TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Święta Bożego Narodzenia nie przerwały strajków we Francji
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 26.12.2019 13:20:17
Święta Bożego Narodzenia nie przerwały strajków

W święta Bożego Narodzenia strajkujący w wielu branżach we Francji wciąż mówią "nie" władzom chcącym przeprowadzić reformę systemu emerytalnego. W spalonej w kwietniu br. katedrze Notre Dame w Paryżu po raz pierwszy od ponad 200 lat nie odprawiono pasterki.

Według bezpłatnego dziennika "20 Minutes" w Marsylii strajkujący kolejarze, dokerzy i "żółte kamizelki" zebrali się na wspólny posiłek wigilijny. Ucztowali przed zablokowaną przez strajkowiczów bramą nr 2C Portu Marsylskiego. Na aperitif pili pastis, czyli typowy dla Prowansji, rozcieńczony likier anyżkowy, zagryzali fistaszkami, a następnie jedli zupę cebulową i ostre kiełbaski.

"Ta uczta wigilijna jest oznaką siły, solidarności, zdecydowania. To nie jest przerwa w akcji. Wciąż strajkujemy" - podkreśliła cytowana przez gazetę 42-letnia delegatka związków zawodowych CGT Beatrix Marques.

A w Paryżu strajkujący od 5 grudnia artyści opery odegrali i odtańczyli we wtorek przed budynkiem teatru IV akt baletu "Jezioro Łabędzie" Piotra Czajkowskiego. "Był to bardzo oryginalny sposób pokazania sprzeciwu wobec reformy emerytur" – pisze dziennik "Le Parisien". "Orkiestra symfoniczna, 40 baletnic w śnieżnobiałych strojach i tłum bijących brawa Paryżan oraz kierowców, jeszcze bardziej blokujących i tak już zakorkowane ulice centrum stolicy" – relacjonuje gazeta.

Przyklejone na murach gmachu opery transparenty głoszą: "Opera strajkuje" i "Kultura w niebezpieczeństwie". "Jeżeli chce się dalej oglądać na scenie śliczne tancerki i przystojnych tancerzy, to nie możemy ciągnąć do 64 lat, to po prostu niemożliwe" - mówił "Le Parisien" baletmistrz i delegat do kasy emerytalnej Alexandre Carniato.

Reforma, którą przygotowuje rząd, ma zlikwidować wszelkie specjalne systemy, pozwalające na wcześniejsze odejście na emeryturę. System, z którego korzystają artyści operowi, jest jednym z najstarszych; wprowadzony został przez Ludwika XIV w roku 1698 r. i pozwala na zakończenie pracy w wieku 42 lat.

Komentatorka Francoise Fressoz wskazuje na stronie internetowej dziennika "Le Monde", że "odnowa modelu społecznego była wyborczą obietnicą Emmanuela Macrona", kandydata liberalnego i centrowego ruchu LREM. "Jednak w obecnym konflikcie prezydent ma przeciw sobie całą lewicę i dużą część opinii publicznej" - zaznacza. "Niezależnie od tego, jak skończy się obecna potyczka wokół reformy emerytalnej, władza wykonawcza już przegrała bitwę; zamiast złagodzenia stosunków społecznych, strajki w ołów zmieniły złoto kampanii prezydenckiej" - ocenia publicystka.

W Boże Narodzenie Paryż praktycznie wciąż pozbawiony jest metra, autobusy jeżdżą rzadko i są zatłoczone. Nie kursuje wiele pociągów dalekobieżnych i jeszcze więcej kolei podmiejskich.

Straty spowodowane strajkami trudne są do obliczenia i ich oszacowanie możliwe będzie dopiero za jakiś czas. Nie ulega wątpliwości, że nie nadrobią ich kupcy, którzy pozostali z prezentami gwiazdkowymi, po które nie przyjechali zablokowani strajkami klienci. Francuskie koleje państwowe SNCF wyliczają dotychczasowe straty na 400 mln euro.

Dodatkowo smutkiem napawa fakt, że po raz pierwszy od ponad 200 lat nie odbyła się pasterka w paryskiej katedrze Notre Dame, poważnie zniszczonej podczas pożaru w kwietniu. Msza przeniesiona została do pobliskiego kościoła Saint-Germain l'Auxerrois, ale wielu wiernych najpierw poszło pod katedrę. Wychodząc z pasterki, mówili: "Modliliśmy się za Notre Dame".Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Francja
strajk

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....