TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Trzeci dzień ŚKUP
PAP - Opublikowano: 04.11.2015 09:14:36 2 komentarze
Trzeci dzień ŚKUP

Poniedziałek był pierwszym dniem, w którym Karta - wydana już dla ponad 5 tys. osób - zaczęła działać jako nośnik elektronicznych biletów okresowych w pojazdach komunikacji miejskiej jeżdżących na zlecenie KZK GOP.

Śląska Karta Usług Publicznych (ŚKUP) to przedsięwzięcie organizatora komunikacji miejskiej w aglomeracji katowickiej - Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (KZK GOP). Obok Związku w różnym zakresie w projekcie ŚKUP uczestniczą samorządy miast regionu.

Poniedziałek był pierwszym dniem, w którym Karta - wydana już dla ponad 5 tys. osób - zaczęła działać jako nośnik elektronicznych biletów okresowych w pojazdach komunikacji miejskiej jeżdżących na zlecenie KZK GOP. Jak poinformowała PAP rzeczniczka tej instytucji Anna Koteras, na początku nie zadziałała prawidłowo m.in. część z zainstalowanych w autobusach i tramwajach czytników kart.

"W niektórych pojazdach pojawiły się problemy z czytnikami, natomiast w pozostałych system działa dobrze - funkcjonuje, bilety są sczytywane" - zaznaczyła Koteras. "Ja dzisiaj jechałam czterema czy pięcioma tramwajami i trzema czy czterema autobusami: w jednym autobusie zgubił się, nie działał sygnał GPS" - wskazała rzeczniczka.

Problemy nie przekładają się na pasażerów

Przedstawicielka KZK GOP zastrzegła, że w żadnym przypadku problemy związane z funkcjonowaniem systemu nie przełożą się na ewentualne konsekwencje dla pasażerów. Jeżeli pasażer ma bowiem kartę z zakodowanym na niej biletem, a system nie odnotował jej zbliżenia do czytnika z powodu usterki, kontroler sprawdza tylko zapisany na karcie bilet własnym czytnikiem.

"Kontrolerzy zobaczą wtedy, że ten bilet jest. Jeżeli tak i nie został sczytany z powodów technicznych - nie ma najmniejszego problemu" - zapewniła Koteras. "Zostały wdrożone procedury, żeby nie obciążać pasażerów karami za to, że w pewnym momencie system mógł zawieść" - podkreśliła. "To początek, prosimy więc pasażerów o wyrozumiałość" - dodała.

Wydawanie kart mieszkańcom konurbacji katowickiej rozpoczęło się z początkiem października br. Przed poniedziałkiem wydano ich 5 150 egzemplarzy, w tym ok. 600 kart niespersonalizowanych. Karty spersonalizowane zawierają dane osobowe - imię, nazwisko oraz zdjęcie użytkownika. Aby je uzyskać trzeba złożyć wniosek. Na tę kartę można kupować wyłącznie bilety imienne, a korzystać z niej może tylko właściciel.

Karta niespersonalizowana wydawana jest za kaucją (20 zł), jednak bez żadnych dodatkowych formalności. Jest to karta na okaziciela, nie zawiera żadnych danych osobowych. Może jej używać dowolna osoba, która w danej chwili będzie posiadać kartę. Od pierwszych dni października posiadacze kart mogli już zasilać finansowo swoje konta i kupować bilety okresowe ważne od listopada.

Wprowadzane w listopadzie elektroniczne bilety okresowe są tańsze niż ich papierowe odpowiedniki, które nadal pozostaną w sprzedaży, jednak z czasem mają być wycofywane. Możliwość zapłaty za przejazdy jednorazowe oraz opłaty i usługi gminne za pomocą karty ŚKUP mają być dostępna od stycznia 2016 r.

Wcześniej ŚKUP ma natomiast zyskiwać możliwość płatności nią za parkowanie w niektórych miastach konurbacji katowickiej. Według wcześniejszych danych koordynatora przedsięwzięcia najpierw, od poniedziałku, funkcjonalność ta miała ruszać w Tychach i Piekarach Śląskich, potem też w Chorzowie, Katowicach, Bytomiu i Zabrzu.

Karta miała zacząć funkcjonować wiosną 2013 r.

Umowę na dostarczenie i wdrożenie Śląskiej Karty Usług Publicznych podpisano z konsorcjum Asseco Poland i BRE Banku (obecnie mBank) 9 stycznia 2012 r. Karta miała zacząć funkcjonować wiosną 2013 r. Urząd marszałkowski woj. śląskiego, który zarządza środkami unijnymi m.in. na ten projekt, aneksował terminy jego zakończenia.

Pierwotnie szacowana wartość projektu to 189,6 mln zł (wdrożenie systemu i utrzymanie go przez 65 miesięcy). Dofinansowaniem z UE objęte jest samo wdrożenie systemu (szacunkowo 149,3 mln zł). Przewidziana kwota unijnego wsparcia ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2007-2013 to 97,8 mln zł. Według KZK GOP ostateczny koszt może być nieco niższy od tych wartości.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
KZK GOP
śląskie
ŚKUP
  • Dariusz – 20.11.2015

    ŚKUP to totalna porażka wykonawców i ekstremalna porażka KZK GOP a co za tym idzie 4 milionowej aglomeracji. Dzisiaj nie trzeba jeździć do stolicy by zobaczyć jak takie systemy powinny działać. Mieszkam w prawie 200000 Gliwicach i mamy tu zaledwie 4 tablice na których próżno szukać dynamicznej informacji o czasie przyjazdu. Odpowiedzialni za projekt powinni ponieść surowe konsekwencje. Zmarnowano ogromne dotacje na system który nie odpowiada żadnym standardom. Włodarze KZK GOP powinni jechać uczyć się jak takie systemy powinny działać do dużo mniejszych ośrodków np. do Jaworzna, Mielca, Nowego Sącza. Szkoda, że miliony mieszkających tu osób znów zostało potraktowanych instrumentalnie - zarobili ci którzy mieli zarobić a ludzie dalej mają swoje tabliczki na przystankach i bilety w kioskach.

  • pasażer – 21.11.2015

    KZK GOP poprostu uważa że ten cały śkup poprawi mu wizerunek i jakość tylko od tego że.... go wprowadzą. A nie lepiej było inwestować w tabor? Remontować zdegradowane torowiska tramwajowe? Wdrożyć jakiś system informacji przystankowej? Ta karta jest fanaberią która powinna być brana pod uwagę w trzeciej kolejności.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....