TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

W CH Zajezdnia wystawa śladem konkretnego bohatera
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 27.01.2019 13:04:42
W CH Zajezdnia wystawa śladem konkretnego bohatera (foto: wroclaw.pl)

Główną wystawę w Centrum Historii Zajezdnia można zwiedzić, idąc śladem jednego z sześciu konkretnych bohaterów. Wystawa zatytułowana "Wrocław 1945-2016" opowiada o przesiedleniu Kresowian i powojennej historii miasta.

Rzecznik prasowy CH Zajezdnia Juliusz Woźny poinformował w czwartek PAP, że specjalnie utworzone ścieżki edukacyjne przetestują w piątek - jako pierwsi - wrocławscy licealiści, a następnie będą one dostępne dla wszystkich zwiedzających.

"Od teraz, ekspozycję można zwiedzić podążając śladem jednego z sześciu bohaterów. Każdy z nich w innych okolicznościach znalazł się we Wrocławiu, dlatego wybierając konkretną postać możemy poznać jej perspektywę i sposób patrzenia na historię miasta i Dolnego Śląska" - powiedział Woźny.

Dodał, że do tej pory przygotowane zostały trasy: lwowskiego matematyka Hugo Steinhausa, żołnierza Armii Krajowej i byłego ministra ds. kombatantów Jerzego Woźniaka, aktorki i pisarki Ewy Szumańskiej, kardynała Bolesława Kominka, pływaka i rekordzisty świata Marka Petrusewicza i oraz artysty malarza Jan Jaromira Aleksiuna.

Planowane są też kolejne ścieżki związane w innymi postaciami. Wystawa "Wrocław 1945-2016" jest interaktywną ekspozycją stałą CH Zajezdnia i opowiada o przesiedleniu Kresowian ze wschodnich Kresów II RP oraz o powojennej historii miasta. Rocznie ogląda ją kilkadziesiąt tysięcy osób.

Wystawa składa się z ośmiu części ułożonych chronologicznie. Pierwsza część wprowadza widza w historię spokojnego miasteczka na Kresach Wschodnich w czasach II RP. Jego mieszkańcy musieli się zmierzyć z realiami II wojny światowej, a później także przesiedleń i migracji.

Wielu Polaków z Kresów znalazło swój nowy dom we Wrocławiu i ich losom poświęcona jest część pt. "Obce miasto", która opowiada o pierwszych powojennych latach w stolicy Dolnego Śląska. O czasach PRL-u opowiadają z kolei części "Za żelazną kurtyną" oraz "Miasto nad Odrą 1945-1980". Odwiedzający zapoznają się m.in. z historią pojednania polsko-niemieckiego i listu biskupów polskich do niemieckich, działalnością Radia Wolna Europa i opowieścią o epidemii czarnej ospy, która wybuchła w 1963 r. we Wrocławiu. Szczególne miejsce na wystawie zajmują losy Solidarności we Wrocławiu, ponieważ Centrum Historii Zajezdnia powstała w dawnej zajezdni MPK przy ul. Grabiszyńskiej, gdzie w sierpniu 1980 r. strajk pracowników rozpoczął kierowca Tomasz Surowiec. To dawna hala napraw autobusów została zaadaptowana na obecne muzeum, a dla upamiętnienia rodzącej się Solidarności całe centrum wystawiennicze ma powierzchnię 1980 m kw.

Na wystawie można zwiedzić m.in. klasę szkolną z oryginalnymi ławkami z pierwszej powojennej polskiej szkoły na terenach tzw. Ziem Zachodnich, sklep mięsny rodem z PRL, dawny przystanek, pokój opozycjonisty, a nawet celę więzienną. Są też pamiątki należące do znanych osób, które związane były z miastem. Jest to np. czekan himalaisty Janusza Fereńskiego, z którym wszedł na Broad Peak w 1975 r., gdy ośmiotysięcznik zdobyła pierwsza polska ekipa złożona z samych wrocławian. Inną pamiątka są buty kolarskie Ryszarda Szurkowskiego, wielokrotnego medalisty MŚ i IO.

Zwiedzając wystawę będzie można zajrzeć np. do szuflady wybitnego poety Tadeusza Różewicza, w której znalazły się m.in. jego okulary, kolekcja pocztówek z osobistymi adnotacjami czy lusterko z Claudią Cardinale i mini tomik dowcipów o blondynkach. Przedmioty te przekazała wnuczka poety Julia Różewicz.

Centrum Historii Zajezdnia otwarto w 2016 r., a przebudowa obiektu kosztowała 36 mln zł.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
zajezdnia
wystawa

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....