TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Spór o górną stację kolejki na Kasprowym Wierchu
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 05.06.2018 17:13:28
Spór o górną stację kolejki na Kasprowym Wierchu (foto: PKL)

Przed Sądem Rejonowym w Zakopanem we wtorek ruszył proces ws. zarządzania, dzierżawionym przez ABW i Straż Graniczną, pomieszczeniem w budynku górnej stacji kolejki linowej na Kasprowym Wierchu.

Polskie Koleje Linowe, które wniosły sprawę do sądu, domagają się prawa do dalszego zarządzania pomieszczeniem. Władanie nieruchomością chce przejąć starosta tatrzański.

PKL dotychczas prowadziły swoją działalność na Kasprowym Wierchu na podstawie umowy dzierżawy zawartej w 2005 r. z dyrekcją Tatrzańskiego Parku Narodowego, który występował w imieniu Skarbu Państwa oraz szefem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK). W 2013 r. PKL zostały sprywatyzowane, a właścicielem kolejek została spółka Altura, zarejestrowana w Luksemburgu, która posiada 99,78 proc. akcji. W związku ze zmianami własnościowymi, od 2015 r. reprezentantem Skarbu Państwa w odniesieniu do nieruchomości na Kasprowym Wierchu został starosta tatrzański, który kwestionuje zawartą w 2005 r. umowę dzierżawy oraz prawo PKL do poddzierżawiania tego lokalu.

Zdaniem prezesa PKL Janusza Rysia umowa dzierżawy całego budynku na Kasprowym Wierchu podpisana w 2005 r. jest w mocy do 2030 r. Starosta tatrzański twierdzi natomiast, że wraz ze zmianą właścicielską kolejek, umowa stała się nieważna. Władze PKL uważają się zatem za jedynego dzierżawcę całego budynku stacji na Kasprowym Wierchu. Prezes spółki twierdzi, że ma prawo do poddzierżawiania innych lokali.

"My nie podważamy prawa własności nieruchomości na Kasprowym Wierchu. Mamy stosowne umowy na korzystanie z tych nieruchomości, natomiast mówimy o naruszeniu posiadania. Nigdy naszą intencją nie było usuwanie służb państwowych, które są tam niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa. My pobieraliśmy symboliczną opłatę dzierżawną od służb państwowych w kwocie około 1000 zł w skali roku. PKL dba o bezpieczeństwo na górnej stacji i ważne jest, aby dzierżawcy przestrzegali naszego regulaminu. W przypadku, kiedy starosta sam podpisał umowę dzierżawy pomieszczenia dla ABW i SG, my nie wiemy, czy dzierżawca będzie się stosował do regulaminu stacji. Taka sytuacja nie miała miejsca od ponad 80 lat istnienia kolejki" – mówił na korytarzu sądowym prezes PKL Janusz Ryś.

Służby państwowe już w czasach PRL dzierżawiły pomieszczenie na Kasprowym Wierchu. Od 1991 r. PKL zawierały umowy dzierżawy pomieszczenia ze Strażą Graniczną, a od 2007 r. z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Prezes PKL zeznał przed sądem, że nigdy w historii nie było żadnych problemów z dzierżawieniem pomieszczeń przez PKL. Ryś zaznaczył także, że przez 82 lata istnienia kolejki linowej na Kasprowy Wierch o całą infrastrukturę i budynki dbały PKL.

"Zdziwiło mnie, że dopiero pod koniec 2016 r. przedstawiciel Skarbu Państwa, czyli starostwo zainteresowało się stanem budynku na Kasprowym Wierchu, robiąc inwentaryzację pomieszczeń" – mówił Ryś.

Według zeznań pracowników PKL cały budynek górnej stacji był i nadal jest zarządzany, remontowany oraz dozorowany i użytkowany przez spółkę.

Sąd odroczył rozprawę do 28 grudnia bieżącego roku.

Formalnie kolejki linowe w 2013 r. kupiła spółka Polskie Koleje Górskie (PKG) powołana specjalnie do tego celu przez cztery samorządy podhalańskie, na czele z Zakopanem. Pieniądze na zakup, czyli 215 mln zł, zapewnił fundusz inwestycyjny Mid Europa Partners. Następnie fundusz przekazał swoje akcje specjalnie powołanej do tego celu spółce Altura, zarejestrowanej w Luksemburgu. Sprzedaż PKL budziła wiele kontrowersji. Oprócz kolejek linowych na Kasprowy Wierch, do PKL należą też kolejki na Gubałówkę, Butorowy Wierch, wyciągi w Krynicy, Szczawnicy, Zawoi i Międzybrodziu Żywieckim.

Powrót kolejek "w polskie ręce" zapowiadali politycy PiS w tym Jarosław Kaczyński i Beata Szydło.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKL
Zakopane

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....