TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Warszawa-Berlin. 25 lat partnerstwa
UM WARSZAWA TransInfo.pl - Opublikowano: 27.04.2016 15:49:32
fot. UM Warszawa

Dwadzieścia pięć lat temu podpisano umowę o współpracy pomiędzy Warszawą a Berlinem. Srebrny jubileusz będzie obchodzony w obu stolicach. Przygotowano wiele atrakcji dla mieszkańców ? spektakli, wystaw i koncertów.

W jubileuszowym - 2016 roku odbędą się liczne, wspólne festiwale i wystawy. Na deskach stołecznego Teatru Nowego będzie można zobaczyć instalacje i spektakle artystów niemieckich, a w lipcu w Deutsche Bank Kunsthalle zostanie otwarta wystawa przygotowana przez stołeczną Zachętę. Wspólne projekty zrealizują m.in. Teatr Powszechny i Maxim Gorki Theater oraz Instytut Polski w Berlinie i Instytut Goethego w Warszawie.


Miasto zorganizowało specjalny konkurs na przedsięwzięcia związane z 25-leciem partnerstwa i sfinansuje dziewięć projektów artystycznych autorstwa Fundacji Inicjatyw Kulturalnych Plaster, Fundacji Bęc Zmiana, Fundacji Polskiej Sztuki Nowoczesnej, Fundacji Rozwoju Teatru NOWA FALA, Fundacji Scena Współczesna, Stowarzyszenia Format Zero, Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów, Stowarzyszenia Plan B i Fundacji Badań Przestrzeni Publicznej TU (przeznaczy na to łącznie 500 tys. zł).


Stolice będą również współpracowały w zakresie edukacji. Zorganizowano staże dla młodych nauczycieli z Warszawy i Berlina, rozpoczęto prace nad wspólnym przewodnikiem po obu miastach (25 miejsc na 25 lecie), a jesienią odbędą się zajęcia dla nauczycieli w ramach programu ?Kompetencje międzykulturowe nauczycieli w wielokulturowych miastach ? Warszawa-Berlin?. W stolicy, od 3 do 8 maja gościć będą przedstawiciele młodzieżowego parlamentu Berlina.


W sobotę i niedzielę, 7 i 8 maja Warszawę odwiedzi burmistrz Berlina - Michael Müller. Honorowy gość, wspólnie z prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz w sobotę weźmie udział w Paradzie Schumana (godz. 12.00) oraz debacie dotyczącej wyzwań stojących przed europejskimi metropoliami, która odbędzie się o godz. 16.00-17.30 w siedzibie Marzycieli i Rzemieślników przy ul. Brackiej 25. Prezydent wraz z burmistrzem otworzą również Koncert Europejski w Multimedialnym Parku Fontann na Podzamczu (początek o godz. 20.00).


Tego samego dnia na ulice stolicy wyjedzie po raz pierwszy piętrowy MAN z Berliner Verkehrsbetriebe (BVG), który pojedzie w paradzie, a później ? przez dwa tygodnie - będzie woził warszawiaków na linii 180 (na skróconej trasie: Wilanów ? Esperanto). Autobus weźmie też udział w Nocy Muzeów (14 maja).


25 i 26 czerwca w Warszawie zostanie zorganizowany turniej piłkarski o puchar Prezydenta m.st. Warszawy w którym będą rywalizowały młodzieżowe zespoły U-13 i U-15 z Niemiec i Polski (m.in. Hertha Berlin, TSC Berlin, TEAM Frankfurt, Szkoła im. Willy?ego Brandta w Warszawie, Polonia Warszawa, Stomil Olsztyn, Ursus Warszawa i Znicz Pruszków).


Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz odwiedzi Berlin na początku lipca. 1 lipca kursowanie ulicami Berlina rozpocznie stołeczny Solaris Miejskich Zakładów Autobusowych. Natomiast 2 lipca o godz. 15.00 w Tee-Haus w Parku Tiergarten odbędzie się koncert fortepianowy, podczas którego wystąpią pianiści z Warszawy.

Od 22 lipca berlińczycy będą mogli oglądać wystawę polskiej sztuki współczesnej pt. ?Wspólne sprawy? a 26 sierpnia w berlińskim Parku am Gleisdreieck rozpocznie się 10-dniowy festyn z Radiem Eins, którego gościem honorowym będzie Warszawa.


We wrześniu w stolicy zostaną zorganizowane warsztaty z udziałem ekspertów z obu miast.


17 czerwca 1991 r. Rzeczypospolita Polska i Republika Federalna Niemiec podpisały Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

12 sierpnia 1991 r. prezydent Stanisław Wyganowski i burmistrz Eberhard Diepgen podpisali Umowę o Przyjaźni i Współpracy pomiędzy Warszawą i Berlinem, która uregulowała kwestie związane ze współpracą w dziedzinie gospodarki i technologii, planowania przestrzennego, komunikacji miejskiej, budownictwa i budownictwa mieszkaniowego, zaopatrzenia i oczyszczania miasta, ochrony środowiska, kultury, sportu, oświaty, szkolnictwa wyższego i nauki oraz pielęgnowania dziedzictwa kulturowego. Natomiast w lutym 1994 r. dodatkowe Porozumienie o współpracy w dziedzinie komunikacji zawarły MZK Warszawa i Berliner Verkehrsbetriebe (BVG).


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Warszawa
Berlin

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....