiotów publicznych. Zainteresowanie konkursem rośnie ?rok temu zgłoszono 26 projektów, a w tym roku aż 42. W załączeniu przesyłam prezentację ze statystykami dotyczącymi pierwszej i drugiej edycji.
TransInfo.pl: W zeszłym roku w konkursie został m.in. nagrodzony projekt Urzędu m.st. Warszawy budowy trasy szybkiego tramwaju podmiejskiego do Piaseczna. Czy może Pani przypomnieć uzasadnienie werdyktu jury? Jaki w tym projekcie był pomysł na partnerstwo publiczno-prywatne?
Laureat z minionego roku ?Urząd Miasta Stołecznego Warszawy - zgłosił projekt budowy szybkiego tramwaju do Piaseczna. Projekt zakłada, że partner prywatny zaprojektuje, wybuduje i będzie eksploatował linie tramwajową. Dla projektu zostały wykonane wstępne analizy, teraz trwają wstępne konsultacje z inwestorem prywatnym. Osobą odpowiedzialna z ramienia Miasta jest pan Piotr Krukowski z Biura Drogownictwa. Uzasadniając wybór tego projektu, jury podkreśliło, że projekt jest użyteczny społecznie, proekologiczny, sektor publiczny jest gotowy przejąć część ryzyka popytu ?co oznacza, że Gmina rozumie warunki dla realizacji projektu.
TransInfo.pl: Bardzo dziękujemy za rozmowę.
Koncesje czy spółki celowe
Chociaż ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym pozostaje martwa, samorządy próbują realizować inwestycje w tej formule na podstawie innych przepisów. Właśnie we współpracy z prywatnym inwestorem powstaną parkingi podziemne w Krakowie. Miasto od początku wiedziało, że nie będzie mieć pieniędzy na tę inwestycję. Sięgnęło więc do przepisów prawa zamówień publicznych, które przewidują możliwość udzielenia koncesji na roboty budowlane. Wyłoniona w trakcie negocjacji firma zgodziła się wybudować parking. W zamian przez 70 lat będzie go eksploatować i pobierać opłatę od parkujących kierowców. Kraków jest jedynym przykładem na wykorzystanie przepisów o koncesjach przy tak znaczącej inwestycji. Zazwyczaj samorządy, które planują współpracę z partnerem prywatnym, zakładają spółki celowe. Tak było w przypadku wrocławskiego aquaparku. Powstała spółka Wrocławski Park Wodny, w której 25 proc. udziałów miało miasto, a 75 proc. niemiecka firma InterSPA. Ostatecznie jednak partnerstwo się nie powiodło ?miasto zdecydowało się wykupić wszystkie udziały i rozwiązało umowę z niemieckim kontrahentem. Niepowodzenie to nie odstrasza jednak innych, o czym można było się przekonać podczas tegorocznej II edycji konkursu Dobre Praktyki PPP, gdzie zgłoszono aż 42 projekty. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będzie ich jeszcze większe ?szczególnie tych dotyczących transportu publicznego, a te najlepsze doczekają się szybkiej realizacji.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Tramwaje Śląskie
lotnisko
Katowice
Bytom

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....