TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Wolna niedziela komplikuje transport zbiorowy
TransInfo,pl - Opublikowano: 13.03.2018 11:14:29
Wolna niedziela a zbiorowy transport

W zeszłą niedzielę po raz pierwszy mieliśmy ustawową wolną niedzielę, która spowodowała, że część firm skasowała nierentowne kursy, a w sobotę wyraźnie wzrosła liczba pasażerów w miastach. O komentarz do tej sytuacji poprosiliśmy firmę doradczą TRAKO Projekty Transportowe.
  z Wrocławia.

Na początek problemy. W związku z wprowadzeniem ustawy ograniczającej handel w niedziele działania podjął rzeszowski PKS, który mocno przyciął niedzielną siatkę połączeń. Swoje działania tłumaczy niską frekwencją i brakiem rentowności połączeń.

Z kolei w Poznaniu w związku z zamknięciem galerii handlowych w niektóre niedziele, inaczej kursują autobusy, które dowożą do nich klientów. - "W ustawowe dni wolne od handlu komunikacja miejska i podmiejska funkcjonować będzie według świątecznego rozkładu jazdy z następującymi ograniczeniami: autobusy linii nr 80 kursować będą tylko do przystanku Rudnicze, autobusy linii nr 81 kursować będą tylko do przystanku Szwajcarska Szpital, autobusy linii nr 84 kursować będą z pominięciem przystanku Szwajcarska Centrum Handlowe, autobusy linii nr 611 kursować będą tylko do przystanku Luboń/Żabikowo, autobusy linii nr 703 kursować będą z pominięciem przystanku Sycowska Centrum Handlowe, autobusy linii nr 811, 812, 813 kursować będą z pominięciem przystanku Swadzim/Auchan" - zapowiada Zarząd Transportu Miejskiego.

Komunikacyjna niekonsekwencja

Niekonsekwencja w traktowaniu niedzieli przez ustawodawcę powoduje, że jest to trudny "orzech do zgryzienia" dla organizatorów komunikacji. W przeddzień wolnej niedzieli - czyli w sobotę - wzrasta liczba pasażerów, i w zasadzie można byłoby się pokusić - podobnie jak to jest niektórych w Niemczech - o powszedni rozkład jazdy. Z kolei w wolna niedzielę zamiera - ale nie co tydzień, tylko co dwa tygodnie. I jak to wszystko zgrać? O komentarz poprosiliśmy Tomasza Szelukowskiego z firmy TRAKO Projekty Transportowe:

-"Wprowadzane właśnie ograniczenie handlu z pewnością wpłynie na zmniejszenie liczby pasażerów w transporcie publicznym w niedziele niehandlowe. Obserwując zachowania mieszkańców miast w państwach, w których od wielu lat funkcjonuje zakaz handlu w dużych sklepach w niedziele, należy spodziewać się zwiększonego zapotrzebowania na przejazdy komunikacją zbiorową w soboty, W wielu niemieckich miastach częstotliwości kursowania autobusów i tramwajów w soboty w ciągu dnia są ustalone na identycznym poziomie jak w dni robocze, co zachęca mieszkańców do wybierania komunikacji miejskiej przy podróżach realizowanych do ośrodków handlu i w sprawach towarzyskich. Pewną trudność dla organizatorów transportu publicznego w Polsce będzie sprawiało przejściowe wdrażanie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, która zakłada pełen zakaz dopiero w 2020 r., co oznacza, że rozkład popytu w soboty i niedziele będzie mocno zróżnicowany. Prawdopodobnie wiele Polaków będzie częściej wybierać się na zakupy w soboty, niezależnie od funkcjonowania sklepów w niedziele.

Jest jeszcze jeden aspekt mogący wymusić zmiany w ofercie przewozowej komunikacji zbiorowej – wiele centrów handlowych wydłuży godziny funkcjonowania w soboty, co być może będzie wymagało wydłużenia funkcjonowania linii dziennych" - zauważa Tomasz Szelukowski.

Niedzielna ustawa

I podstawa prawna. W 2018 r. weszła w życie ustawa ograniczająca handel w niedziele. Zgodnie z nią handel w niedziele będzie ograniczany - do dwóch niedziel w miesiącu w tym roku i jednej niedzieli w miesiącu w 2019 r. Od 2020 r. będzie obowiązywał zakaz handlu w niedziele z pewnymi odstępstwami.

Zgodnie z nowym prawem w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia, a od 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku. Od 2020 roku wolne od handlu będą tylko: dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo - ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia. Ponadto - jak zapisano w ustawie - w Wigilię Bożego Narodzenia oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc handel będzie możliwy tylko do godz. 14.

W niedziele zrobimy jednak zakupy w placówkach handlowych zlokalizowanych na dworcach, w portach i przystaniach morskich, w portach lotniczych, w strefach wolnocłowych, w środkach komunikacji miejskiej, autobusowej, kolejowej, rzecznej, morskiej i lotniczej, a także na morskich statkach handlowych, statkach powietrznych, platformach wiertniczych i innych budowlach morskich. Spod zakazu wyłączono także sprzedaż ryb zarówno "z burty" oraz z punktów pierwszej sprzedaży.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł., a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
ustawa
badania
TRAKO

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....