TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Rybnik i Wodzisław mają bilet kolejowo-autobusowy
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 07.11.2018 08:35:44
Rybnik i Wodzisław mają bilet kolejowo-autobusowy

Współpracujące przy finansowaniu komunikacji kolejowej samorządy Rybnika i Wodzisławia Śląskiego porozumiały się z marszałkowskimi Kolejami Śląskimi nt. wspólnych biletów kolejowo-autobusowych. Bilety takie można kupować od 1 listopada, na razie testowo – do końca roku.

Wraz z tzw. korektą tegorocznego kolejowego rozkładu jazdy, wprowadzoną 10 czerwca, między Rybnikiem i Wodzisławiem Śląskim pojawiły się dodatkowe pociągi - pierwszy raz w woj. śląskim dofinansowane nie tylko przez samorząd województwa, ale też przez miasta.

Wcześniej między Rybnikiem a Wodzisławiem Śląskim kursowało siedem par pociągów Kolei Śląskich na dobę, głównie w relacji Katowice – Chałupki/Bohumin – Katowice. Od czerwcowej korekty to już 23 pary pociągów KŚ (dodatkowe pojedyncze połączenia zapewniają Przewozy Regionalne).

Wraz ze staraniami o dodatkowe kursy pociągów tamtejsze samorządy starają się poprawiać dostęp do kolei. Jak podał we wtorek rybnicki urząd miasta, z początkiem listopada w sprzedaży pojawiły się bilety, umożliwiające podróżowanie Kolejami Śląskimi oraz autobusami komunikacji miejskiej w Rybniku, w Wodzisławiu Śląskim lub w obu miastach – w zależności od opcji.

Bilet ma nazwę USB (Uniwersalny Subregionalny Bilet). Według władz miast ma ona wskazywać, że formuła współpracy jest otwarta na innych organizatorów transportu w subregionie zachodnim woj. śląskiego. Obecnie bilet, prócz pociągów Kolei Śląskich, umożliwia korzystanie z komunikacji miejskiej Zarządu Transportu Zbiorowego w Rybniku oraz z autobusów miejskich w Wodzisławiu Śląskim.

Bilet – sprzedawany na razie tylko przez Koleje Śląskie - jest dostępny w wielu wersjach. Cena każdej z nich składa się z dwóch części: z ceny biletu kolejowego oraz biletu na komunikację miejską. W zależności od uprawnienia do ulg upusty naliczane są od każdej części, np. studenci korzystają z ulgi 51 proc. w stosunku do części "kolejowej" oraz 50 proc. - w stosunku do części "miejskiej".

Pasażer może też wybrać liczne opcje związane z zasięgiem. Dostępne są np. warianty na pociągi między oboma miastami i komunikację miejską tylko w Rybniku lub tylko w Wodzisławiu. Są m.in. wersje na komunikację kolejową i autobusową w obrębie obu miast, a także rozszerzone o gminy, z którymi Rybnik podpisał porozumienia o wspólnej organizacji komunikacji.

Biletowy test

-"Obecne porozumienie można nazwać testowym. Obowiązuje do końca bieżącego roku; jest to dobry czas na docieranie się i obserwację, jak się rozwija sytuacja. Kolejarze też jeszcze pracują na przykład nad tym, by bilety USB były dostępne w punktach sprzedaży na terenie Rybnika i Wodzisławia" - zasygnalizował, cytowany, prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

"Wprowadzone rozwiązanie ma swoje zalety i wady. Szkoda, że Koleje Śląskie nie porozumiały się z Przewozami Regionalnymi, które obsługują kilka połączeń, wtedy integracja po stronie kolejowej byłaby kompletna. Liczę, że w kolejnym okresie uda się wypracować lepsze rozwiązanie" - dodał Kuczera.

Wielostronne negocjacje

Główny specjalista ds. transportu w rybnickim magistracie Bartosz Mazur zastrzegł, że już dotychczasowe negocjacje były trudne, bo porozumienie ma charakter wielostronny. Jak jednak zaznaczył, wobec rozległości Rybnika korzyści czasowe z dojazdu pociągami z oddalonych od centrum dzielnic, jak Niewiadom czy Niedobczyce, mogą być znaczne.

"W porównaniu do biletu na same autobusy trzeba dopłacić 30 zł, by oprócz wszystkich autobusów ZTZ w mieście jeździć też pociągami Kolei Śląskich na terenie miasta" - wskazał Mazur. Jak dodał, np. bilet trzydziestodniowy na strefę rybnicką (autobusy ZTZ i pociągi w granicach miasta) kosztuje 100 zł bez zniżek, 49,60 zł dla studentów i 55,20 zł dla uczniów.

Szczegółowy cennik jest dostępny na stronach Kolei Śląskich – obejmuje wszystkie możliwe warianty zasięgu oraz kombinacji ulg. Bilety można kupować w kasach biletowych na dworcach oraz u drużyn konduktorskich.

Podobne rozwiązanie działa od poniedziałku w Katowicach. Wprowadzony tego dnia do sprzedaży Bilet Katowicki to bilet kolejowy dostępny w całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, ale ważny tylko na terenie Katowic. Miasto postanowiło, by wdrożyć takie rozwiązanie wraz z uruchomieniem pierwszego tam węzła przesiadkowego - przy dworcu kolejowym w dzielnicy Ligota.

Bilety Katowickie są biletami imiennymi miesięcznymi. Bez zniżek kosztują 119 zł. Ich wprowadzenie poprzedza planowane przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię uruchomienie dla wszystkich swoich 41 miast i gmin członkowskich wspólnego biletu autobusowo-tramwajowo-kolejowego - prawdopodobnie w pierwszych miesiącach 2019 r.(PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
bilet
Rybnik
Wodzisław Śl.
GZM

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....