TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Wrocławska zajezdnia strajkuje, czyli jubileusz Solidarności
TransInfo.pl - Opublikowano: 26.08.2020 12:00:33
Wrocławska zajezdnia strajkuje, czyli jubileusz Solidarności; fot. CHZ

Od 26 sierpnia otwarta będzie multimedialna wystawa "Zajezdnia strajkuje" przygotowana w Centrum Historii Zajezdnia - miejscu, gdzie dokładnie przed 40 laty rozpoczęli swój strajk kierowcy MPK we Wrocławiu. W ramach jubileuszu zaplanowano też inne wydarzenia.

Dyrektor Centrum Historii Zajezdnia dr Marek Mutor we wtorek, 25 sierpnia.  na konferencji prasowej podkreślił, że po to, by opowiedzieć tę wciąż mało znaną historię w sposób wiarygodny i interesujący organizatorzy postawili na innowacyjne rozwiązania oraz udział gwiazd polskiego kina min. Rafała Zawieruchy, Krzysztofa Czeczota, Anny Próchniak i - w roli narratora wystawy - Kazimierza Kaczora.

Narodziny solidarności

-"Idea solidarności jest dziś niezwykle aktualna, a narodziny Solidarności we Wrocławiu w 1980 roku mają dla naszego miasta wymiar szczególny, przyczyniły się bowiem do budowania i utrwalenia jego polskiej tożsamości" - powiedział Mutor.

Dr Andrzej Jerie, zastępca dyrektora ds. programowych oraz autor wystawy powiedział, że o samym strajku jest niewiele pisanych, udokumentowanych źródeł informacji, dlatego organizatorzy dotarli do maksymalnej liczby uczestników i zebrali ich osobiste wspomnienia i relacje.

-"To nie jest kolejna wystawa historyczna, to zanurzenie się w historię, emocji będzie więcej niż informacji. Wprowadzimy widza w obrazy, dźwięki, zapachy, dialogi, odtworzymy sposób bycia strajkujących i pokażemy, co mogli wtedy czuć" - powiedział Jerie.

Wędrując po kolejnych częściach ekspozycji będzie można min. wsiąść do autobusu, posłuchać burzliwych narad robotników czy też zajrzeć do wypełnionego charakterystycznymi zapachami warsztatu samochodowego. Na wyobraźnię i emocje działać będą również skomponowana na potrzeby wystawy oryginalna ścieżka dźwiękowa oraz sugestywne animacje.

Dyrektor kreatywny wystawy Krzysztof Noworyta podkreślił, że formuła ekspozycji została stworzona przez połączenie filmu, słuchowiska, musicalu i wystawy.

Motyw podróży

-"Struktura narracji wystawy oparta jest na motywie podróży, którego zwiedzający doświadczają od pierwszych chwil, wsiadając do zaaranżowanego scenograficznie autobusu. Przemieszczają się w czasie do sierpnia 1980 r., gdzie zatrzymają się na emocjonujące dni strajku, by następnie wrócić do współczesności. Ta wyjątkowo ciekawa 40-minutowa podróż trwa tyle, co odcinek serialu" - ocenił Noworyta.

Centrum Historii Zajezdnia znajduje się na miejscu dawnej zajezdni nr VII przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu. To tutaj 26 sierpnia 1980 r., Tomasz Surowiec, kierowca i mechanik, zablokował bramę wjazdową do zakładu, tym samym rozpoczynając strajk. Szybko przyłączają się do niego koledzy, również z innych zakładów.

Scenarzystą wystawy-opowieści jest Radosław Paczocha, kompozytorem muzyki Tommy Zee. Maria Majnusz i Łukasz Gregorek stworzyli koncepcję oprawy graficznej oraz animacje, natomiast Michał Bartnicki, Kamil Kowalski i Tomasz Rychwalski przygotowali scenografię. Producentkami z firmy Tengent są Marta Staniszewska i Paulina Plewa.

W ramach obchodów jubileuszu 40-lecia Solidarności we Wrocławiu zaplanowano też inne wydarzenia m.in. nadanie sali konferencyjnej MPK imienia Tomasza Surowca oraz miejskiemu skwerowi imienia Kornela Morawieckiego. Będzie też start sztafety "Bieg dla Solidarności", prezentacje książek, konferencje naukowe i panele dyskusyjne.(PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
akcja
historia
Wrocław

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....