TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Transport w budżecie Podlasia na 2018 roku
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 28.11.2017 11:32:51
Transport w budżecie Podlasia na 2018 roku

Rekordowy pod wieloma względami, prorozwojowy, ambitny, z dużym deficytem związanym z inwestycjami, ale bezpieczny - mówił w poniedziałek marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński o projekcie budżetu regionu na 2018 r.

Dochody mają wynieść ponad 825 mln zł, a wydatki 979,5 mln zł. Deficyt, największy z dotychczasowych, planowany jest na poziomie 153,8 mln zł i będzie pokryty z kredytów - przypomniał marszałek województwa. Planowane zadłużenie województwa na koniec roku to 190 mln zł. Marszałek powiedział, że województwo jest najmniej zadłużonym regionem w Polsce i takim zostanie w 2018 r., mimo zwiększenia poziomu zadłużenia.

Marszałek mówił, że na inwestycje ma być przeznaczonych ok. 600 mln zł, z czego 540 mln zł na drogi wojewódzkie. 470 mln zł na inwestycje ma pochodzić z UE.

"To budżet rekordowy prawie we wszystkich podstawowych parametrach. Mam nadzieję, że założenia zostaną przez państwa zaakceptowane, a zrealizowane inwestycje będą sukcesem wszystkich radnych sejmiku" - powiedział Leszczyński.

Planowany budżet nazwał "proinwestycyjnym", bo większość wydatków jest przeznaczona na inwestycje, zwłaszcza na drogach wojewódzkich, w szpitalach, instytucjach kultury. Jego zdaniem to także budżet "ambitny", bo planowane dochody są najwyższe w historii, także największe w historii wydatki, z czym sią wiąże "również wysoki deficyt" - mówił marszałek.

Leszczyński podkreślał, że budżet jest nastawiony na rozwój regionu, bo nowe drogi, które powstaną, ale też lotnisko Krywlany, do budowy, którego samorząd dołoży w 2018 r. miastu Białystok 16 mln zł, poprawią warunki komunikacyjne. A to - jak mówił - ma znaczenie dla potencjalnych inwestorów. Zaznaczył, że samorząd nie jest i nie może być - bo tak stanowi prawo - inwestorem takim jak komercyjne firmy, ale może tworzyć warunki do rozwoju.

"Przyjęto bardzo ambitny plan inwestycyjny i to się chwali. Ale wydatki bieżące powinny być tak skrojone, aby mogły być pokryte z bieżących dochodów województwa" - mówiła szefowa opozycyjnego klubu PiS Elżbieta Kaufman - Suszko. Dodała, że zgadza się z tym, iż należy wykorzystać dodatkowe środki zewnętrzne na inwestycje i wtedy uzasadnione jest planowanie budżetu pod takie potrzeby. Pytała o to, jak Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich jest przygotowany organizacyjnie do tak dużych inwestycji drogowych.

"My jako klub radnych będziemy zgłaszać wniosek o zmniejszenie budżetu co najmniej do poziomu wysokości środków niezbędnych na realizację inwestycji, do których uznajemy, że jest to uzasadnione" - powiedziała radna.

Marszałek Leszczyński mówił, że 540 mln zł na inwestycje na drogach wojewódzkich to "bardzo ambity wysiłek", na niespotykaną dotąd skalę w regionie. Blisko 428 mln zł z tej kwoty ma pochodzić z UE.

Radny PiS Marek Komorowski mówił, że projekt budżetu jest "odważny, można powiedzieć nawet bardzo odważny, ale trzeba też się zapytać, czy nie za odważny".

"To budżet konieczny, ażeby wykorzystać ostatnie tak duże fundusze unijne" - mówił marszałek. Zapewnił, że budżet jest jednocześnie "bezpieczny". "Planowany deficyt nie zrujnuje finansów województwa na przyszłość" - ocenił Leszczyński.

W podlaskim sejmiku rządzi koalicja PSL-PO, PiS jest w opozycji.

Przewodniczący sejmiku Jarosław Dworzański powiedział, że drugie czytanie projektu budżetu, prezentacja opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej, poprawki i głosowanie odbędzie się na sesji przed Bożym Narodzeniem.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
budżet
Podlaskie

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....