TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Spór o PKL. Minister chce pomóc w odkupieniu
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 10.10.2017 09:01:31
Spór o PKL. Minister chce pomóc w odkupieniu (foto: PKL)

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk zapewnił o woli wsparcia zakopiańskiego samorządu przy kupnie Polskich Kolei Linowych, w skład których wchodzi m.in. kolej linowa na Kasprowy Wierch.

"Wielokrotnie Prawo i Sprawiedliwość sprzeciwiało się sprzedaży PKL przez PKP, a później zapewniało o woli wsparcia wszystkich, których celem będzie przywrócenie PKL do własności samorządowej czy też własności lub współwłasności skarbu państwa" – powiedział Adamczyk.

Ofertę kupna akcji PKL zarząd powiatu tatrzańskiego złożył we wrześniu, jednak została ona jednoznacznie odrzucona przez właściciela kolejek, czyli luksemburską spółką Altura. W ostatnim czasie władze powiatu ponowiły ofertę kupna, ale dotychczas nie otrzymały odpowiedzi.

Zarząd PKL poinformował, że spółka nie otrzymała żadnej nowej propozycji dotyczącej zakupu akcji PKL, a jedynie pismo starosty tatrzańskiego, w którym starosta deklaruje chęć dalszych rozmów dotyczących zakupu PKL.

Starosta tatrzański Piotr Bąk powiedział PAP, że zarząd powiatu chce odkupić akcje PKL nawet bez wsparcia finansowego z zewnątrz. "Złożyliśmy ofertę zawierająca konkretną sumę. W każdym handlu trzeba negocjować i zbliżać się do ceny. My sporządziliśmy rzetelną wycenę spółki i ona jest bazą do dalszej dyskusji. Czy negocjacje będą podjęte, to już zależy od spółki Altura. Jesteśmy gotowi do nabycia stu procent akcji PKL. Nasza propozycja został złożona w sposób formalny i takiej też odpowiedzi oczekujemy" – zaznaczył starosta.

Wyceny PKL na zlecenie starostwa tatrzańskiego dokonała jedna z czołowych polskich firm audytorskich z Warszawy. Po wynegocjowaniu kwoty, zarząd powiatu tatrzańskiego chce, aby nabywcą akcji była spółka składająca się z powiatu oraz wszystkich gmin tegoż powiatu czyli: Zakopane, Poronin, Kościelisko, Bukowina Tatrzańska i Biały Dunajec oraz Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Formalnie spółkę Polskie Koleje Linowe kupiła w 2013 r. spółka Polskie Koleje Górskie powołana przez cztery samorządy podhalańskie, na czele z Zakopanem. Pieniądze na zakup, czyli 215 mln zł, zapewnił fundusz inwestycyjny Mid Europa Partners. Następnie fundusz przekazał swoje akcje specjalnie powołanej do tego celu spółce Altura, zarejestrowanej w Luksemburgu, która jest posiadaczem 99,78 proc. akcji spółki.

W kwietniu br. górna stacja kolei głównej na szczycie Kasprowego Wierchu oraz kolej krzesełkowa w Kotle Goryczkowym, przeszła na własność Skarbu Państwa i PTTK. Wcześniej stan prawny własności co do tych nieruchomości i budynków stanowiących infrastrukturę kolejki był nieuregulowany. Pomimo zakupu akcji przez zagraniczną spółkę Altura, grunty, infrastruktura i budynki na Kasprowym Wierchu pozostawały własnością PKP i PTTK, de facto były dzierżawione przez PKL.

Oprócz kolejek linowych na Kasprowy Wierch, do PKL należą też kolejki na Gubałówkę, Butorowy Wierch, wyciągi w Krynicy, Szczawnicy, Zawoi i Międzybrodziu Żywieckim.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKL
Zakopane

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....