TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Unijna kasa na ekotransportowe projekty na Śląsku
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 10.05.2018 18:06:29
Unijna kasa na ekotransportowe projekty na Śląsku

Podział 295 mln zł dofinansowania z unijnych środków do 95 wybranych ekologicznych inwestycji z centralnej części woj. śląskiego zatwierdził zarząd tego regionu. Największą dotację, 47,8 mln zł, dostaną Katowice - na Katowicki Inteligentny System Zarządzania Transportem.

Jak wynika z czwartkowej informacji urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego, pieniądze rozdzielono w dwóch konkursach tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) obecnego Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 (to instrument, w którym samorządy lokalne w znacznej mierze decydują o podziale dostępnych środków).

Konkursy te dotyczyły rozwoju infrastruktury transportu niskoemisyjnego oraz poprawy efektywności energetycznej w budynkach infrastruktury publicznej i mieszkaniowej.

Z tego pierwszego źródła dofinansowanie łączną kwotą ponad 122,7 mln zł zapewniono dziesięciu inwestycjom. Największa z nich, Katowicki Inteligentny System Zarządzania Transportem za 56,5 mln zł, obejmując wybrane ciągi ulic i skrzyżowań, ma poprawić jakość transportu publicznego oraz płynność ruchu w stolicy regionu.

Ponad 30 mln zł dofinansowania z tego źródła otrzymał też samorząd Czeladzi. Szacowanym kosztem ponad 35,4 mln zł miasto to chce zbudować punkt przesiadkowy A-T-R (autobus-tramwaj-rower) przy tamtejszej pętli tramwajowej i dwa punkty A-R (autobus-rower) wraz z przedsięwzięciami towarzyszącymi (budowa dróg rowerowych towarzyszących i łączących węzły przesiadkowe oraz innej infrastruktury rowerowej).

Ponadto przy wsparciu tej części środków ZIT powstaną centra przesiadkowe w Bieruniu, Czeladzi, Mikołowie, Pyskowicach, Lublińcu, Herbach, Sośnicowicach i Knurowie.

Kolejnych 85 projektów, które wybrano do dofinansowania łączną kwotą ponad 173 mln zł, to inwestycje związane z poprawą efektywności energetycznej w budynkach infrastruktury publicznej i mieszkaniowej.

Jak wynika z czwartkowej informacji koordynującego procedurę obu tych konkursów Związku Subregionu Centralnego Woj. Śląskiego, dofinansowane inwestycje w drugim z nich to głównie termomodernizacje obiektów publicznych: przedszkoli, szkół, szpitali, budynków administracyjnych, a także budynków komunalnych. Celem jest tu zmniejszanie emisji szkodliwych substancji do środowiska oraz kosztów związanych z zakupem energii.

Mniejszą popularnością w tym konkursie cieszyły się projekty zakładające instalacje odnawialnych źródeł energii oraz przyłączanie do sieciowych źródeł ciepła. Dofinansowanie na OZE otrzymały Miasteczko Śląskie, Mysłowice, Katowice, Bytom oraz gmina Psary. Na przyłączenia do sieciowych źródeł ciepła zdecydowały się Katowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska oraz Siemianowice Śląskie.

Jak ocenił, cytowany w informacji samorządu województwa, marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa, oparte o fundusze europejskie działania i inicjatywy związane z komunikacją miejską, centrami przesiadkowymi, efektywnością energetyczną budynków czy budową instalacji OZE "mogą zmienić nasze środowisko".

"Gratuluję beneficjentom tego naboru, a pozostałych zapraszam do aplikowania o dofinansowanie. To korzyść dla nas wszystkich" – zachęcił Saługa, nawiązując do kolejnych naborów projektów w obu tych dziedzinach.

Do 10 grudnia br. w subregionie centralnym woj. śląskiego można bowiem składać kolejne projekty z obszaru efektywności energetycznej. W tym rozdaniu do dyspozycji wnioskodawców będzie ponad 68 mln zł.

Inny trwający już nowy nabór ZIT dotyczy transportu niskoemisyjnego. W dwóch rundach – od 30 kwietnia do 20 sierpnia i od 1 października do 28 grudnia samorządy i ich jednostki czy organizacje mogą składać wnioski o dotacje na: infrastrukturę transportu zbiorowego (np. węzły przesiadkowe, drogi rowerowe, parkingi Park&Ride i Bike&Ride, buspasy, systemy rowerów miejskich), inteligentne systemy transportowe i zakup taboru autobusowego. Łącznie do podziału będzie tu ponad 291 mln zł.

Narzędzie ZIT zakłada znaczny udział w wyborze projektów samorządów lokalnych. W woj. śląskim wykorzystywane jest we wszystkich subregionach (w największym subregionie centralnym pod nazwą Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych - ZIT; w pozostałych jako Regionalne Inwestycje Terytorialne – RIT).

W woj. śląskim poprzez lokalne samorządy wdrażające ZIT i RIT rozdzielanych jest ok. 32 proc. środków tamtejszego RPO na lata 2014-2020 (RPO). Dostały one do podziału łącznie 1,1 mld euro.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Śląskie
Unia Europejska
dofinasnowanie

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....